Teror (2018) (seriál)

Až zase budu chtít na výpravu po širých mořích a oceánech, vzpomenu si na Terror... (Koukatelné to bylo, to jo, ale atmosféru kazí trochu nezimovatá zima a absence toho hororu, na který jsem se těšil - předlohu ani osud výpravy jsem neznal.)

Agatha Christie's Poirot - Tragédie o třech jednáních (2010) (epizoda)

Většina Poirotových případů je zamotaná a pro diváka naprosto nerozluštitelná. Tento nikoliv. Průměrně inteligentní divák by měl řešení uhodnout velmi brzy. Jestli jste to neuhodli do půl hodiny, tak se nic neděje - jste prostě gumy :-)

Agatha Christie's Poirot - Vražda v Orient expresu (2010) (epizoda)

Herecké výkony dokonalé (především Suchet jako přísný katolík, Jessica Chastain křehká, lidská, chybující a napravující), intenzivní, gradující hudba, atmosféra vlaku a sněžných závějí, všímavá kamera... Masterpiece! Knížka je samozřejmě jako předloha geniální, ale tady to někdo povýšil až do závratna. Dobro občas není na dosah, jsou jen špatná a horší řešení. Probíhá konflikt mezi spravedlností světskou a spravedlností Boží. A nikdo z nás nemá kapacitu, aby jej rozsoudil.

Gangy z Birminghamu (2013) (seriál)

Za přečtění stojí komentář uživatele gudaulin (2*), který částečně vysvětluje i mou potíž se seriálem. Ano, závěrečné střetnutí na konci 1. série byla taková trapárna, že mi za scénáristy bylo stydno. Další problém jsem měl s některými dialogy, které působí neuvěřitelně uměle. První série za slabší tři hvězdy, které jdou především za neuvěřitelnou atmosférou poválečné Anglie a dějově ten seriál není žádný propadák, to v žádném případě. A druhá série je navíc znatelně lepší - atmosféra pořád vynikající (možná i údernější), dialogy stále rádoby filozofické, ale tentokrát většinou jakž takž uvěřitelné, příběh jakbysmet. Poctivé čtyři hvězdy. Přesto trochu zklamání. Kde vzal tenhle seriál 91%, nechápu. PS: Darkrockový soundtrack do seriálu sice úplně nepasuje, ale dodává mu zvláštní postmodernistickou esenci, takže v pořádku.

Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

V hlavní roli Místnost...Nejprve jsem dal tři hvězdy, ale přece jen si (napodruhé) tahle idealistická obhajoba demokracie zaslouží čtyři hvězdičky. Pokud ovšem takhle funguje americký soudní systém, tak teda potěš Pánbůh. Zavřít do jedné místnosti partu více či méně přihlouplých egoistů není dobrý nápad. Tím spíš, když se rozhoduje o lidském životě. Ale jako průzkum naší společnosti tahle společná místnost posloužila. Tak trochu jako Petriho miska. Dal bych možná i pátou hvězdičku, ale to by ve filmu musely být přestřelky, drogoví dealeři, mimozemšťani, osudová láska, zbraně hromadného ničení, podplacení fízlové, vyobrazené násilí na dětech a zvířatech, laskavý humor Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka a kuřba.

Smrt ve tmě (2016)

Sám doma trochu méně vánočně, s trochu méně roztomilým Kevinem a s trochou více instantního spermatu. Co kdyby někdo přišel na návštěvu a potřeboval akutně oplodnit, že?

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Tolkien napsal Hobita jako pohádku úmyslně. Tehdy před 80 lety si ještě nikdo nemyslel, že by Středozemi mohl brát vážně někdo jiný než děti. Autor pak uvažoval o přepsání do trochu dospělejší podoby a je škoda, že to neudělal. Naštěstí máme Petera Jacksona a ten to (částečně) provedl za něj. A já musím Hobita ohodnotit pěkně vcelku, všechny tří díly, protože si to celé zaslouží pět hvězd. Jasně, není to taková čarokrása jako Pán prstenů. Trošku moc z toho čouhá počítačové dokreslování toho obávaného zeleného plátna. A je velká škoda, že většina skřetů taky prošla spíš rukama počítačových grafiků než maskérů. Zdůraznění kontrastu povah trpaslíků a elfů v Roklince je taky trochu nadbytečné. Mělo se zůstat u toho éterického tajemna. Tady trpaslíci působí jako parta buranů a elfové jako přihřátí, politicky korektní, liberální debilové. Při akčních scénách pak je potřeba vzpomenout si na Legolasovy skopičiny (jízda na skateboardu, krocení olifanta) v Pánovi prstenů, hrábnout do popcornu a nechat se unášet zběsilým tempem a originálními nápady, ať už jde o útěky (hned třikrát!) před skřety v prvním díle, o jízdu na sudech ve druhém nebo závěrečnou rubačku ve třetím. Radši bych viděl něco reálnějšího, ale budiž, tohle je tak dobrá akční mela, že nemůžu nic moc namítat. Velká škoda je taky (ne)využití draka. Detaily, nad kterými ovšem leckdo nadzvihne obočí, jsou pak různá tažná zvířata využívaná jednotlivými postavami. A tak Radagast povzbuzuje králičí spřežení, elfí král Thranduil jezdí na sobovi, trpasličí vládce Dáin pak na divokém praseti. A když je potřeba záchrana na poslední chvíli, tak se proletíme na orlech. Tím ovšem končí všechny zápory, jestli se teda dá vůbec mluvit o záporech. Zbytek je perfektní. Úvod a zasvěcení do osudu Ereboru, skok do Kraje, přechod mezi starým Bilbem k novému Bilbovi.ve středních letech. A co teprve nevyžádaný příchod trpaslíků do Dna pytle! Doporučuju se zaměřit na to, jak výstižně a zároveň úsporně dokáže novozélandský mág vykreslit všechny trpasličí členy naší výpravy. Oproti knize, kde z pátnáctičlenné družiny působí jako živoucí postavy jenom Bilbo, Gandalf a Thorin, tady máme plejádu opravdu vymakaných charakterů, až je škoda, že to přes ně Jackson nehrál ještě víc a nedal jim víc prostor. Potěší i vedlější dějová linka. Setkání Bílé rady je skvostné, dění kolem pevnosti Dol Guldur jakbysmet. Galadriel je prostě úžasná.

Toy Story 3: Příběh hraček (2010)

Vždyť je to perfektní film po všech stránkách! Střídá rychlé, akční části s pomalými, dramatickými momenty. Je vtipný (dabing v tomto případě výjimečně vůbec nevadí), parodický, napínavý, poučný. Opravdu věřím, že takové příběhy dokážou udělat z nás pokažených pozemšťanů lepší obyvatele tohohle krásného vesmíru. Tak jaktože jsem tomu napoprvé šoupnul jen čtyři hvězdy? Začínám pochybovat o ostatních svých hodnoceních. Napodruhé zvedám bez debat na pět! A nostalgicky vzpomínám: kdepak asi skončily moje hračky? Přemýšlím, jestli se jim nestýská. Rád bych je seznámil s Woodym a jeho fantastickou partou. Teď už si totiž hraju jen s gigantickými vibrátory :-( Ach, o kolik příjemnější by bylo narvat si Buzze Rakeťáka hluboko do análu a roztáhnout křídla jeho skafandru a excelentně se uspokojit...

Kmen Andromeda (1971)

Hardcore sci-fi, které se drží předlohy jako orangutaní mládě matky, takže působí lehce nefilmově. Ale pro dnešní dobu je to příjemné osvěžení. Přesto je to pořád koukatelné a napínavé, ale opakovaně si to teda pouštět nebudu. Čtyři hvězdy z rozumu. Pokud jste hňup, tak si tři hvězdičky odečtěte.