Avatar (2009)

Na filmovém poli se objevil milník pojící dobrodružství pro celou rodinu, nevídaný svět a blockbuster s jistou vypovídající hodnotou. Mnohým se to nelíbí a mnohým zase jo, ale takhle už to s filmy chodí, vlastně se vším. Já se s klidem nechal unést florou a faunou Pandory a nacpal se tou krásou do syta. Taky by byla kokotina, aby takový - a tady se ten pojem opravdu hodí - megafilm měl běžnou stopáž. Cameron chtěl, abychom se zamilovali do děje, postav, jejich pocitů, abychom fakt věřili, že Omatiněco jsou skuteční. Já se do něj sice nezamiloval, ale mám ho rád, je to film s velkým F. A abych tu zas tak nestříkal blahem, ty zoomy byly v mnoha případech osinou v zadku a rozšířená verze taky moc nepřidala, spíš byla zbytečná.

Kult hákového kříže (1998)

Kdybych měl popsat Kult hákového kříže (bez spoilerů), řekl bych, že po technické stránce tlačí na pilu aby vzešla více emocionální stránka a celkově vztahy/pocity všech charakterů. To vše díky častým detailním záběrům na tváře. Osobně nevadilo mi to - stejně jako černobíle flashbacky, jako nejsem dement a myslím, že i řada dalších diváků by pochopila, že se jedná o minulost - ale byl to prostě jasný kalkul. Po herecké stránce bezchybné, škoda jen, že dynamika vyprávění děje nebyla dostatečně úderná. Chtěl sem to rychleji...toho si važte, moc chlapů to neříká hh.

Interview (2014)

TENTOKRÁT!!! už nebudu nahdonocovat. On by si to totiž ani snímeček nezasloužil, neboť jeho zkázou byl samotný casting. Je docela ironie, že nejslabším článkem filmu je herec Kima, vůdce bez "věnce". Já osobně bych tam dupnul Kena Jeonga a myslím, že by to dopadlo o třídu lépe. Vskutku, protože já se bavil jak pán pouze u retardovaných vtipů ve scénách bez Kima. Z komediálního hlediska mě to zasáhlo příjemně a do toho Katy Perry? Trefa do černého. A dovolil jsem si vytvořit takový jazykolam: Teď u dychtím Caplan klátit v kapli, teď u dychtím Caplan klátit v kapli, mé údy se mi už naply! No, možná z toho není tak tvrdý jazyk jak "karlíček" tam dole :(((

Nejvyšší nabídka (2013)

Zprvu nedoufáte v nějaký zajímavý děj, jenže pak to příjde...platonická láska, zásadový děda taje a já se zamilovávám do okouzlujícího hlasu. Bohužel, očekávání klesnou jako když odhalíte záporákovu tvář. Díky několika indiciím je zápletka celkem prokouknutelná i když pořád má solidní dopad. Je to taková Kráska a zvíře zkombinovaná s Dokonalým trikem.

Co děláme v temnotách (2014)

Ať mě pochčije vlkodlak na holé záda, ale já právě viděl snad nejlepší film s upírskou tématikou. Brutálně hravé, sebeparodující a výborně zahrané. A vůbec samotná myšlenka spojit upírskou tématiku s dokumentárním kabátem, to je podle mě revoluční. A v mixu s "borat" soundtrackem a vynikající kamerou přede mnou teď vyvstává otázka. Mám téhle super svěží ujetině dát 5*? Mám, protože si to tento rok zaslouží z komedií určitě nejvíc.

Chlapectví (2014)

Chlapectví nevypráví o žádném extra důležitém momentu z dětství Masona, tak proč je to tak zajímavé? Má pointa je ta, že když se sejdete s kámoši, v určité fázi konverzace se začnete bavit o životě někoho jiného, protože lidi život jiných zajímá a nemusí se nutně jednat o důležité milníky života. A to by mohlo být ono, prostě mě zajímalo jak ten jantar vyrůstá, nehledě na to, že to není zběsilá jízda a předmětem děje nebyly nejdůležitější zážitky. O tom by mohla vyprávět samotná délka filmu, ale tak když to natáčí pár let, tak se není co divit. Bylo to vtipné (ze života), víceméně to bavilo a to i přesto, že jsem snímeček předčasně odsoudil. Ale rozhodně nedám pátou hvězdu za unikátní styl točení po dobu 12 nebo kolika let, ne to ne. Je to pouze unikátnost, která Chlapectví učinila svěžím kouskem.

Kód Enigmy (2014)

Lidi, prý jsem slyšel, že v kinech dělají zvláštní protiopatření a dávají na sedačky speciální igelitové povlečení, které je ještě navíc vybaveno dvěma kýbly (ke každé noze) aby nebyly zničeny polstry a potahy vaginálními výtoky BeneDICKtových obdivovatelek. A taky je důvod proč by to měli udělat, Beník, celkem jede, film odsýpá v pěkné tehdejší atmosféře (nemyslím válečně, ale dobové...prasata). Nicméně, snímek ke konci ztrácí dech, který si držel minimálně 80% své délky a tedy od prolomení už se není na co "těšit".

Whiplash (2014)

Jedna věc mi nejde do hlavy, takže mi s tím trošičku pomozte. Jak může někdo, kvůli cíli stát se mistrem světa amoleta v plácání klacíků na bubny v JIZZu (rock pochopím, ale JIZZ?!?!?!), dát kopy takové slaďoučké kobře? Ne nutně musí být všichni velikáni, ať už v jakémkoli jiném oboru, závislí na heráčku nebo být teplejší o pár stupňů. Stačí být prostě blbec, ale tak tuhle chybičku prominu, protože sem se "bavil", velmi to odsýpalo, mělo to spád, který osobně přisuzuji dobrému, dravému střihu a citu pro detaily. Velmi vhodné taky bylo se moc nestarat o rodinu, nebo právě o kobru, což umožnilo dát větší a hlubší prostor právě jen vztahu Ondráška k hudbě či k jeho nacistickému učiteli. A to mi taky nedá spát...jak to, že je "lehčí" zahrát záporáka než klaďase? Každopádně, ani jsem nedoufal v drama roku 2014 a proto je mi taky líto, že jsem šel na Birdmana a ne na totoc. Já jsem prostě ten blbec, jak jsem zmiňoval o pár řádků výše.

Sia - Elastic Heart (2015) (hudební videoklip)

V té nejčistější podobě zobrazený rozpor jedné osobnosti. Není důležité, že tam Shia díky choreografii nelevituje, nebo snad neničí svým kokainum punch hitem všechny islámské muslimy a snědé nomády. Jde o koncept, a ten je tady interpretován v podobě čirého umění, díky čemuž jde v mých očích dost možná o nejsilnější klip ever. "Soundtrack" taky cajk.

Navždy spolu (2012)

Tak jsem jednou zase dostal měsíčky, takže romantická komedie, tedy jen romantická, mi přišla jako hormonální stabilizátor cajk voe. Stáhl (ano stáhl, protože u nás ve vidlákově nemáme dvdpujčovnu lol, jen hrušku, hospu, kostel a bordel) v hádéčku a v domnění, že se aspoň zasměju, jsem se jen přitrouble xichtil když padala sladoučká slovíčka a staré známé klišé romantic srandy. Musím opět vyzdvihnout nápad, i když moc slaďáren sem neviděl, herci cajk, však to znáte.