Malý Sheldon (2017) (seriál)

Je třeba ocenit, že tvůrci si vážně dali tu práci a Sheldonovu rodinku vykreslili opravdu tak, jak bývá zmiňována v TVT (teda snad až na to, že jeho otec je větší sympaťák, než se o něm dospělý Sheldon v TVT vyjadřuje) a herecké obsazení rodinky (včetně jeho babči) je tak výtečné. Naštěstí to ale tím nekončí a seriál se po lehce rozpačitých začátcích plně našel ve vodách perfektního vztahového sitcomu, kdy genialita jednoho z členů rodiny a jeho konfrontace s rodinou/školou je dostatečným zdrojem námětů pro další a další epizody. Jen je třeba počítat s tím, že je to jinak koncipovaný sitcom než The Bing Bang Theory (geekařské TVT vs rodinný Young Sheldon).

Legenda o "1900" (1998)

Výtečný Tim Roth, díky kterému na mě asi konec emocionálně zapůsobil tak, jak měl. Melancholický, částečně retrospektivně vyprávěný příběh, který by možná někde snesl trochu více střihu, ale díky hereckým výkonům a silným scénám (klavírní duel, nahrávání gramodesky) rozhodně nenudí. Jen ty občasné digi efekty působily trochu lacině.

Devadesátky (2022) (seriál)

Autentická a atmosférická jízdenka do doby divokých devadesátých let, kdy to u nás v mnoha ohledech vypadalo jako na divokém západě. K nesourodé skupině vyšetřovatelů jsem si chvíli hledal cestu, aby pak mě začal bavit každý po svém, jenom koncepce seriálu nebyla zpočátku úplně jasná, kdy částečně epizodické případy prvních částí seriálu nakonec ovládne ten hlavní - Orlické vraždy. A o strhující momenty a pořádný spád není nouze, přestože se tento seriál drží reálného základu více než většina ostatních.

Tornádo - rok poté (2022) (TV film)

Na bilancování je sice rok po katastrofě ještě trochu brzy, ale na zachycení stále ještě živých dojmů před, během a po katastrofě je to doba ideální. Celé to stojí na několika pilířích: svědectví přímých svědků, autentické záběry katastrofy a atmosféra bezprostředních dnů po ní - a to všechno je dostatečně silný materiál pro vytvoření pomníku události, o kterou tam na jižní Moravě nikdo nikdy nestál. Dobrý dojem trochu kazí jenom to Komárkovo PR ke konci dokumentu.

Běda tomu, skrze něhož přichází pohoršení (1950) odpad!

Nemyslím si, že by se v tomto případě nemělo v hodnocení zohledňovat i morální hledisko a pozadí tohoto veledíla. Manipulace, mučení Toufara, zastrašování věřících.. Film samotný je taková krásná socialistická idyla; všechno funguje tak, jak má, všichni jsou spokojení a nikdo si na nic nestěžuje, dokud církev a Západ nezačne strkat nos do poklidného života v jedné české vesnici. Bylo by to naivně hloupé až úsměvné, kdyby člověk nevěděl, co stojí v pozadí tohoto filmu, samotný závěr je už ale hrůzu nahánějící až absurdní paskvil, který ukazuje demagogii komunismu v celé jeho obludné kráse.

Zvonilka (2008)

Určitě roztomilá pohádka pro opravdu nejmenší děti, prakticky bez jakýchkoli "rušivých" elementů, které by jim mohly ohrozit úsměv na tváři. Příběh se veze v mezích bezpečných klišé, pobaví některými vtípky (světlušky vedou) a tu a tam i vychrlí nějaké to poučení či životní moudro, takže jako nenáročná zábava pro nejmenší to svůj účel splní dokonale.

Pelíšky (1999)

Jeden z těch nepohádkových typicky vánočních filmů, který se stal nesmrtelným díky svým hláškám. Jednomu by se chtělo říct, že spousta z nich nejspíš trochu lacině kvůli své lehce vulgární formě, na druhou stranu epizodicky vystavěný příběh dovedně mixuje skvěle vypointované, komické scénky na pozadí vážnějšího podtónu rodinných/vztahových problémů a kontextu doby, takže člověk na konci nabyde dojmu, že tak nějak to v tom osmašedesátém opravdu mohlo vypadat. Jen bez toho nadhledu.

Popelka (1969) (TV film)

Hudební pohádka s povedenými písněmi a hudebními motivy (hlavně ten ústřední s Janem Třískou) a tak trochu ušlápnutým a zadumaným princem (tomu Třískovi by možná slušel víc, ale zase na druhou stranu jeho vandrák také nemá chybu). Dějově věrnější než některé pozdější adaptace a dobře zahraná macecha jako ukázková nenápadná mrcha. Některé herecké výkony sice někdy až trochu moc teatrální, přesto tato komorní pohádka neztratila za ta léta mnoho ze svého lesku. A Třískův Kolovrátek si moc rád kdykoliv znovu pustím.

Blbec k večeři (1998)

Situační a konverzační komedie, která má hlavně to štěstí, že nenatahuje stopáž a nezačne tak zbytečně nudit. Vystačí si prakticky s jednou místností a pár postavičkami a celé to táhne šikovný scénář, který rozehrává lehce bizarní večerní partii plnou absurdních situací a (ne)náhodných setkání. Závěrečná pointa a relativizace pojmu "blbec" sice nejsou nějak převratné, ale samotné poslední vteřinky to plně vynahrazují.

Mare z Easttownu (2021) (seriál)

Taková lehce depresivní sonda do nitra jedné z amerických maloměstských komunit. Zdánlivě poklidné vyprávění přeruší tragická událost, po které se nálada a vztahy mezi lidmi začínají rychle měnit. A k tomu složitý a nejasný propletenec vztahů, který je i pro místního detektiva oříškem. Uvěřitelná Kate Winslet, scénář, který se nebojí zvratů, a emotivní, těžko předvídatelné rozuzlení. Jenom škoda toho klasického laciného přístupu, že někdy se z celého dílu toho nejvíce stane právě v poslední minutě jenom proto, aby se navnadilo na další díl.