Cesta do zatracení (2002)

Nechápu, proč jsem s druhým Mendesovým filmem tak dlouho otálel. Nebylo to o tom, že bych si ho chtěl vychutnat, možná jsem měl spíš podvědomý strach, že po Americké kráse přijde tuctový propadák. Proklamovaný žánr tomu docela napovídal. Jenže žádný propadák a už vůbec ne tuctový se nekonal. Road to Perdition není klasická gangsterka podle vzoru Coppoly, De Palmy nebo Scorsese. Road to Perdition jde vlastní cestou, neholduje násilí a zaměřuje se výhradně na boj otce za život svého syna. Pravda, je tu pár nelogických motivů, občas je už dopředu zřejmé, co se stane, ale upřímně -- to platí i o spoustě jiných dobrých filmů. Na cestě do zatracení vás čeká poctivá filmařina a trochu jiná atmosféra, než na jakou jste v tomhle žánru zvyklí. Paul Newman ve své poslední velké filmové roli nezklamal, krásně je natočená scéna v dešti, kdy umírá jeho ochranka. Celé to ale stojí na Tomu Hanksovi, kterému sekunduje Tyler Hoechlin -- těžko říct, co z něj vyroste. Daniel Craig hraje svou roli fantasticky (z placu bych mu nafackoval) a Jude Law je správný slizoun. Jen mě rozesmálo jeho namaskování :) Výtečná kamera.

2001: Vesmírná odysea (1968)

Jak pravil Zarathuštra, tak točil Kubrick. Hudební doprovod je pněm celého filmu, až z něj vyhání větve vizuálno a děj. Vše ostatní napsal Marigold.

Divoká banda (1969)

Když se řekne "western", Divoká banda je vždycky poblíž.

Once (2007)

Kdo tvrdí, že Once je smyšlený kýč, neví, co je život (no flame). V několika komentářích jsem si tu přečetl, že Hansard ani Irglová neumějí hrát. Já myslím, že hrát umí, a dokonce i zpívat ;-)

Zbytečná krutost (1984)

Byl jsem nadšen a pár nelogických činů na to němůže mít vliv.

Jednotka příliš rychlého nasazení (2007)

Jednotce příliš rychleho nasazení jsem se vyhýbal dostatečně dlouho na to, abych zapomněl, v čem vlastně tkvěl její úspěch. Několik excelentních momentů, karikaturistická schématičnost postav i děje, která postupem času lehce omrzela. Bohužel. Nezapomenu na příjezd do města na koni s puškami a la Dark Angel, několik zábavných vražd a ... a to je tak asi všechno :-) Bavil jsem se, ale podruhé to vidět nemusím.

Star Trek (2009)

Mé dojmy z (prvního? :)) Abramsova Star Treku jsou hodně pozitivní, navzdory tomu, že jsem neviděl zajímavý nebo poutavý příběh. Často jsem se dokonce přistihl, že o dění na plátně smýšlím jako o dobré parodii -- možná proto, že ke Star Treku nemám žádný vyhraněný vztah. Nuže, co se mi líbilo? Prostě roztomilý a plynule ubíhající snímek s jednoduše stavěným dějem, staromileckou atmosférou a nevyhnutelnou záchranou světa, který mně jako celek asociuje slovo "bio", ono staré označení kina. Abrams to s působením na masy umí a nový Star Trek je zatím jeho nejlepší režijní počin. !!! Pozor, může následovat prozrazení děje !!! Líbil se mi i způsob, jakým otevřel dveře k dalším pokračováním, i když -- co si budeme namlouvat -- potenciál cestování v čase byl využit jen minimálně, což je neduh naprosté většiny filmů s tím pracujících. Ale abych se vrátil zpět na Vulk... ehm Zemi, tak tipuji, že ST v Top 200 nevydrží dlouho, protože prostě je příliš naivní a jednoduchý, bez hlubšího pohledu do nitra hrdinů, čímž nevybočuje z řady předchozích ST filmů. Akce se rychle okouká a ona nostalgie vyprchá, protože pravá nostalgie leží o nějakých 50 let hlouběji v minulosti. Je tu i humor, který je občas vtipný, ale často také úplně mimo mísu. A tak nakonec to jediné, čím mi nový Star Trek přijde opravdu zásadní, je ono otevření nové časové linie. 7/10

Ostrov (2000)

Ostrov je třetí Kim Ki-dukův film, který jsem viděl (Jaro, léto... a 3-iron) a zanechal ve mě zatím nejhlubší stopu. Určitě je to hlavně díky surovosti, se kterou se veškeré dění na plátně odehrává, nicméně ta v případě Ostrova slouží především jako pomůcka pro autorovy kouzelné a často absurdní životní metafory. Netvrdím, že je to pomůcka nutná, ale rozhodně účinná. 7/10

Dům u jezera (2006)

Největší problém Domu u jezera spatřuji v tom, že mezi hlavní dvojicí to prostě nejiskří. Když k tomu přidám mnohá žánrová klišé a docela zbytečně použitý časový paradox, nemůže se hodnocení vyšplhat výše než na 4/10. Originál jsem neviděl.

Transformers (2007)

Od Transforměrů Michaela Baye jsem nečekal nic, krom jediného: efektních proměn robotů na auta a zpět promyšlených do nejmenších detailů, jak jsem si to pamatoval z dětství. Nedočkal jsem se, protože ona efektní proměna sestává z nezachytitelného chumlu pohybujících se plechů, šroubů a želez, co mění nejen tvar, ale i barvu a velikost. V mých očích neuvěřitelně odfláknutá věc. Naopak překvapil docela milý humor a Shia LaBeouf. O kvalitách Megan Fox se netřeba rozepisovat :-)