Lakomá Barka (1986)

"Nepohádka" Lakomá Barka má v sobě všechnu Werichovu moudrost a ještě k tomu je skvěle natočená. Nemám co dodat.

Muž, který sázel stromy (1987)

Well... v jednoduchosti je síla a v tomto filmu obrovské poselství. Zasadit strom dokáže každý, ale starat se o něj, dokud nevyroste, už zvládne málokdo. A přivést k životu celý les?

Telefonní budka (2002)

Well... Těžko bych si před Telefonní budkou představil film, který se ze 2/3 odehrává v telefonní budce, a přitom je určený širokému obecenstvu a ještě k tomu je vynikající. Vlastně je toho mnohem víc. Když se mi Telefonní budka dostala do ruky, jen jsem ji chtěl vrazit do přehrávače a zkontrolovat kvalitu obrazu... Po 80-ti minutách jsem musel uznat, že kvalita je výborná :) Teď jsem se k ní po dvou letech vrátil a ejhle - kouzlo Telefonní budky funguje stále. Pokud bych měl najít nějaký zápor, byl by to konec, který mi přišel v kontextu předchozího děje až příliš laciný - ale to je spíš jen takové moje vrozené hnidopišství. Není to čistých pět, ale v tomhle případě rád přidám.

Asterix v Británii (1986)

Bijte mě, řežte mě, hoďte mě Galům, ale mně se víc líbí hraná verze :) (mluvím o prvním filmu, druhý byl propadák).

Ben Hur (1959)

Je obdivuhodné, jak Ben Hur funguje i po téměř padesáti letech. Dost pochybuji, že současné tolikaoskarové velkofilmy jako Titanik nebo Návrat krále budou za pět desetiletí "koukatelné" jako Ben Hur dnes. Skvělý nápad s propojením na Nový zákon a nezapomenutelný závod koňských spřežení, na který nemají ani dnešní počítačové triky.

Butch Cassidy a Sundance Kid (1969)

Well... na Butche a Sundance se můžu dívat od rána do večera a pořád mě ten film bude bavit. "Raindrops keep fallin' on my head, but that doesn't mean my eyes will soon be turn in red, cryin's not for me, cause I'm never gonna stop the rain by complaining...". ||| Fanoušci westernů, tohle není western ;)

Crash (2004)

Well... nevím, jak moc velký podíl na tom filmu mají Němci, ale takhle (nejen) sebekriticky nastavené zrcadlo bych od Američanů nečekal. Tím nejen myslím to, že ve filmu vynikají nejen záporné charaktery a problémy, ale i ty kladné, které se někdy objeví naprosto, ale naprosto nečekaně. Funguje to i opačně, ale to v případě tohoto filmu už příliš "šustilo papírem", což je škoda, protože jinak by to byl velký aspirant na pětku.

Yeopgijeogin geunyeo (2001)

Škoda, že mi pointa epilogu docvakla o hodně dřív. I tak je Yeopgijeogin geunyeo lehce nadprůměrná romantická komedie, a to i pro středoevropana, který asijskou kulturu prakticky nezná. Určitě ale nezastávám názor většiny zdejších, že jde o TAK skvělý film... Zajímavé také je, že těsně po skončení filmu mi nepřišel nijak extra, ale časem se mi to rozleželo v hlavě... což je dobře :)

Válečníci (1999) (TV film)

Skvělá kamera, herci, režie, ale co naprosto vyniká, je scénář. Už dlouho jsem neviděl takovou plejádu citů bez jakéhokoliv náznaku patosu. Spousta silných scén, nikdy nezapomenu na náklaďák s mrvolami a následný "rozhovor".

Zaklínač (2001)

Ale jo, ono se na to dá dívat a místy je to s oběma očima přivřenýma dokonce dobré. Stačí, když člověk Sapka četl a zároveň není jeho ortodoxní fanda. Dějově se to s knihami příliš srovnávat nedá, je to takový mišmaš povídek a začátku ságy, ale určitě ne hodný zatracení. Škoda, že se tvůrci nedrželi víc jen vybraných povídek nebo části ságy.