Vinnetou - Poslední výstřel (1965)

Závěrečný díl původní trilogie, byť zdaleka ne celkově poslední, rozhodně poslední z těch dobrých. Od začátku je jasné, že tohle dobrodružství neskončí dobře a Reinlovi se poměrně slušně daří gradovat atmosféru.

Áčko (1997) (pořad)

Další z výborných panoptik exotů ulovených na TV Nova.

Logan: Wolverine (2017)

Tímto posledním dílem X-Menovské ságy otevřeli jeho tvůrci nový rozměr komiksové mašinérie. Výborná depresivní road movie říznutá mutantím existencialismem... chytrá, dojemná a pořádně drsná. Mangold se od dob Cop Landu vyvinul v brilantního režiséra, který udržuje neuvěřitelně sžíravou atmosféru po celou stopáž. Obdivuhodných 137 minut filmařského umění. Mám podezření, že se scénáristé Logana volně inspirovali hrou The Last of Us, což vlastně vůbec nevadí, protože lepší adaptace se už asi nedočkáme.

Vinnetou - Rudý gentleman (1964)

Druhý díl trilogie není tak dějově rozmáchlý a soustředí se spíše na postavy. Nicméně co se týče akčnosti a výpravnosti, vůbec neztrácí dech.

Poklad na Stříbrném jezeře (1962)

Tohle je v podstatě takový pilot k Vinnetouovské sérii a zároveň díky svému kouzlu asi nejlepším dílem celé ságy. Stejně jako ostatní filmy z tohoto univerza "socialistických kovbojek" podle Mayových knížek nelze Der Schatz im Silbersee hodnotit objektivně, ale pouze nostalgicky jako kult, který baví a dojímá už třetí generaci. Ale abych byl férový - udělat kvalitní filmovou adaptaci knížky nikdy nebylo silnou stránku filmového průmyslu a pominu-li scénář, film je na tehdejší poměry řemeslně na velmi vysoké úrovni.

John Wick 2 (2017)

Neskutečnej nářez. John Wick má rostoucí tendenci, už se těším na trojku.

Mary a Max (2009)

Milá hořkosladká komedie, která si podmaní snad každého. Přestože se v podstatě celý děj posouvá jen pomocí voiceoverů čtenými dopisy, graduje neskutečně a nabízí hotový dramatický veletoč. Výbornou animaci podtrhuje parádně sestavený soundtrack (už úvodní scéna se skladbou Perpetuum Mobile je geniální).

Total Recall (1990)

Na tomhle jsem vyrůstal. Ne nadarmo Arnold pojmenoval svou autobiografii o nějakých 20 let později právě po tomto brilantním Verhoevenově kousku.

Kontakt (1997)

Jeden z top Zemeckisových filmů. A jedna z nejlepších sci-fi vůbec. Film na motivy povídky legendárního Carla Sagana táhnou především famózní trio Foster, McConaughey a Fichtner.

Akta X - Film (1998)

Vyvrcholení původní mytologie, Chris Carter na vrcholu tvůrčí preciznosti, skvělá režie Roba Bowmana a výborný soundtrack Marka Snowa (a titulkový Teotihuacan Noela Gallaghera). Prostě odvar toho nejlepšího z X-Files těsně před tím, než se zlomily z nejlepšího mysteriózního seriálu do překombinované nastavované kaše.