• Krátkometrážní

Grimsby (2016)

U jakéhokoliv jiného filmu bych takovou nálož neskutečně přepáleného a nechutného humoru prostě nedal a možná se ani nedodíval, ale při dosavadní tvorbě Cohena jsem od Grimsbyho čekal paradoxně ještě mnohem více. Film je totiž strašně nevyrovnaný, a přestože je stopáž velmi krátká, tak se do filmu vloudila hluchá místa a dost často humor, který je hodně mimo (myšleno nevtipně idiotský). Na druhou stranu, mnohé scény byly opravdu neuvěřitelné a z hlavy je na dlouhou dobu nedostanu (a některým výběhům v zoo se budu nejspíše doživotně vyhýbat). Navíc ve filmu je překvapivé množství výborně natočených akčních scén. Horší už je to s příběhem, který ve výsledku nestojí za nic, stejně jako vedlejší „herecké výkony“, to vše ale plně nahrazuje ústřední dvojka, jenž si nečekaně skvěle sedne. Celkově se ale film špatně komentuje, prostě se musí vidět, pokud máte dostatečně silný žaludek a alespoň částečný smysl pro naprosté zvrácenosti.

Dánská dívka (2015)

O daném tématu nevím prakticky nic a jelikož nejsem opravdu nějaký nadšený liberál, tak se mi ani do filmu moc nechtělo. Samotný příběh mě paradoxně zaujal, herecké výkony taky super, ale ty dvě hodiny jsem opravdu nedával. Způsob, jakým to Tom Hooper natočil mě dokonale iritoval - příšerně únavné, táhnoucí se nekonečně dlouho, brutálně kýčovité a k tomu ta hudba (nechápu jak Desplat mohl vytvořit tak brilantní soundtrack ke Grandhotelu Budapešť a teď toto), která v kombinaci s dějem ve mně vyvolávala nefalšované pocity antipatie. Ten jeden Oscar pro Vikander je zasloužený, ale jinak moje potřeba vidět tenhle snímek ještě jednou je na bodu 0.

Deadpool (2016)

Myslím si, že Deadpool je přesně ten typ filmu, který si ten finanční úspěch naprosto zaslouží a já osobně mu ho opravdu přeji. Navíc jsem si naprostou většinu vtípků užil a film rozkouskovaný na jednotlivé scénky funguje opravdu dobře a těch lepších momentů má mnohem více, než těch slabších. Nicméně od filmu jako celku jsem čekal přece jenom víc, protože ač je prezentován jako zcela jiný superhrdinský film, v konečném důsledku je to marvelovská klasika, která jede v zajetých kolejích na jistotu. Teď jenom doufám, že v případném druhém díle se trochu ubere na místy nesmyslně přepáleném pokleslém humoru, který se po čase prostě přejí a přidá se daleko více sarkasmu, cynismu a uvědomělé pomrkávání na diváky, jelikož potenciál je tu obrovský.

Oscar 2016 (2016) (pořad)

(Do hodnocení nepočítám samotné výsledky, u kterých panuje vesměs spokojenost). Tohle že má být oslava filmu? Ze strany scénáristů a moderátora Chrise Rocka těžký podprůměr. Dala se očekávat odezva na pseudoaféru vyvolanou manželkou Willa Smithe a režisérem Spikem Lee, ale Chris Rock to těžce nezvládl. Dobře, úvodní monolog byl fajn, možná ještě druhá, třetí scénka, ale postavit na tom celý večer? Když letošní Oscary srovnám s letošními Zlatými Glóby, rozdíl je opravdu až tristní. Jednoduše celý program byl evidentně šitý horkou jehlou a ve výsledku z toho vyšly zkratkovité nebo rovnou nulové scénky, nicméně americké publikum je v tomto vždy stejné (a v konečném důsledku možná díky za to, protože místo častého umělého smíchu by večer až nebezpečně často vyplňovaly trapné chvíle ticha) a zatleská prakticky všemu, co jde dostatečně se současným liberálním, politicky korektním americkým proudem. Tudíž, co se týče pohoněním ega nad záchranou ras, společnosti, menšin a vůbec celého světa, fungoval večer skvěle, ale co se týče zábavnosti programu spojenou s oslavou toho nejlepšího ve filmovém průmyslu, tady scenáristický tým spolu s moderátorem Rockem hrubě propadl. Jenom pro ty, kteří chtějí alespoň ochutnávku naprosto opačného moderátorova výstupu, který snad nemá v zábavnosti konkurenci.

Strážci - Watchmen (2009)

"Kdo střeží ty, kdož střeží nás?" 3 a půl hodiny naprostého blaha. Brilantní, vynikající, dokonalý, jeden z nejlepších filmů, jaký jsem měl doposud možnost zhlédnout. V tom filmu je prostě vše, co jsem chtěl v jednom jediném snímku vidět. Komiks jsem nečetl, ale pokud je ještě lepší, než tento dokonalý film, utíkám si ho koupit. (A po přečtení komiksu mi už jednoduše docházejí superlativy. Příběh s naprosto neuvěřitelným přesahem a opodstatněnou sebekritikou lidstva jako takového, jehož každá dějová linka má své vlastní poslání a ve výsledku je stejně úžasná a v mnoha případech až děsivá.)

Krycí jméno U.N.C.L.E. (2015)

Sympatické nenásilné retro, které je sice příběhově opravdu jednoduché, ale vůbec ničemu to nevadí. Objektivně to asi nebude nic moc, ale můj subjektivní pocit je takový, že proti filmu prostě nemůžu říct ani popel. Celou dobu jsem měl na tváři takový přiblblý úsměv, prostě žádná negativita nebo nějaká opravdu nesympatická postava (dokonce i neherec Cavill je tady naprosto pohodový) a dívá se na to vážně dobře, tedy především na hvězdu roku 2015 Alicii Vikander, Michael Fassbender si vybral fakt dobře.

Moulin Rouge (2001)

Zhruba první půlhodina filmu je ten snad největší mix bizarnosti a přeplácanosti v dějinách filmu a i když mi obecně kýč ve filmu vůbec nevadí, tak tady ho bylo i na můj vkus moc. Jediné vyložené plus filmu je ústřední dvojka McGregor, Kidman a skvělé písně, ale celkově převažuje zklamání, možná i proto, že jsem čekal prostě mnohem víc.

Room (2015)

Extrémně nepříjemný a většinu času depresivní film, který je natočen sice skvěle, ale právě kvůli danému tématu ho nemám chuť kdykoliv znovu vidět. Zpracováno výborně a herecky naprosto přesvědčivé, takže favorit na Oscara za hlavní ženskou roli je jasný. Kdo by si pak ještě chtěl zvýšit úroveň paranoii, ale ne nějakým depresivním způsobem, doporučuji toto video.

Spotlight (2015)

Spíš než nějaký brutální útok na katolickou církev (která si v tomto případě ovšem to opovržení naprosto zaslouží) je Spotlight ukázkou naprosto profesionální investigativní novinařiny, která je nestranná a vždy hledá pravdu, ať už je jakkoliv hrozná, ale hlavně ukazuje novináře, kteří nejenom čekají na to, až budou mít příběh kompletní, ale hlavně si důkladně ověřují a potvrzují zdroje, což je v dnešní době nejenom v Česku naprostá vzácnost. If it's on the internet, then it must be true. - George Washington

Narcos (2015) (seriál)

„Za mrtvýho agenta DEA je běžně odměna 350 tisíc dolarů, ale jsi v bezpečí...díky Kikimu.“ Kiki, o kterém Peňa mluvil, byl Kiki Camarena, agent DEA, který šel v Mexiku po Guadalajarském kartelu. Kiki byl zajat a mučen. Z nohou mu stáhli kůži, střelili ho do obou končetin a do hlavy ho pak vrtali vrtačkou, dokud nezemřel. Na co sakra mysleli? Že zabijou agenta americké vlády a projde jim to? Strýček Sam se s tím nepáře. Ti zmetci zaplatili vlastní krví. Šli po nich tak tvrdě, že každému překupníkovi na světě vyslali zprávu, že DEA je zakázaná oblast. Kiki byl pro nás něco jako Ježíš Kristus. Skvělý televizní pomník, kterému "škodí" jenom ten hype okolo, ale jinak mu není moc co vytknout. Tvůrci se nebojí vyprávět příběh s veškerými detaily a navíc nezapomínají na skvělou akci (především v druhé polovině série). Jednoznačné potvrzení toho, že v současnosti Netflix vládne, v roce 2015 prostě nebylo na seriálové půdě nic lepšího k mání. S01: 10/10.