• Krátkometrážní

Sázka na nejistotu (2015)

Film mojí krevní skupiny a herecky vynikající (Carell překvapivě naprosto vládne), jenže něco tomu chybí. Přestože se okolo ekonomie pohybuji, tak jsem se na začátku (asi jako každý) ztrácel, ale vysvětlení od Margot nebo následně od Seleny prostě nemělo chybu a i v ostatních momentech, když jsem se začínal ztrácet, mi tvůrci pomohli naprosto skvěle. Nicméně autoři měli asi větší ambice, protože film jede až moc na pilu a dokonale se to ukazuje v tom, že ani po dvou hodinách jsem si u drtivé většiny postav nepamatoval jména. Pokud si ale v budoucnu budu chtít opět udělat obrázek o totálním ignoranství a drzosti bankéřů z Wall Street, pustím si znovu brilantní oscarový dokument Finanční krize.

Pojedeme k moři (2014)

Na české poměry skvělý počin a vynikající debut Jiřího Mádla (jestli někomu přeji povýšení do české režisérské elity, tak jemu). I když chápu, že ten jednoduchý příběh je záměrný, tak jeho totální předvídatelnost je až ubíjející. I přesto, že mám určité výtky, tak originalitu mu nezapřu a na další filmy Mádla se upřímně těším, jen tak dál.

Ant-Man (2015)

Z vizuální stránky je to brilantní kousek, herecky bezproblémový a i film jako celek ubíhá opravdu rychle. Nicméně jakkoliv si to o čtvrtou hvězdu říkalo, zůstanu nejspíše u tří, protože ať se snažím sebevíc, nemohu si vzpomenout na žádnou zásadní scénu nebo cokoliv zapamatovatelného, nehledě na to, že velká část filmu je vyplněna jenom bezduchým tlacháním naprosto o ničem. Ovšem čistě subjektivně bez nějakého číselného hodnocení je Ant-Man mnohem lepší než totálně průměrný druhý díl Avengers.

Jurský svět (2015)

Product placement je tu ještě více do očí bijící, než v posledních čtyřech bondovkách dohromady, ale Jurskému světu odpustím nejspíše cokoliv. Tento film totálně definuje současný letní blockbuster a jako takovému mu nemohu nic vytknout. Nikdy z toho nebude takový kult, jakým je Jurský park, ale přesto se této značce dostalo neskutečné úctě a respektu, o které si může nejnovější Terminátor nechat leda zdát.

Osm hrozných (2015)

Kvalit Panchartů nebo Djanga to sice nedosahuje, ale i tak jsem si ty necelé tři hodiny užil naprosto maximálně. Mnohými kritizovaná první hodina je pro mě osobně vynikající a přesně tady se poznají kvality Tarantinova scénáristického umu, protože zatímco v jiných filmech by to skončilo u nudného nesmyslného plácání, tady jsou to vybroušené dialogy, ze kterých se nekriticky tetelím blahem. Kdybych to měl zkrátit, tak prostě Tarantinovy všechno sežeru i s navijákem. I kdyby to měl být dialog o jakémkoliv nesmyslu, hlavně když tam bude dostatek sarkasmu, absurdity, černého humoru a bude tam hrát ten motherfucker.

Stážista (2015)

Pohodová oddychovka, ale bohužel nic víc. Hathaway můžu kdykoliv a De Niro měl celé natáčení evidentně na háku, no a ostatní herci tam tak nějak jsou. Spíš než plnohodnotný film je to takové dvouhodinové promo neexistující firmy, plus nějaké vztahovky, které neurazí a ani nenadchnou. Jednoduše pěkný film, na který si ale za měsíc (asi) ani nevzpomenu.

Papírová města (2015)

Příběh je určitě super a v nějakých různých podobách si ho alespoň částečně většina z nás prožila a i když je závěr ve své podstatě super, možná právě proto ve mně film jako celek moc nerezonoval, ale jen zasáhl svou obyčejností a zase vyšuměl. O něco slabší než Perks of Being a Wallflower, ale v rámci kategorie teen filmů patří určitě do té lepší poloviny. A je i příjemné zjištění, že Cara Delevigne nebude v Suicide Squad působit jak pěst na oko a možná, že je přece jenom něco více, než pouze modelka.

Bojovník (2015)

Southpaw je film, který originalitou rozhodně nesrší a příběh jste v různých podobách viděli už mnohokrát, jednoduše obvyklé neduhy, jenž trápí většinu sportovních filmů. Jenže když se člověk přenese přes klasické plácání typu „Čím víc dostaneš ran, tím lépe bojuješ.“ apod., čeká ho celkem solidní zážitek. Především souboje jsou natočeny velmi dobře, Gyllenhaal jede svůj (nad)standart a film uteče rychle, takže na konci u mne překvapivě převládla spokojenost.

REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

Co si tak člověk najde o filmu na internetu, tak natáčení muselo být pro štáb hotové peklo, nicméně konečný výsledek opravdu stojí za to. Film je to surový a mrazí z něj až na kost, ale natočen je naprosto geniálně a atmosféra plná brutality je neskutečně poutavá (v tom dobrém slova smyslu). Stejně jak u Birdmana nemusí Revenant někomu sednout, ale já si celou stopáž užil naplno. Nevím, jestli má cenu tipovat Oscary, ale skvělý DiCaprio i Hardy by si pro nominace (a v DiCapriově případě i pro vítězství) měli dojít. O zlatém hattricku pro Lubezkiho za kameru netřeba pochybovat.

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Můj absolutně nejdokonalejší zážitek z kina, který jsem doposud měl možnost zažít a tento den si budu nejspíše pamatovat do konce života. Moje očekávání byla díky brilantním trailerům na tom nejvyšším možném stupni, ale J.J. Abrams mě naprosto dostal a konečný výsledek dopadl ještě mnohem lépe. Vše co na této sérii miluji, tam bylo a navíc je to natočeno ve skvělé atmosféře a už nyní je sedmý díl pravděpodobně můj nejoblíbenější. Staré postavy zapasovány naprosto skvěle, ale výběr nových postav je ta absolutně největší trefa, co tuto sérii mohlo potkat. Ústřední trojka Ridley, Boyega, Driver byla ta naprosto nejlepší a jediná správná volba a teď už si vůbec nedokážu představit do daných rolí nikoho jiného. Jedinečnou hudbu snad netřeba komentovat. Kamera naprosto precizní a díky ní byl film ještě více pohlcující. V kině jsem byl už poměrně mnohokrát, ale nikdy předtím ze mě tak nelilo, jako po této krasojízdě. Já už vážně nevím, co k sedmičce dodat. Snad jenom doufám, že Disney nalezne dostatek prostředků v rozpočtu na výstavbu sochy J.J. Abramse. Laťka pro osmý díl je nyní nastavena opravdu vysoko. (A po mé druhé kinoprojekci si do posledního písmenka stojím za svým původním názorem. Jasně, už to není ten pocit - nejlepší film z celé předaleké galaxie - jaký jsem měl napoprvé a už tam objektivně vidím nějaké chybky, ale pořád je to pro mě snímek, který tak nějak „definuje“ mě samotného a můj filmový vkus, tedy že miluji Star Wars, žánr sci-fi, boj dobra se zlem, nabubřelé (a občas i naivní nebo skoro-pohádkové) čistokrevné blockbustery a myšlenku, že v celém vesmíru nejsme sami a existují různě rozmanité rasy. Zbožňuji burácející a až osudově znějící soundtracky, dobře padnoucí hlášky, sympatické a vždy pozitivně naladěné herečky typu Daisy Ridley a hlavně chození do kina a Epizoda VII je přesně ten snímek, kvůli kterému ty návštěvy prostě mají smysl. Čísla z box office to jenom dokazují a jsou naprosto neuvěřitelná. A na závěr jenom dodám, že když ne po VIII., tak určitě po IX. epizodě bude The Force Awaknes konečně plnohodnotně doceněn, jakožto brilantní začátek jednoho dalšího epického příběhu.)