• Krátkometrážní

Dva nosáči a video (1985)

Pozornost jsem ztratil po deseti minutách sledování a už jsem ji, až na nějaké malé výjimky, nenalezl. Onou výjimkou byla např. scéna v ringu, která prokázala, že černochy bijou nejen v USA. Krugera mi bylo fakt líto, s takovou zoufalou snahou nabízel tomu černochovi k úderům tu levou, tu pravou tvář v marné snaze si je vylepšit, když plastický operace selhaly, a ono nic, vypadal i potom stejně blbě jako předtím. Jinak člověku nezbývá než kroutit hlavou nad výběrem filmů, do kterých se oba hrdinové promítali, takovej neskrývanej masochismus!

„Pane, vy jste vdova!“ (1970)

Vorlíček a Macourek (až vyrostou, budou Vorel a Macour, ale to sem nepatří) tvořili komedie, které se (bohužel) v jednom ohledu silně lišily od tradiční české školy - a to počtem mrtvých a jistou sadistickou rozkoší ve vymýšlení různých způsobů odejití na věčnost. Tím pádem mě jejich filmy moc neberou. A jestli speciálně tuhle někdo považuje za nejlepší českou komedii, ať si uvědomí, na kolik hlášek z ní si vzpomene? Vsadím se, že maximálně na jednu, na Kopeckého "abych z vás neudělal nezaměstnaného". A to je tak trochu málo ne? Třeba ve srovnání s Marečkem a jeho perem. A propó, Kopeckého podřízení můžou jen litovat, že se nenarodili později, protože od r. 2011 se již nikdo nemusí nezaměstnanosti bát. I když ho vyhodí z práce, stačí zhlédnout toto výukové video o tom, jak se chovat při pohovoru. A dostane se kamkoli se mu zamane. Třeba já to vyzkoušel a funguje to 100%, přijali mě všude, kam jsem se hlásil, od pozice ředitele v jedné nadnárodní rakouské bance až po místo hajzlbáby na Hlavním nádraží (na hlavák jsem pyšný nejvíc, za prvý tam byla největší konkurence, by člověk nevěřil, kolik je v čr ženských v přechodu, a za druhý na tohle místo se ještě nikdy v historii žádný muž nedostal!). Naopak, nerad vzpomínám na konkurz na toho ředitele. Byl totiž spojený s jednou tragédií, účastnil se ho i jeden rakouský manažer, a ten když slyšel, že na rozdíl od něj ovládám jeho rodnou řeč, o který v životě neslyšel, psychicky to neunesl a spáchal harakiri.

Grand restaurant pana Septima (1966)

Nepříliš povedená reklama na francouzská auta. Film ukazuje, jak jistý typ Citroenu ke své přezdívce Kachna přišel (protože dokáže plavat na vodě). No a u Peugeotu se nám snaží namluvit, že jeho jízdní vlastnosti se nemění, ať jezdí klasicky kolama po silnici, či po střeše, kolama vzhůru... což jako nevím, má to být pochvala, nebo kritika? Nehledě na to, že když chce Funés vyvádět podobné skopičiny, měl vyměnit letní střechu za zimní s pořádným vzorkem, už bylo po 1. listopadu!

Dva nosáči a rádio (1982)

Ne USA, ale Německo je země neomezených možností. I člověk s evidentně naprosto podprůměrným smyslem pro humor zde může napsat úspěšnou komedii, při které se Němci chechtají, až se za mosty na svých kožených kalhotách popadají.

Dva výtečníci (1977)

1. Bud Spencer a Terence Hill dokazují, že jedna rána do zubů sice všechny problémy světa nevyřeší, ovšem rána do zubů kombinovaná s následným úderem na žaludek již ano. 2. Bud Spencer a Terence Hill jsou dokonalejší než bůh. Jeho mlýny melou pomalu, zato ty jejich velice rychle. Do pěti minut od spáchání špatného činu je padouch ztrestán. Mimochodem, z toho by si třeba taková Rowlingová mohla vzít příklad. 3. Co vznikne, když se zkříží Terence Hill s Budem Spencerem? Chuck Norris. A co vznikne, když se zkříží Terence Hill s papežem? Svatý kopeček u Olomouce. 4. Film názorně ukazuje, proč Itálie na rozdíl od Německa nikdy nemusela své ekonomice vypomáhat vyplácením šrotovného.

Fantozzi v ráji (1993)

Podle Tomáše Akvinského je sledování muk hříšníků v pekle jednou z rozkoší lidí na nebesích. Takže z toho logicky vyplývá, že sledování Fantozziho v ráji je jedním z trestů obzvlášť zatvrzelých hříšníků v pekle. A z toho logicky vyplývá, protože jsem tenhle film viděl a nejsem po smrti, že život na Zemi je peklo!

Dva nosáči tankují super (1984)

Na rozdíl od jiných jsem tenhle film v dětství neprožíval, pohoršila mě scéna, jak Gottschalk čučí na odhalená ňadra pacientky a radí jí, že radši než operace je lepší nosit na zádech bágl kvůli rovnováze. Taková zvrhlost, že se nestyděj! No, před nedávnem jsem snímek zhlédl znova a jako zvrhlost mi tedy přijdou jiný věci. Třeba Krüger, ten působil zcela neskutečně, jako svoje vlastní nepovedená karikatura. Jestli jako tohle měla bejt tatínkova nejlepší spermie, tak ani nechci vědět, jak vypadaly ty ostatní! A taky hlavní padouch zaujal. Chudák, nejdřív se snažil živit poctivě, závodil profesionálně na kole jako domestik, a tak dlouho jezdil se džbánem pro vodu, až se mu ucho utrhlo, a on se musel vrhnout na dráhu zločinu, aby si vydělal na tu stříbrnou náhražku. Tím smysluplně naplnil svůj život, protože po většině lidí nezbyde po smrti vůbec nic, po něm umělý ucho. To bude mít jeho dcerka radost, až ho zdědí!

Zvíře (1977)

Jediné, co mi na filmu vadí, je jistá nerealističnost. V normálním životě by se i ten sebevařícnější Bruno Ferrarri proměnil v blízkosti neodolatelných nesilikonových vnad Raquel na čistého heterosexuála. (Původní komentář z r. 2015 doplňuji v r. 2020 následovně, neboť jsem o pět let moudřejší (a/nebo vyhaslejší?)) Musím říct, že mi bylo moc líto, že film nekončí hepijendem, protože si Raquel bere zvíře místo toho hradního pána. Místo života v luxusu si zvolí další zlomeniny. Nechápu to, vždyť ten šlechtic vypadal dobře, netlustý, neplešatý, nestarý, nešedivý, pravda, trochu ráčkoval. Ale tak to by se mohlo vyřešit tím, že by místo "r" říkal "v". Samozřejmě by si musel dát pozor na určitá slova, např. by o sobě nesměl nikdy prohlašovat, že je horňák. Což by bylo jednoduché, každý by to poznal i beze slov podle toho, jakou si vybral za partnerku. Jinak zvyšuju hodnocení o hvězdičku.

Fantozzi (1975)

Porod je prý pro ženu největší bolest, jakou může zažít. No nevím, tenhle film to ani nepotvrzuje, ani nevyvrací. Jako legrace to nebyla v podstatě žádná, ale že bych se bolestí svíjel, to zas né. Ale zase, nejsem ženská, že jo.

Tragéd Fantozzi (1976)

Pro mě zatím nejlepší účetní. Né že by se ve filmu nevyskytovala spousta nevtipné vaty, ale vynahradí to geniální scéna v lese, kde se hon na zvířata změní v samohonku, a pak křtění lodi, kdy si komtesa zahrála poněkud netradiční kuželky a prokázala, že italský kardinál je vše jiné než flegmatik, protože ho dokáže k nepříčetnosti rozzuřit i taková maličkost, jako je ztráta malíčku (u ukazováčku bych to chápal). PS.: Snažil jsem se přidat následující zajímavost k filmu Křižník Potěmkin ve zdejší databázi: "Podle Fantozziho je tenhle křižník Koťomkin neuvěřitelně pitomej film!". Už je to půl roku a dodnes mi ji neschválili :(