• Pohádka

Panenská královna (2005) (TV film)

Celkem povedený film na 1000krát omleté téma je totálně zničený všudypřítomnou řvavou hudbou/zpěvy, která se ale vůbec nehodí k tomuto historickému námětu. Dalším záporem pro mne je odpudivý Tom Hardy i s jeho nevýrazným hereckým projevem. Anne-Marie Duff je výborná zvláště jako stará Alžběta = jako klasické aristokratické strašidlo.

To neznáte Hadimršku (1931)

Burianova komika (slovní i mimická) se rozpadá na dvě části: na komiku fenomenální a na komiku úpadkovou, povrchní a trapnou, doslova nesnesitelnou. Komický fenomén Burian totiž chtě nechtě potřeboval mít nad sebou silnou režisérovu ruku (což pravděpodobně připouštěl jen ojediněle + potom na stará kolena v nových podmínkách ve svých posledních filmech), aby se nepropadal do titěrných, slaboduchých, doslova odporných improvizací. Do takového improvizačního transu se umělec propadal pravděpodobně pod vlivem svého vysokého sebevědomí o své komediální dokonalosti nebo současně i pod vlivem jakýchsi "stimulujících látek". Některé momenty např. v této komedii vypadají v onom směru velmi podezřele...Legendě našeho, a nakonec i světového, kina nechci vůbec ubírat na jeho legendárnosti a jeho hereckých kvalitách, naopak, ale je třeba kriticky přiznat, že skvělý komik-Burian se často propadal svojí přepísklou/nekontrolovanou komediální improvizací na úroveń laciného spíše-k-pláči šaška.

Hetty Wainthropp Investigates (1996) (seriál)

Velmi naivní ale milé detektivní příběhy z produkce BBC, kde vše a vždy hraje do ruky Hetty W. a kde často její logické uvažování je až nereálně geniální. Např.policie vůbec neprohledá okolí místa činu, aby pak důležité indicie našla právě Hetty W. Rutinní a výborná Patricia Routledge a sladký Dominic Monaghan dodávají seriálu určitě na přitažlivosti. Příběhy některých epizod jsou tak nějak prapodivně slátané a ještě prapodivněji zakončené/"vyřešené". Celý seriál, jako jeden z mála, se obejde bez vulgární mluvy, krve a většího násilí, aniž by ztratil na zábavnosti.

Demi-soeur (2013)

Poněkud horkou jehlou spíchnutá komedie dle moderní šablony včetně z amerického kina implantované hudby. Těžkou roli částečně soběstačného dementa zvládla Balasko jakžtakž, často ale pro diváka na hranici snesitelnosti. Pár zajímavých komických a dojemných scén - jako celek ale jen slabší průměr.

Mansfieldské panství (2007) (TV film) odpad!

Rychlokvaška, do které se pochopitelně dalo vměstnat jen málo z knižní předlohy. Vznikla tak horkou jehlou spíchnutá slátanina, která nemá hlavu ani patu. Proč někdo zpracovává klasické knižní předlohy tak bezostyšně povrchním způsobem je a není záhadou - komerce pro velmi jednoduché obecenstvo...A pohyblivá kamera zde často krouží kolem hlav účinkujících takovým stylem, že by divák přišel o oči...Už nikdy více, díky!

Mansfield Park (1983) (seriál)

Škoda že poslední dvě epizody svojí monotónností a urychlený konec a la červená knihovna stáhnou tento - jinak povedený - BBC TV-seriál téměř ke dnu.

The Woman in White (1982) (seriál)

Téma ztracené/odebrané identity a její opětné hledání a dokazování není zrovna moje parketa. Úmorná, unylá, upovídaná TV-adaptace literární předlohy z roku 1859 od Wilkie Collinse. Zamotaný otravný děj ze stejné doby jako předloha se nakonec rozuzlí formou, jak jinak, a la červená knihovna.

Pasolini, un delitto italiano (1995)

Film inspirovaný polodokumentárním románem Enza Siciliano "Život Pasoliniho". Kniha i film přibližují/ odkrývají snad nejotřesnější a nejtragičtější politickou vraždu v moderní historii, která byla nejen dokonale vymyšlená/připravená/ provedená, ale rovněž dokonale zametená pod stůl = záměrně nedovyšetřená, neb jisté vlivné/vládnoucí osoby a skupiny si to nepřály a vyšetřování všemožně korumpovaly a mařily. Sama policie svým laxním přístupem zničila spoustu důležitých stop a indicií... Šlo o to, navždy umlčet bez jakýchkoli nebo jen s minimálními následky/skandály jednu z největších a, pro určité politické a kriminální kruhy, nejobávanějších osobností v historii. Bestiální vražda, na které se podílela podle svědků a nalezených dokumentů nejen italská mafie spolu s vysokou oficiální italskou politikou, ale i americká CIA...Zájem na likvidaci nekompromisního a nebojácného kritika konzumu byl ze strany tzv. "demokratů" obrovský.

Dobrodružství Philiberta, kapitána paniců (2011)

Typické stupidní a silně cenzurované kino 21.století pro nenáročné diváky všech(?) věkových kategorií. Opravdu nepovedená parodie na romanticko-dobrodružné filmy s Žánem Maré. Nad nenápadným/nenásilným/skrytým humorem je potřeba trochu přemýšlet = jinak vám tahle slátanina, kromě hezkých barevných obrazů, neřekne vůbec nic.

Čerte, tady straší! (1998) (TV film)

Celkem příjemná krátká pohádková TV-inscenace. Celé to táhnou výborným herectvím Hálek, Kostelka a Kubec. Stivínová dokonale ruší pohádkovou atmosféru svojí příliš civilní róbou a vůbec svým vzhledem a la "barová zpěvačka".