Collateral (2004)

K hodnocení s odstupem přidávám komentář a přiznám se, že mám sto chutí při psaní tohoto komentáře i trochu snížit hodnocení, nicméně neudělám tak a vysvětlím to v tomto komentáři. Collateral je - pokud bych tento snímek měl zhodnotit jednou větou - bezesporu snímek s originálním námětem. A pokud by v tom celém nehaprovala jedna (taky) hlavní postava, vše mohlo vystoupit téměř k absolutoriu, alespoň co se distribucei von hollywood týče. A ať si říká kdo, co chce, dle mého názoru se do role taxíkáře, tak jak byla napsaná, Jamie Foxx absolutně nehodil. A není to ani o tom, že by do role nepasoval fyzicky, to je diskutabilní a koneckonců právě tento taxíkář by měl být schopný chlapít, byť tak trochu životní "looser", ten hlavní problém, že nebyl důstojným hereckým protihráčem excelujícímu Cruisovi a film byl předem nakalkulován na herecký koncert právě těchto dvou charakterů. Foxxovi tento charakter prostě nesednul a nepředpokládám, že mu někdy charaktery tohoto typu sednou...bylo to stejné jako, kdyby jste do této role obsadily D. Washingtona, který by to asi zahrál líp, byť by se na to fyzicky až tak nehodil. Foxx je ve stínu Cruise, co víc, po převážnou většinu filmu je divákovi spíše nesympatický, byť jeho funkce měla být právě opačná. Jediná scéna v které se trochu "zpříjemní" je, když vystupuje jako Vincent před mafiánským bosem. Díky svému nepodařenému herectví se z něj jinak v průběhu filmu stává karikatura Mirka Dušína zkříženého s Tlachalem z Prodané nevěsty. Narozdíl od jiných komentátorů mi digitální kamera vůbec nevadila, resp. ani jsem si neuvědomil že to na digitální kameru bylo točeno, dokud jsem si to nepřečetl tady. Dalším negativem a na tom se shodneme s ostatními kolegy co hodnotí film, je podivně vykonstruovaný úplný závěr filmu. Ovšem celkově vzato je to v poslední době jeden z mála koukatelných až velmi koukatelných filmů z US produkce.

Rok ďábla (2002)

Tak co tohle mělo jako bejt....Je mi jasný, že Zelenka je doost inteligentní, je mi jasný, že to asi celý mělo jakýs takýs skrytý, hlubší smysl spojený s poselstvím a okořeněný řádnou dávkou intelektuálně humorného mystéria. Ale co to jako mělo bejt? Zase je mi jasný, že Petr Zelenka je asi dobrej kamarád jak Nohavici s Plíhalem, tak Čechomoru, taky asi Jana Holmese nebo Holmera a taky asi Jaza Colemana a asi si to při natáčení docela užili, ale sakra jak to má pochopit prostej divák, kterej s žádným z výše zmíněných až tak nekamarádí resp. je vůbec nezná?...o čem to kuwa mělo bejt?? Posouzeno jako hudební film - neznám ani nechci poznat tvorbu K. Plíhala, vždycky mi připomínal zapšklé skautské pseudointelektuály od táborových ohňů zaplňujících zvlášť profláklá tábořiště tohoto státu, daleko víc oceňuji Jarka Nohavicu, pár písniček znám, slyšel jsem ho jednou dost dobře mluvit v rádiu, má to fakt na háku, ale zase ho tak nějak neposlouchám, neposlouchám ani Čechomor, znal jsem od nich jenom tu jednu pecku s tou zpěvačkou co zpívala s Kollerem nebo žila s Kollerem...no každopádně něco měla s Kollerem, neposlouchal jsem ani Killing Joke, ze starýho punku jakž takž znám Plasmatics, Dead Kennedys a lážový plážový sexuální pistole...takže mě to nemělo šanci oslovit ani jako hudební film, jestli to tak bylo míněno, tedy pouze pro fanoušky ve filmu zastoupených hudebních osobností, pak opět pardon, to jsem teda zase nepochopil. Prostě wo čem to do prdele vlastně bylo??? p.s. Vtipný to nebylo, jediná scénka, která jsem já subjektivně zaznamenal jako asi vtipnou, byl dialog o tom jestli Nohavica nosí slipy nebo trenýrky. (SPOILER) Nevím sice jak to dopadlo, ale padlo tam i že chodí na ostro.

Spy Game (2001)

Opravdu mi vadilo, že tam bylo víc keců než akce, abych s dovolením parafrázoval komentář Tosima.

Nepolíbená (1999) odpad!

Vydržel jsem u této sračky cca 15 minut, a celou dobu se zamýšlel nad tím proč některé filmy jsou o násilí a proč některé vyvolávají násilnické sklony i v tak mírumilovném člověku jako jsem já - tu slepici, kterou představovala ta slepice Barrymore, jsem totiž s každou ubíhající minutou filmu (až do těch 15) měl větší a větší chuť políbit...baseballovou pálkou.

Nikdy neříkej nikdy (1983)

Byť, alespoň jak všichni říkají, neoficiální, přesto slušná bondovka, a Jamese Bonda Seana Conneryho, byť tady již stárnoucího, sotva kdo, kdy překoná.

Starsky & Hutch (2004)

Teď jsem se dodíval - "do it! do it!" - je dobrý, ale co mě oddělalo byly "dva draci" hahahahahahahahaha. Výborná komedie, někdy sice trochu zaskřípala, ale v dobrém rozmaru, který vám přinese jí to jistě odpustíte.

Lovci lvů (1996)

Možná se to někomu bude zdát trochu přehnané a trochu mimo mísu, ale tohle je IMHO jediný a opravdu důstojný nástupce Spielbergových Čelistí. Jediný film, který v plné míře využívá eskalaci napětí velmi podobnými prostředky jako Spielberg - totiž, lví zabijáky (podobně jako žraloka) poměrně dlouho nevidíme (moře vysoké trávy v které spíše tušíme než vidíme lva je de facto Spielberovým oceánem, který sám o sobě přináší nebezpečí, v kterém vlastně žraloka pouze cítíme, nebo se naopak díváme ze žraločí resp. lví perspektivy), a naopak od poloviny filmu jsme fascinováni jejich až "nelvím" zabijáckým chováním a v detailních scénách si je vychutnáváme až do dna, Val Kilmer (podobně jako R. Scheider) není žádný extra lovec, přesto nebo právě proto bere celou věc jako svou osobní bitvu a z původního záměru tj. pouze zabít lvy, aby se mohl dostavit most, se stává boj kdo z koho na život a na smrt. Konečně dokonalá figura Roberta Shawa v podobě silně ujetého "žralokobijce" je zde více než dobře zobrazena Michaelem Douglasem v podobě o něco méně ujetého specialisty na lov lvů, tato postava je pro oba snímky klíčová a právě tak jako ji mistrovsky zvládl Shaw v Čelistech, tak stejně dechberoucí výkon předvádí Michael Douglas...Jak jsem uvedl na začátku, Lovci lvů jsou skutečně jediným důstojným nástupcem Čelistí.

Zlaté dítě (1986)

Na ten film nezapomenu, sice vůbec nevím o co šlo, ale šlo to tady v kinech někdy na konci osmdesátých let, možná na počátku devadesátých, matka dostala lístky od podniku a do kina vyrazila celá naše rodina - pěkně společenská akce, mám ten dojem, že jsem si tam prvně testoval oblek do tanečních. Kino bylo přecpaný "poukázkářema v rodinném balení", Murphy spustil ten svůj koncert a v úplně ztichlém kině se smál hodně od podlahy jenom on, pak se někdo nesměle zasmál a už řvali smíchy všichni jenom mi to nějak nesedělo s pořadím jednotlivých skečů...no nic, možná jsem tenkrát něco přehlédl. Po odchodu z kina jsme to svorně ohodnotili větou - takovou blbost jsem fakt nečekal.

Lolita (1997)

Neviděl jsem originál od Kubricka, přesto nemohu hodnotit jinak okamžitě po shlédnutí tohoto filmu, který ve mě zanechal to co většina filmů již dlouho ne - silný umělecký zážitek.

Dlouhé horké léto (1985) (TV film)

Lepší než původní film s Paulem Newmanem a jeho manželkou J. Woodwardovou a to říkám i přesto, že Paul Newman je můj oblíbenec. Věřte mi, nebo nevěřte, ale tento film je opravdu excelentní. Psychologické drama jako "noha".