Lupiči paní domácí (2004)

Doporučuji v původním znění - "oxfordská angličtina" Toma Hankse je nepřekonatelná, i když jsem z filmu rozuměl tak 70% dialogů stálo to za ten zážitek. Brečel jsem smíchy při scénce v této souvislosti - tunel - střevní problémy - čerstvě zazděná díra do trezoru - nechtěné zapnutí odpalovacího zařízení - útěk po 4 tunelem - výbuch - výlet z tunelu.

Constantine (2005)

Takže nic převratného se nekoná...filmů podobného ražení je v kinech dost a dost, a vzhledem k vyčerpanosti a nedostatku kvalitních scénáristů, jich bude přibývat, řekl bych. Nu což, slovy dnešního průměrného "chodiče" do kina resp. multiplexů, jen houšť a větší kapky. Reevesovi už Nea nikdo neodpáře, o tom žádná...a protože ani jeho herecký rejstřík není z nejrozsáhlejších, smiřme se s tím, že Neo v různých mutacích na nás bude vykukovat ze všech Keanuových filmů, Rachel Weisz je jedna z mála inteligentně vyhlížejících krásek filmového plátna, proto kdykoli se objeví v čemkoli, je celkem potěchou pro oko a inspirací pro mozek. Film jako takový není špatný, zároveň, ale ani není extra dobrý - opět musím konstatovat, že se jedná o šedošedý průměr, zcela zapadající do marasmu dnešních multiplexů. Docela mě pobavil/a Archanděl Gabrielem. Pár poselství, činů a motivací ve filmu jsem nepochopil, ale celkem jsem si na to již zvykl z Matrixu, takže to spíš než chorému mozku scénáristy, přičítám své mozkové nedostatečnosti vzhledem k pointám tohoto kalibru. Constantine vás neurazí, párkrát se leknete, párkrát pousmějete a za pár okamžků po shlédnutí na film zapomenete. Hough.

Vesnice (2004)

Kolem tohoto filmu se vytváří docela vydatný diskusní klub. Nebudu citovat či se vracet ani k jednomu z komentářů svých kolegů, pouze mi přijde poněkud úsměvné, že stejný autor, který Shyalamana považuje v jednom svém komentáři za nástupce A. Hitchcocka, jej v komentáři následujícím razantně označí za totálního břídila a poměrně drsně jej zakopá do propadliště filmových dějin...;) Shyalaman není IMHO nic jiného než nafouklá a spíše přefouklá bublina...nechápu, kdo a proč zase vytvořil fámu o genialitě tohoto pana režiséra a dalších věcech, jenž ho řadili někam mezi nejslavnější velikány za kamerou, ale vím, že ani jeden z jeho filmů nebyl nic jiného než průměr. Průměrná filmařina, někdy na relativně novátorské téma. Vesnice podobně jako další Shyalamanovy filmy neurazí, zároveň od ní ani nic neočekávejte, průměrné herecké výkony, profesně kvalitní a poctivá kamera, průměrná místy nelogická zápletka atd atd... prostě průměr se vším všudy. Vesnice je film, který si dle mého skromného názoru budete pamatovat tak cestou z kina do pohodlí domova, následující ráno budete marně přemýšlet jestli jste byli předchozí večer v kině na komedii nebo thrilleru, a byli li jste vůbec na něčem v kině.

Nenávist (2004)

Neuvěřitelně strašidelný film. Hrůza střída hrůzu a stále nemá dost. Řemeslně perfektně odvedené dílo a nad scénářem, logikou a dalšími prvky nezbytnými pro jiný žánr filmů, hloubat nebudete...to mi věřte. IMHO výrazně lepší než Kruh a pro tentokrát je remake lepší než originál. Z celého filmu je naprosto jasné jak moc jej Sam Raimi ovlivnil a právě jeho příspěvek absolutní komerční profesionality k tradičnímu filmařskému umění Takashi Shimiza dělá z Nenávisti super děsivou věc.

Kafe a cigára (2003)

Nevím...originální. Nic víc nic míň.

Million Dollar Baby (2004)

Je to maličko, jenom maličko a la hollywood - kombinace usmívajícího se dítěte s psíčkem mi utkvěla v paměti...ale to je to jediné co mohu tvrdit proti tomuto filmu. Již dlouho dobu jsem neviděl tak působivý film. Hillary Swank dominuje byť svým skromným způsobem celému filmu a film je postaven právě na jejím výkonu. C.Eastwood a M. Freeman zdatně sekundují. Hluboce smekám před režisérským uměním C.Eastwooda. Vřele doporučuji všem, kteří ještě neviděli. Možná ne těm, kteří se chtějí jít do kina pouze pobavit.

Špatná výchova (2004)

Jsem velký fanda Almodóvara, zároveň vím, jak je Pedro fascinován lidskými vztahy, lidskou sexualitou a zejména zobrazování různých odchylek proti standardům - homosexualita, transsexualita a transvestitismus,a možná proto, že je jedním z mála populárních režisérů, kteří točí tato témata, si ho cením. Špatná výchova je nesmírně zajímavý film a Pedro se v něm evidentně velmi realizoval, jediným problémem je, že protentokrát nemyslel tolik na diváky a na srozumitelnost pro alespoň trochu širší diváckou obec. To co udělalo z Todo sobre mi madre špičkový film, tedy všeobechná uchopitelnost průměrně inteligentním divákem, zde poněkud selhává. La Mala Educación je další klasická Almodovarovina, ale z hlediska širší divácké obce ne toliko významná a snadno zapomenutelná. Již jen těžko lze pochopit a obhájit pedofilii láskou, jen těžko lze něco cítit k napůl předělanému transsexuálovi, který vypadá jako prostitutka té nejnižší kategorie, jen těžko si lze vysvětlit, že heterosexuální kluk je natolik bez zábran, že bude spát s o 50 let starším pedofilem, jen proto, aby tento mu pomohl uskutečnit jeho zvrácený plán, jen těžko lze pochopit, že umělecká branže je složená ze samých homosexuálů...Pedro, věřím, že tuším jak jsi to myslel, problém je, že já a spolu se mnou tak kolem 90% heterosexuálního publika může mít problém s pochopením tvého zatím posledního díla.

Zrůda (2003)

Přiznám se, že "Zrůda" mne poněkud zklamala. Dlouhou dobu jsem se k tomu filmu nemohl dostat, promeškal jsem jej v kinech, pak nějak nebyl čas intenzivně schánět tento film na nějakém mediu či v jiné;) formě. Nakonec jsem ho sehnal a s chutí, a s očekáváním přiživeným tím dlouhodobým půstem a velmi příznivými recenzemi, Zrůdu skouknul. Základním problémem filmu je IMHO, že Charlize Theron není až tak vynikající herečka, neříkám, že není dobrá herečka, ale prostě na roli tohoto kalibru neměla. Na druhou stranu opravdu podala asi svůj životní výkon, budiž jí to přičteno k dobru. Vlastně jsem celý film čekal, kdy Charlize ze sebe strhne tu masku - "Aileen" a bude tam ta krásná blondýna, která už konečně přestane hrát tu ošklivou (ve všech směrech) ženskou. Nic nespravilo dokonalé namaskování (vážně byla příšerná), chyba byla v tom, že krasavice Theronová si na vražedkyni Aileen jenom hrála. Role to byla velmi obtížná, ale troufám si tvrdit, že se dala zahrát resp. prožít mnohem lépe a bez tak výrazného namaskování. Výkon Theronové a to co z ní udělali, je v podstatě jediný důvod, proč jsem se nedokázal soustředit až tak na děj, ale spíš kriticky a mírně nervozně sledoval jen a její výkon a dost mi vadila její ošklivost. Christina Ricci byla v rámci své postavy bezchybná. Obecně vzato, Zrůda není ničím objevný film, quintessenci realismu a naturalismu známe všichni z kinematografie italské, španělské, francouzské a s výhradami i české z přelomu padesátých a šedesátých, a proto si nezaslouží absolutorium jako mají filmy kalibru Přeletu nad kukaččím hnízdem, což je podobný žánr, však úplně jiná liga.

Kurs sebeovládání (2003)

Výkon Jacka Nicholsona bezchybný, řekněme jeho obvyklá herecká extratřída. Herecký výkon Sandlera je žalostný. Jeho postava je do první poloviny filmu celkem dobře napsaná, bohužel v jeho podání lze jen těžko vystát. Od poloviny filmu evidentně začíná skřípat scénář a Nicholson jenom díky svému hereckému mistrovství, má stále co hrát a tak film drží od výraznějšího propadu. Konec filmu je vyloženě hollywoodsko pseudoromantický a sladký tak, že to musíte zalít alespoň dvěma pivy. Turturo v menší roli je jako vždy výborný, škoda, že nemá více prostoru.

Příběhy obyčejného šílenství (2005)

Zelenka je dle mého názoru fenomén. Jeho přínos a význam pro českou kinematografii bych přirovnal ke Kubrickovi či Lynchovi pro kinematografii světovou. Všechny jeho filmy mají humor pro každého (téměř), řekl bych tak od IQ 100, a propracovanou pointu v které je skrytá nějaká nosná idea, která je odhalitelná pro užší kategorii jedinců, řekl bych tak s IQ nad 120. Zelenka je samorost a jeho neotřelost hraničí až s genialitou. Všichni herci odehráli své party excelentně. Možná ve filmu nějaká slabší místa byla, ale jako celek je film velmi dobrý. Tradičně vynikající Trojan.