Coherence (2013)

Úvodnú tretinu som síce odzýval, ale čo prišlo potom stálo rozhodne za chvíľu čakania. Vo všetkých ohľadoch mi Coherence najviac pripomenul Primer – čo sa týka nízkorozpočtovosti produkcie, ktorá je otočená vo svoj prospech, sympatických hercov, dobrého nápadu či vyústenia vyžadujúceho pozornosť. Oproti nemu je však Coherence snímkom prístupnejším a zrozumiteľnejším, i keď za cenu znásilňovania fyziky. Viac takýchto filmov s nápadom, prosím!

Steve Jobs (2015)

Takže Jobs dokopy nič nevedel, bol to arogantný čurák, pár vecí mu nevyšlo, pár vecí mu vyšlo a záležalo mu na tom, aby hračky boli pekné a ľahko použiteľné. "So what?" opýtal som sa sám seba na konci filmu. Je to materiál dostatočný na toľko kníh a filmovej produkcie? Úplne si nemyslím, ale tento konkrétny kus sa vďaka trojici Sorkin/Fassbender/Boyle (v tomto poradí) dal zniesť a miestami ma dokonca bavil. Ale že by to bol nejaký zázrak...

Ant-Man (2015)

Po dlhej dobe zase aspoň niečím zaujímavá Marvelovka. Ant-Man sa neberie až tak vážne a špecifickým humorom sa vymedzuje hlavne voči ostatným filmom z vlastného univerza. Zatiaľ čo ostatní Avengeri určite nemajú na práci nič lepšie ako zhadzovať mestá z oblohy, Ant-Man vo veľkolepom finále zdemoluje detskú izbu. Low expectations, high results.

Terminator Genisys (2015)

Hollywoodske "stávky na istotu" urobili z Terminátora vyčerpanú frančízu, v ktorej nepodarené kúsky totálne prevyšujú počet tých dobrých. Genisys je upotená, priemerná, snaživá a lacne pôsobiaca zlátanina, ktorá namiesto sľubovaného zjednodušenia príbehu priniesla taký mess, že mi bolo úplne ukradnuté, čo sa vlastne deje. Neprestane ma tiež udivovať, ako je v roku 2015 možné natočiť za násobný rozpočet film, ktorý vyzerá omnoho horšie, ako pôvodní Terminátori. Arnoldove patálie už tiež prestali dávať zmysel. Hnus, hnus, hnus.

Chlapectví (2014)

Efekt časozberu je samozrejme pekný, ale nemá v sebe toľko sily, čo dokumentárne časozbery. Sfilmované situácie sú totiž v zásade banálne, kvalitatívne skáču z extrému do extrému od príjemnej nenútenosti (hlavne v ranom detstve) až po neprirodzené, umelé a papierom šustiace pseudofilozofické dialógy v puberte. S postupujúcim časom sa stráca i čaro hereckých schopností predstaviteľov, ktorí už jednoducho nezvládajú pasovať sa s absenciou scenára. Najkonzistentnejší výkon podáva herec, ktorého postava sa vo filme nijako nezmení. Overrated.

Funny Games USA (2007)

Po stránke réžie úplná dokonalosť. Aj tak otrlý divák ako ja (pokiaľ nejde o zábery na oči) musel pár krát pauznúť, aby som sa nadýchol. Absolútna nepredvídateľnosť a pomrkávanie do kamery rozohrávajú nepríjemnú hru s divákmi, z ktorej nemôžeme vyjsť víťazne – násilie a nelogická brutalita sú nám servírované len sprostredkovane, ako namierený prst na nás, ktorí chcú vidieť krv. Nebyť scény s ovládačom, ktorá dojem a očakávania od ďalšieho vývoja zráža dole, bolo by to za plnú paľbu. Herecké výkony všetkých zúčastnených absolútne špičkové. Oficiálny text distribútora zase odhaľuje viac, než by musel.

Úsvit planety opic (2014)

Ak by to bolo možné, ľudí by som z toho filmu úplne vystrihol. Popri výborných opičkách pôsobia UMELO (!!), prkenne a nudne. Veľkú úlohu v tom rozhodne hrá strašný casting, ale je to hlavne o tom, že ľudia ako postavy sú v tomto príbehu totálne nezaujímavé.

Amazing Spider-Man 2 (2014)

O niečo málo konzistentnejšie a menej stupídne ako hrôzostrašná jednotka, ale stále strašná blbosť. Tucotvý, zabudnuteľný film, na ktorý si o pár rokov už nikto nespomenie.

Díra u Hanušovic (2014)

Mal to byť film o nudnom živote, ale je z toho nudný film bez života...

Velká šestka (2014)

Asi tak 12 miliónov krát lepší superhrdinský film, ako noví Spider-Mani. Príbeh sa sústredí na jednu dejovú líniu, ktorá dáva zmysel, má twisty a je zaujímavá. Má to skvelý humor, citlivejší divák i uroní slzičku, ale hlavne to má úplne skvelú akciu v zaujímavom prostredí. "I am satisfied with my care!"