Král Kalifornie (2007)

Kde na tenhle námět Mike Cahill přišel a co všechno je možné natočit, otázky které obsadily mou mysl už po několika málo minutách tohoto filmu (přiznávám se, že jsem si King of California pustil bez jakéhokoliv infa jen kvůli fousatýmu Douglasovi). S větší nadsázkou lze říct že jsou to takový Lovci pokladů, ale pro úplně jinou diváckou skupinu. Michael Douglas má jako zarostlý nefalšovaný pošuk opravdu ránu, jeho role potěšila. Bohužel mi film nenabídl téměř žádné bližší sympatizovaní s hlavníma dvěma postavama (za což může scénář, kterej mi navíc přišel místy prostě až moc "jinej") 50%

Nevyhlášená válka (2005)

Zajímavý pohled na terorismus z druhé strany než je nám obvykle ve filmech prezentován. Jaké je smýšlení takového muslimského atentátníka? Má své opodstatnění? Co pro něj znamenají přátelé a rodina? Takové a další otázky se War Within snaží zodpovědět. Není to klasický americký prostředek pro komunikaci s divákem a přesně to mu prospívá. Námět je samo o sobě téma které stojí za pozornost, herecké výkony jsou na slušné úrovni, film dokáže upoutat, existují tedy nějaká negativa? Bohužel. Především místy slabší scénář, kde zejména úvodní dějová linka, která protíná části filmu není dostatečně vysvětlena. 70%

Desatero (2007)

NEJLEPŠÍ příklad toho, že opravdu nestačí vzít pár známých tváří, a nacpat je náhodně do deseti povídek s nulovou sdělovací hodnotou, ve scénáři napsaném za jeden večer, znásilňujícím desatero přikázání. Kromě prvního příběhu a soupeřících sousedů je to téměř dokonalá ukázka zla. Nejchytřejší věc, kterou lze udělat pokud si tuhle věc nějakým nedopuštěním pustíte, je vypnout ji po první povídce. V opačném případě si totiž pravděpodobně ukroutíte hlavu, když budete chtít věřit tomu, že další už špatná nebude. Překvapení! Bude a dokonce ještě horší! S přibývajícími minutami se zvyšuje i stupeň idiocie a vzhledem k faktu, že počet povídek je daný, vždycky budete vědět kolik unikátně debilního materiálu máte ještě před sebou. 15%

Denní hlídka (2006)

Knihy jsem nečetl, takže mých pár vět berte jako slova diváka, který u filmu rád ví co vlastně sleduje. To co z Noční hlídky dělalo solidně sledovatelný zážitek přechází v Denní hlídce do absurdna. Teorie chaosu - aplikována ve filmové praxi. Víc než polovina nechává diváka tápat, co že se to vlastně děje. Neprospívá tomu ani přepálená 140 minutová stopáž. Jestli byla chyba u Bekmambetova, který během natáčení smažil víc než u prvního dílu nebo se stala až ve střižně, kde se na výsledku podepsal nadměrný obsah ruské vodky v krvi střihačů opravdu nedokážu odhadnout. Denní hlídka sice dokazuje že Rusko má na to točit megafilmy s efekty na úrovni Holywoodu, ale pokud je to na úkor vyprávění příběhu, tak nevidím důvod. Poměrně zdařilý je tu hudební i zvukový doprovod, který se nesnaží skrývat inspiraci Matrixem. Popravdě jsem teď na Šerou hlídku zvědavej víc než sem byl po Noční hlídce na Denní. Jestli totiž bude pokračovat v tomto trendu, neměli by se do kin pouštět diváci, kteří mají pod dvě promile. 40%

Bravo, girls: Hurá do toho! (2007)

Rok se sešel s rokem a na DVD vychází další díl ze série o roztleskávačkách. Minule to byla Hayden Panettiere, díky které loňský díl zaznamenal větší zájem než obvykle. Jak to dopadlo letos? Hayden se roztleskávání zalíbilo, ale usadila se mezi Hrdiny, a nám nezbývá než fandit neokoukané Ashley Benson. Příběhově tu už opravdu mnoho vymyslet nelze, a letos ho nahrazuje divoká choreografie, na které se autoři opravdu vyřádili. K tomu přičtěte soundtrack jak se patří, kde se na počet tracků nehraje, furt něco jede a v kombinaci se skákajícíma holkama se to poslouchá ďábelsky dobře. Cheer battly, cheer techniky, cheer slovičkaření, prostě cheer-tastické ! Chtěl jsem být superhrdinou, kosmounautem, tajným agentem, ale až dnes jsem zatoužil stát se roztleskávačem. Asi jen tak nevyrostu :) Za rok nashledanou... 65%

Byl to tichý muž (2007)

Příjemné překvapení. S komedií tohle naštěstí nemá vůbec nic společného, a jde tu čistě o psychologické drama s prvky romance. Christian Slater zahrál svou životní roli a pokud by bylo na mě, Oscara za rok 2007 by s přehledem vyhrál. Škoda, že takovéto filmy jsou akademií ignorovány. Já skládám obdiv a tleskám, protože Christian patří k hercům u kterého bych vzhledem k filmové historii něco podobného nikdy nečekal. I výkon Elishy Cuthbert je silně nadprůměrný, a můžeme jen držet palce ať se kvalitativně udrží i v nadcházejících filmech. Frank A. Cappello je jako autor výborného scénáře, režie a většiny z hudebního skóre opravdovým mužem činu. Po druhém shlédnutí jsem pochytal většinu z detailů, které mi poprvé neseděly a musel smazat poslední část komentáře, kterou jsem tu měl ke konci, a ačkoliv bych k němu i průběhu, který mu předcházel měl několik poznámek, spoilerům bych se nevyhnul a řeknu pouze to že průběh filmu směřuje spíš k jinému konci (a to úplně k jinému než to na poprvé působí), než k tomu, který ve filmu je. 90%

Devítky (2007)

The Nines je velmi zajímavý počin, který donutí většinu z nás přemýšlet. Je zcela jasné že toto je hlavní pozitivum a zároveň i negativum tohoto snímku. Ten koho Devítky zaujmou, bude zkoumat nejrůznější detaily pravděpodobně nejdříve druhým shlédnutím s komentářem autorů (mimo jiné dostupný i zde: http://johnaugust.com/archives/2007/the-nines-audio-commentary a snahou co nejlépe pochopit slova a obrazy, které mu autor scénáře John August ve svém režisérském debutu předložil. Později pak začne projížděť nejrůznější fóra a diskuze a porovnávat své poznatky s ostatními. Film není na pochopení nějak složitý, ale pochopení detailů je to co dokáže vyhnat skvělý filmový zážitek do dokonalosti. Negativum je to pro lidi, kteří nemají zájem tento delší proces podstoupit a film odsoudí ještě před samotným závěrem či po něm. Ano, tři epizody jsou vyprávěny originálním způsobem, funguje zde jak výborná kamera, hudba, tak skvělý Ryan Reynolds v hlavní roli, kterého decentně doplňují Hope Davis a sympatická Melissa McCarthy. Jako celek jsou Devítky něco co vám utkví v hlavě ať se vám budou líbit nebo ne. Po prvním shlédnutí, si nechávám otevřená vrátka a prozatimně hodnotím... 80%

Fantastická čtyřka: Silver Surfer (2007)

Přesně co jsem čekal od prvního dílu, který mě nakonec mile překvapil na mě vybaflo v pokračování. Klišoidní adaptace superhrdinů postrádající vtip, servírující bídný příběh, která smrdí levnými digitálními efekty (s postupujícím příběh začíná být alespoň trochu vidět za co byl 130mil. rozpočet utopen, ale stejně nechápu.) Zombie verzi Jessicy nebrat. Aspoň že to cameo Stana Lee pobaví. 40%

3:10 Vlak do Yumy (2007)

Skvěle natočený western s výborným tempem (obzvlášť na konci) a výbornými hereckými výkony jak Christian Bala a Russel Crowa tak Ben Fostera. V takovémto případě i dokážu odpustit to naprosto nesmyslné chování postav a místy scénářově děravý příběh. 80%

Magicians (2007)

Špatný. Jako komedie slabé, nevtipné. Film o kouzelnících s triky, které se předvádí na besídkách druhé třídy základky. Jedna hvězdička za poslední scénku a hlavní představitele, kteří by při lepším scénáři a režii měli navíc. 15%