• Krátkometrážní

Hotel Splendide (2000)

Príjemná zmes absurdity, čiernej komiky a drámy. Výborní herci, pôvabná atmosféra a panoptikum svojrázne bizarných postavičiek.

Kostka 0 (2004)

"Veríte v Boha?" No, čo povedať. KOCKU 0 som si (po skúsenosti s otrasnou dvojkou) púšťal s nulovými očakávaniami a svojim spôsobom sa to vyplatilo. Veľmi ma potešil návrat k "technickejšiemu" vzhľadu Kocky a niektoré pasce (i keď väčšina bola len variáciou na nástrahy z jednotky). Príbeh je opäť rovnaký, tentoraz sa však tvorcovia rozhodli pridať novú dejovú líniu, kde v kancelárii sledujeme dvoch bezvýznamných technikov, ktorí majú za úlohu zaznamenávať reakcie "pokusných králikov" v Kocke. Tento ťah je na jednej strane niečím novým, na druhej strane tým snímok prišiel takmer o všetko napätie a klaustrofobnú atmoféru. Pri sledovaní jednotky, ste mali pocit, akoby ste tam boli zavretí spolu s postavami, tu sa to iba rozdrobuje na nudné prestrihy "do" a "z" Kocky. Čo ma teda dosť sklamalo, bolo "vysvetlenie," resp. jeho náznak, kto stojí za temným vynálezom. Tie náznaky mi pripadali silno béčkové a klišovité - podľa mňa sa v tomto tvorcovia nevybrali dobrou cestou. Ďalej herci: väčšinou sú nesympatickí (to platí pre všetky "subjekty" v Kocke), alebo otravní (technici a ich večné hádky). Biednu atmosféru však pre mňa osviežil Michael Riley, ako záporák/hlavný technik Jax. Svoju postavu tak neuveriteľne prehráva, až je to vlastne zaujímavé :) a určite patrí k najvýraznejším charakterom vo filme. Takže koniec-koncov, by to malo byť za dve hviezdičky, ale v podstate som sa pri tom bavil. Neočakával som dusný horor, ale obyčajné béčko na zabitie času a presne toto kritérium film spĺňa. A keď to ešte porovnám so sračkoidnou dvojkou, sú pekné tri hviezdičky.

Satan přichází (2006)

Nie je veľmi dobré, keď nejaký film vznikne len preto, lebo sa v kalendári objavil pohľadný dátum. John Moore si zrejme pomyslel, že práve táto doba by bola vhodná na vypustenie značne pochybného remaku hororovej klasiky. Všetkými masťami mazaný Moore si zrejme povedal: "Hm. Tak máme v kalendári tri šestky, na to sa predsa Omen hodí, ako riť na šerbeľ. A vytrieskame z toho nejaké prachy. Vlastne to ani nemusíme príliš inovovať, stačí ak vezmeme pôvodný scenár a celé to pretočíme záber po zábere. Pôvodný film stavil na pomalú gradáciu a napätie... Hm, to sa dnes už nenosí... Treba tam hodiť pár infarktových ľakačiek, aby popcorňácke publikum dostalo čo chce..." No a dopadlo to podľa očakávaní... dosť biedne. Ani herci na ktorých to celé stojí nepredvádzajú nič svetoborné (Schreiber je nevierohodný, Stiles ma vyložene otravovala asi rovnako, ako Fitzpatrick alias Damien, ktorý je desivý, asi ako škatuľka od zápaliek... Tu musím stratiť pár slov a spomenúť, že tvorcovia ABSOLÚTNE nepochopili postavu Damiena. V pôvodnej verzii stačilo, aby sa malý Harvey Stephens nevinne a detsky usmial a už vám po chrbte behali zimomriavky. A práve v tom to bolo. Súčasný Damien sa zase urputne snaží desiť, hádže temné pohľady, mračí sa na celý svet... a des chýba.). Thewlis, Gambon a Farrow sú síce dobrí, ale veľa vody tiež nenamútili zrejme preto, lebo ich postavy nemajú vo filme väčší priestor... Po technickej stránke je to lepšie a scénka v Zoo má naozaj tie správne grády. Bohužiaľ to celé poserie brutálny strih, ktorý mnohé scény nenechá poriadne doznieť a film si už veselo hupká ďalej. A ani tá hudba nestála za veľa. Vlastne nestála za nič. Aspoň do pár scén mohli tie pôvodné chorály napchať, aspoň by atmosféra nebola riedka, ako instantná polievka... Suma sumárum: Fanúšikom pôvodného kúsku tento film nič neponúkne a neviem, neviem či získa nejakých nových. Na to je film príliš chladný, priemerný a málo strašidelný...

23 (2007)

Tento film som ohodnotil 3.6.2008 o 11:02 miestneho času. 3+6+2+0+0+8+1+1+0+2=23!!! Husté, čo? Ale inak pomerne srajda. Nečakal som veľa, ale aspoň slušne atmosférickú a napínavú "podívanú." Tá však neprišla. V celom filme nie je ani náznak mysterióznej či mrazivej atmosféry. Jim Carrey sa síce snaží, ale sám celý film utiahnuť nedokáže. Kapitolou samou o sebe je potom scenár chrliaci na bezbranného diváka debility najväčšieho kalibru, pričom je to celé korunované "šokujúcim" odhalením, ktoré je však tak nevýslovne trápne a prefláknuté, že nebude problém odhaliť ho už po pár minútach. Je to škoda, pretože po technickej stránke je na tom film dobre avšak scenár to celé zráža poriadne dolu.

Spalovač mrtvol (1968)

Rudolf Hrušínský je diabol! Neuveriteľne mrazivý zážitok, čierno-čierna komédia, psychologický horror, portrét zvrátenej mysle ako aj jedna z najsilnejších obžalôb zhubnej sily nacizmu. Pán Kopfrkingl je jednou z najdesivejších postáv kinematografie (nejaký Hannibal Lecter sa môže ísť kĺzať. Toto je psychopat par excellence!). Klenot, ktorý predbehol dobu a spolu s KLADIVOM NA ČARODEJNICE jeden z najlepších (nielen) českých filmov. 100%

Hitman (2007)

No, aspoň že je tam krásna Olga. Inak je to nuda s nevhodne zvoleným Olyphantou a debilnou neprehľadnou akciou, ktorá v adaptácii PC hry HITMAN nemá čo robiť...

Strings (2004)

"Poctivý mahagón!" Je sympatické, že v dobe, kedy si ľudia zamieňajú slovo "animovaný" s vyžehlenou 3-D animáciou, príde niekto ako Anders Rønnow-Klarlund a natočí poctivú bábkovú fantasy, v ktorej si bábky uvedomujú svoju bábkovosť a nite, ku ktorým sú pripútané sú do deja zakomponované priam geniálnym spôsobom. To príbehu dodáva úplne originálny a nový rozmer. Je pravda, že príbeh mohol byť bohatší, ale aj tak si myslím, že je minimálne zaujímavý a to hlavne svojou štruktúrou shakespearovskej tragédie. Uvidíme, ako dopadne druhé zhliadnutie (na ktoré sa čoskoro chystám). Možno potom ešte tú jednu hviezdu prihodím.

Boat (2007)

Tak toto bola dosť studená sprcha... Lynchove filmy aj krátke filmy mám naozaj rád, ale tak nejako neviem, čo si o tomto myslieť. David asi natočil nejaký svoj výlet na loďke, potom tam pridal nejaký "mystery" voice-over a hurá: máme tu krátky film! Nehľadiac na to, že to nemá ani temnú atmosféru ani poriadny nápad a nie je to ani dobre natočené. Toto by dokázal zosmoliť aj päťročný capart, čo prvýkrát dostal do rúk kameru. Prázdna bublina.

Sbohem, baby (2007)

Ben, tlieskam, toto sa ti podarilo! Poctivá kriminálna lahôdka so skvelým scenárom a excelentnými hercami + veľmi zaujímavý záver, ktorý nabáda k premýšľaniu. Na nepohodlnej režisérskej stoličke sa Ben Affleck očividne cíti ako doma a tak dúfam, že sa nejakého filmu od neho ešte dočkáme. V tejto oblasti totiž prejavil riadny talent, a nie že nie! 95%

Terminátor 3: Vzpoura strojů (2003)

Solídny akčňák. Svižné tempo, výborné efekty... ale chýba tu atmosféra predchádzajúcich dvoch dielov. 70%