Le Faux Pas (1965)

Teda to byl parádní nervák. Během procházky u moře spadne Elisin manžel z útesu, ona zpanikaří a nejbližším stopem ujede pryč... A nebo je to mnohem složitější? V průběhu filmu totiž začne fascinující paranoidní směs lží a polopravd a divák si nemůže být ničím jistý. Taky se mi líbilo, že je to celé docela minimalistické, stačí černobílá kamera, 3 hlavní herci a zajímavé prostředí a výsledek je perfektní.

Útok zabijáckých koblih (2016)

Už jsem viděl ve filmech řádit kdejakou havěť (včetně zabijácké pěny, psychopatické pneumatiky nebo ledničky posedlé ďáblem), ale killer donuts mě totálně dostali. A hlavně potěšili, není to zdaleka tak špatný film, jak by se mohlo zdát. Prostě taková zábavná blbina, s přijatelnou stopáží, dobrým tempem příběhu, neobsahující hnusné digitální efekty, se sympatickými postavami a herectvím. Navíc je na filmu znát to nadšení tvůrců a to je v dnešní době u béčkové produkce zázrak. Jasná spokojenost.

Mania (1974)

Nejen svoji ženu dovádí profesor Brecht k šílenství, tady jsou vyšinutí všichni do jednoho. Vždyť i to auto zmagořilo a jezdí samo. Je to trochu podivný, znepokojivý a díky způsobu vyprávění i trochu zmatený fim, ale má to svojí atmosféru, to se musí nechat. Navíc díky přijatelné délce nestihne nudit, na druhou stranu režisér se pod snímek podepsal pseudonymem, což taky asi o něčem svědčí... I přes smíšené pocity mě film bavil a příznivcům podobných raritních kousků z Itálie můžu doporučit, pro běžného diváka to ovšem bude nejspíš hůř stravitelné.

Samuraj (1967)

Takové rozvážné, atmosférické kriminálky z francie, zvláště z tohoto období já prostě můžu, takže fim jako celek se mi líbil. Ale kdybych měl hodnotit podle hlavního hrdiny, bylo by to mnohem horší. Delon je tady prostě docela lama. Moc k sobě nejde, že tu hraje takovýho vostrýho zabijáka, ale přitom zkazí co může a navíc celou dobu kouká, jak kdyby mu ulítly včely. To zkrátka vypadá trochu divně. Ale uznávám záměry tvůrců, navíc herecky je to od všech zvládnuté na jedničku a celý ten mlčenlivý, temný tón filmu je perfektní. Ale stejně se mi od Melvilla víc líbil Osudový kruh.

Mil sexos tiene la noche (1984)

Nečekám oscarovou kvalitu, když jdu koukat na biják od Jesse Franca, ale i tak, tohle bylo prostě slabé a víc trapné, než cokoliv jiného. Co opravdu stojí za zmínku je, že to byl určitě nejpomalejší film, co jsem zatím viděl - postavy se s prázdnými výrazy pomalu plouží, auta jezdí krokem i ten sex a vraždy jsou tak ukrutně ucourané, že bych vraždil. Horor je to opravdu jen trochu, ale erotika tady funguje. Sláva kozičkám!

Deathrow Gameshow (1987)

Jo kdyby v televizi dávali reality show jako v tomhle filmu, to by byla pecka, hned by měli větší sledovanost. V pořadu Live or Die soutěží odsouzení vězni a můžou získat svobodu, ale většinou dopadnou neslavně... Mně se film celkem líbil, je to fajnová komedie plná černého humoru, s hercem v hlavní roli, který mi vzhledem a grimasami trochu připomínal Jima Carreyho. Nejpovedenější část filmu je pro mně rozhodně segment noční můra a naopak mě štval chlápek co hrál otravného a vlezlého zabijáka.

Kara Murat: Fatih'ın Fedaisi (1972)

Začíná to pozvolna, nenápadně jakousi vojenskou přehlídkou, ale po pár minutách to nabere ty správné obrátky a vyklube se z toho fajnový historicko-dobrodružný film. K vidění tu je také pár brutálních scén, například zajatci naražení na kůl... Kromě toho film nepostráda ani akci: je tu dost povedených bitek, s takovými perlami, jako třeba když se Arkin vrhá do bitky šipkou z několikametrového ochozu. A nejvíc mě pobavil šermířský souboj, který se pozvolna změní ve wrestlingový zápas. Po dlouhé době jsem zase viděl něco z turecké kinematografie a tentokrát jsem jednoznačně spokojen.

The Ransom (1977)

Rozhodně to mělo potenciál, abych se zabavil - máme tu film ze sedmdesátých let, kde zvrácený Robin Hood bohaté střílí kuší a na chudé kašle. Po technické stránce také vše ok, je vidět solidní rozpočet, plusem je i krátká stopáž. A přesto všechno mi to nějak nesedlo. Snad, že vrahoun působí víc směšně, než cokoliv jiného, že film nemá tah na branku a nevýrazné postavy. Ale to jsou všechno hodně subjektivní hlediska. Není to vůbec špatný film.

Poutník časem (1982)

Bavit jsem se začal, až když jsem se smířil s tím, že Time Walker vůbec není o cestování časem (jak by mohl název naznačovat). Spíš je tady motiv časové kapsle. Jde o to, že profesor se svými žáky otevře hrob faraona a místo mumie je tam pochovaný nějaký emzák, který začne hledat ukradené krystaly, s nimiž se může teleportovat zpátky na svou planetu, nejspíš. Má to dobrou atmosféru, příběh, vražedný sliz . . . prostě celkem fajn film. Navzdory krátké stopáži jsem měl pocit, že to trvá strašně dlouho, a taky "to be continued" na konci trochu kazí dojem, ale jinak mě film bavil a zaujal.

Nájemné ženy (1984)

Už dlouho se mi nestalo, aby šel film takhle mimo mě. Prvních pár minut (řídící středisko, vesmírná loď) to vypadá na nějakej space shit, českej název zase slibuje péčko, ale ve výsledku ten film nenabídne vůbec nic. Jsou tu leda tak rvačky na úrovni školní besídky a hodně keců. A žánr sci-fi tady splňuje jen těch pár vteřin, když holka modrým paprskem vymaže auto. Pustil jsem si to bez očekávání a hlavně kvůli Sybil Danning, ale i tak se to sotva dalo dokoukat.