Pařba v Pattayi (2016)

Ono to objektivně asi není zas tak špatné, jak napovídá moje hodnocení, ale s tímhle filmem jsme se zkrátka nějak minuli. Paradoxně bych to nejspíš přijal líp, být to nějaká tuctová americká blbina, ale takhle jsem jen zklamaný z toho, jakej nevkusnej hnus se dneska může vydávat za francouzskou komedii. Takže jsem se předevím snažil rychle zapomenout a to zas klaplo dokonale. Film jsem viděl včera a pamatuju si jen, že se odehrával většinou v Thajsku, vyskytovalo se tam dost agresivních liliputů a celý to bylo dost pošahaný.

Blood Debts (1985)

Nepodceňujte kníratýho tatíka, mohlo by se vám to šeredně vymstít! Filipínský akčňák z osmdesátek je pro mě vždycky záruka čiré zábavy a naštěstí se pravidlo potvrdilo i tentokrát. Jasně, je to béčko jak vyšitý. A pokud jste zvyklí na Bergmana a Felliniho, tak spíš zetko. Zárověň je to ale tak sympatickej a snaživej počin, že ho zkrátka musíte mít rádi. A hodně dnešních filmů/filmařů by si z toho mohli vzít příklad, jak natočit zábavný, nekomplikovaný biják s motivem pomsty.

Tajemná vražda na Manhattanu (1993)

Já mám rád tenhle druh filmů, kdy se obyčejný člověk nechtěně stane součástí vražedných intrik, případně se třeba zaplete do špionáže, jenže na tohle je mistr pouze jeden. Alfred Hitchcock. A to se může Woody klidně stavět na hlavu, na něj zkrátka nemá. Na druhou stranu tento film je spíš taková pocta než snaha o nějakou nápodobu, takže to beru. Docela mi trvalo, než jsem tomu přišel na chuť. Hlavní dvojka - vystrašený, zmatený ňouma a mírně otravná panička, to nejsou postavy kterým bych nějak fandil, ale nakonec si mně získali, navíc Alan Alda byl super. Taky pobavilo překvápko ve výtahu a hovory typu: "Ať už to udělal kdokoliv, musel být pořád v tom pokoji, když jsme tam byli. Asi se schovával ve skříni." "Hlavně mi to nezapomeň připomenout než půjdu spát, to mi prospěje." Obvykle nejsem příznivcem citací vytržených z kontextu, ale tady jsem si dovolil malou výjimku, protože ty dialogy, to je jedna perla za druhou...

Hei ying (1967)

Tohle byl pro mně tak trochu výlet do neznáma, protože s hongkongskými filmy (kromě Jackieho Chana) zatím moc zkušeností nemám, ale můžu říct, že se mi film líbil. Je to taková příjemná variace na špionážní/bondovské téma. Ne že by se jednalo o nějakou prvoplánovou napodobeninu, ale jede to na podobné vlně tradičního šedesátkového spy movie. Má to poměrně jednoduchou zápletku o infiltraci nepřátelské organizace, pohodové tempo příběhu a plusem je samozřejmě exotické prostředí. Za mě spokojenost.

Pokoj (2003)

Víte, já docela uznávám kultovní status, který tenhle film má, protože chápu, že pro někoho může mít svoje kouzlo. Podobně jako pro mně má kouzlo film o vraždícím sněhulákovi. Ale na tohle veledílo se fakt moc koukat nedalo a jediný pocit, který se mi při vzpomínce na něj vybaví je ten pocit trapnosti při sledování. Mnohem víc mně ale bavilo pročítat ty šílené historky z natáčení a taky film o filmu - tedy Disaster Artist.

Perníková chaloupka (1933)

Tedy to je síla, ještě, že film trvá jen hodinu. I tak ale nabízí dostatek zážitků. Jen tak namátkou - naprosto vyšinutě zahranou čarodějnici se suprovou vycpanou kočkou na rameni, podivná baletní čísla příšer, víl a zvířat a v roli Mařenky nevzhledná otylka. Jestli si lámete hlavu nad tím, kdo ji mohl obsadit, vězte že je to dceruška pana režiséra. Jako film to opravdu za moc nestojí, ale jako adrenalinový zážitek to funguje dokonale. Pokud tedy chcete zjistit, co všechno vydržíte, tak směle do toho.

Od soumraku do úsvitu 2 (1999)

Nechci tady rozepisovat sáhodlouhé rozbory. Jen bych rád podotknul, že je fajn kouknout na takovýhle poctivý brak. Zvlášť v dnešní době, kdy filmu vládne digitální balast, supermentálové a všemocný green screen, tak je to příjemná změna. Pokud máte chuť na stylový a nápaditý film se sympatickou partičkou desperátů, krvežíznivými upíry a litry krve, můžu tento kousek vřele doporučit.

Hvězdné války podle Turka (1982)

Tak konečně jsem po dlouhém odkládání viděl tento neblaze proslulý masterpiece a je to opravdu tak šílené, jak se všude píše. Schválně si představte situaci, kdy se ocitnete v boji se zuřivým červeným medvědem, holýma rukama mu urvete obě tlapy a s těmi ho posléze seřežete k smrti... že je to na vás moc? Tak to na film radši nekoukejte, protože tohle je jen jedna z mnoha perliček, které se zde nachází. Vykradený soundtrack, zombie, příšery, kostýmy jak od divadelních ochotníků, absurdní bojové scény, moje nejoblíbenější pasáž z "tréninku" hlavních hrdinů, kdy skáčou na trampolíně a buší do skal a kamenů, jak smyslu zbavení a mnoho dalšího. Málokdy se u filmu směju nahlas, ale tady to prostě nešlo jinak, zkrátka absolutní výmaz. Věděl jsem sice, s čím mám počítat, protože takovéto turecké šílenosti už patři delší dobu mezi moje oblíbené, ale i tak mě to bavilo. Jen je škoda, že podobné filmy z této kategorie se netěší zdaleka takové pozornosti jako tento, na druhou stranu vzhledem k inspiraci Star Wars se asi není až tak čemu divit.

Pobřežní hlídka (2017)

Ach jo, já chtěl vidět nadupanou akční parodii ve stylu 21 Jump street a místo toho jsem dostal tenhle nezáživný paskvil. Není to akční ani vtipné, hezounek Efron nebaví, rádoby hlášky nefungují, camea Pamely (neukázat jí v plavkách je na žalobu) a Hasselhoffa nevyužité a hlavně stupidní, mohly je líp zakomponovat do děje. Kdyby to snad bylo alespoň trapné, tak z filmu zůstane nějaký dojem, ale takhle zbudou jen kočky v plavkách a sympaťák Rock a je to škoda, dalo se z toho vytřískat daleko víc. Opravdu je skoro až fascinující, jak je ten film prázdný... Seriál jako guilty pleasure kdykoliv, tohle nikdy víc.

Concerto per pistola solista (1970)

Netradiční mix gialla a britské detektivky jsem si nemohl nechat ujít a výsledek mě potěšil. Začínat od konce by se asi nemělo, ale mně se tady nejvíc líbil právě závěr, kdy si vyšetřovatel sezve všechny potencionální padouchy do jedné místnosti a pěkně poirotovsky je podusí. Ten anglický tón je ve filmu celkově výraznější, než typické znaky gialla, včetně prostředí a typického humoru. Sympaticky nešikovný seržant a silný hudební motiv zůstanou v paměti...