Výměna (2008)

Co si budeme povídat, Clintovi jde režijní práce na jedničku. Skvělé drama, skvělá Angelina i ostatní.

Příběh Marie (2014)

Silný příběh stojící na výborných výkonech a jednoduchém (v dobrém slova smyslu) zpracování.

Teorie všeho (2014)

Zromantizovaný příběh Stephena Hawkinga, který balí všechny okolo, i když už hýbe jenom prstem. Ať už byli naše kosmologické spory v minulosti jakékoliv, je to za námi, rovnice jsou dopočítány, tenhle film mu je ke cti. Eddie Redmayne je výborný, Oskar je zasloužený - tenhle herec je výborný a předsvědčil jsem se o tom už u Pílířů Země či Bídníků, takže mě to vůbec nepřekvapilo.

Ranhojič (2013)

Tak já bych řekl, že to mám jako obvykle někde mezi 3 a 4 hvězdičkama. Hezký historický film, pěkná výprava, zajímavý doktorský námět v čele s Avicennou, na druhou stranu jsem měl místy pocit že to zajíždí až spíš k nějakému pohádkovému filmu pro děti (ne, že by se tam kouzlilo nebo tak něco) - no teď vidím, že nejsem sám, "historická pohádka", to je z jednoho komentáře níže, tak bych to asi zhodnotil.

Kód Enigmy (2014)

Výborný Benedict Cumberbatch dělá co může (a on může dost, ty hvězdičky jdou hlavně k němu), ale film jako takový mi bohužel přišel docela dost nudný. Jediná vzrušující scéna musí přijít ať chcete nebo nechcete, takže vás nepřekvapí, párkrát si v ní zacvaká zadrátovaná mašinka. Jinak je to takové pozvolna plynoucí prolínání tři časových rovin - Turingovo mládí, prolamování Enigmy a poválečná léta.

Andělský podíl (2012)

Pokulhávající děj, klišovité rádoby legrační postavy, jednoduchý humor, byl by to film, který bych za normálních okolností těžko stravoval... jenže je o whisky. A jak vidím glencairny, sudy, palírny, v jedné z vedlejších rolí jako příjemný bonus Charlese MacLeana, tak to se to pak dívá pěkně a hodnotí nespravedlivě :-)

Divoké historky (2014)

Vtipné, nápadité, dobře provedené, tohle se zdařilo. Kolikrát pohodová úsměvná hudba doprovází děj, který jasně vede k něčemu brutálnímu, vtipně to k sobě pasuje. Mně se asi nejvíc líbila povídka s odtahovkou, ale všechno to byli sympaťáci :-D A při předjíždění si budu dávat víc pozor ;-)

Ben Hur (1959)

Velká klasika, filmový pojem. Možná jsem z dětství zapomněl, možná teprve teď viděl poprve. Na jednu stranu je znát rok vzniku 1959 - efekty, mírné přehrávání, tedy teatrálnost, apod., na stranu druhou je to právě na ten rok vzniku mimořádně vyvedené - opět říkám "efekty", celková výprava, atd. Takže přimhouřím oči. Některé scény jsou vynikající a prostě celkově by to určitě zasloužilo i vyšší hodnocení, když by to jen nebylo tak dlouhé. Já kvůli tomu, odpusťte, hvězdičku ubírám. 212 minut je skutečně epických, ale většinou chápu například rozervanost a beznaděj hlavního hrdiny už po pár vteřinách a nemusím se dívat, jak si vlasy trhá pět minut v kuse, nebo jak deset minut vesluje, potí se a je to faaakt jako záhul. Ale tak když už to stálo tolik peněz, tak to roztočili pořádně, já to vcelku i chápu. Takže velkolepé dílo dob dávno minulých, asi i povinné vzdělání.

The Angriest Man in Brooklyn (2014)

Vzhledem k následné skutečné Williamsově smrti by od toho člověk možná nevědomky očekával nějaké hluboké drama, ale je to průměrná komedie, nebo snad komediální drama. Bez známých herců by to zapadlo úplně.

Hobit: Bitva pěti armád (2014)

Poučen předchozími díly jsem se snažil zapomenout, že je to podle nějaké knížky od Tolkiena, protože tady se vaří z vody, co to jde a z pohádky se dělá velkovýpravný film (narozdíl od Pána prstenů, který ten epický děj prostě měl). Že to nemůže jen tak fungovat je znát - třetí díl vcelku o ničem, pár soubojů. Aby to nebyla fakt jenom nastavovaná dutá kaše, přidávají se zde jednak nesmyslné postavy navíc (Tauriel), které vyhučí do ztracena (kam taky jinam, když jsou navíc), a postavy z Pána prstenů (Legolas, Galadriel, Sauron), které jsou opět navíc, jsou nesmrtelní (protože budou v Pánovi prstenů) a ze zbytku děje jednoduše vystřihnutelní. To na mě nepůsobí dobře. Celý film se tak smrskává na jednu velkou bitvu, čili na fantasy audiovizuální požitek. Ten je bezpochyby perfektní. Viděl jsem to jako první 3D film doma na plátně a byl jsem nesmírně potěšen. Čistě z toho důvodu dám tedy čtyři hvězdy, budu hodný. Nemůžu se ubránit dojmu, že udělat z celé trilogie jeden nabušený film by byla nádhera a měli bychom před sebou skvostné pětihvězdičkové fantasy dílo. Takhle je to ta kašička, která měla vydělat co nejvíc peněz.