Jurský svět (2015)

Zaslúžilo by si to všetky hviezdy čo tu sú, plus aspoň polku z hviezd nočnej oblohy k tomu, pretože som pri tom na dve hodiny takmer úplne zabudol na všetky svoje problémy. Z triezvejšieho hľadiska si však film musí vystačiť so štyrmi, lebo aj napriek veľkoleposti a uáu efektom, sa nedokázal vymaniť z tieňa pôvodného Jurského Parku. Je síce všetko väčšie a besnejšie a novšie a vymakanejšie a sentiment z toho tečie ako olej z môjho prvého auta, ale zároveň znateľne plytšie, občas nevhodne sebeparodické a za niektoré nápady snáď ani nemali dostať zaplatené. Keď sa ale človek nechá vtiahnuť do toho sveta, kvôli ktorému prišiel do kina, tak sklamanie neexistuje. Kvalitatívne by som ho radil za jednotku a dvojka by bola v tesnom závese. Som nadmieru spokojný. Tak ako svojho času zaplnili dieru na trhu prví Piráti z Karibiku, tak teraz boli (po rokoch očakávania a dúfania) ranou do čierneho dinosaury.

Koyaanisqatsi (1982)

Pôsobivý dokument, ktorému dominuje obraz aj zvuk a teda jeho jediné dve zložky. V kombinácii s názvom Life out of balance podnecuje k úvahám nad konkrétnymi zábermi v kontexte k planéte, životu na nej a nášho dopadu na to všetko. Dielo nič vyslovene nekritizuje, ani neospevuje a ak áno, tak robí oboje. Po sebe idúce zábery sú potom radené tak, aby vynikol kontrast medzi rôznymi situáciami a scenériami. Kladné (záporné) dopady výjavov a príjemné (nepríjemné) dojmy z nich, sú nechané na uvážení diváka. To dokumentu dáva obrovskú flexibilitu, lebo každý človek je osobnosť a pri rovnakých záberoch príde každý s inými asociáciami a v inými pocitmi. Takéto veci by sa mohli vysielať napríklad v rámci nočného vysielania, namiesto hlúpych telefonických súťaží...

Hektorova cesta aneb hledání štěstí (2014)

Nebyť toho, že sa občas k pointe dostaneme obchádzkami, nebyť toho, že na konci týchto obchádzok padajú frázy ako vynútené a účelné poučky a nebyť toho, že dialógy a (monológy) sú tak do očí bijúco umelé, až to miestami ruší v sústredení na film, bola by to bezchybná, atmosférická, dobrodružná cesta v sprievode prvotriedneho hereckého obsadenia. Napriek tomu som chyby dokázal na počudovanie ľahko odsunúť (vďaka Peggovi s úlohou šitou na mieru, vďaka soundtracku, dobre namiešanej zmesi komediálnych, dramatických a vzťahových prvkov, ale aj vďaka obyčajnej obľube takto ladených filmov) a boli to veľmi príjemne strávené dve hodiny.

80. léta: Dekáda inspirace (2013) (seriál)

Po druhej, možno tretej časti som zistil koľká bije. Hviezdičky a červeno-biele pruhy pršiace medzi riadkami, sa nedali prehliadnuť. Okrem kultúrneho diania v usa, sa rozoberá len zopár tém zo zvyšku sveta, ale pomerne poctivo. Napriek istej jednostrannosti sa jedná o výborný sumár udalostí daného desaťročia. Pri širšom geografickom pohľade by vydal aj na dvakrát toľko epizód, ale NatGeo TV v tvorbe podobných sociálnych a kultúrnych dokumentov málokedy siahne za hranice Spojených štátov. Aj tak ale obohacujúce, mnohé rozoberané udalosti mali skutočne globálny dopad.

Mroží muž (2014) odpad!

Otravný hlavný hrdina je so svojim fúzikom mladistvého gangstra z osobitnej školy hrozný už ako človek. Ani nehovorím, čo je potom za mroža... Film som poctivo pozeral pol hodiny, potom som voľne pretáčal, zastavil pri Deppovi (bol výborný) a pozrel si záver (budem to ľutovať celý zvyšok dňa). Smithovi tieto pseudohoror pokusy zatiaľ nejdú, ale verím, že sa pri natáčaní bavil. Možno by na jednu hviezdu zabavil aj mňa, keby som nevedel, že to je prvý z 3 pripravovaných filmov na podobnú nôtu.

V sedmém nebi (2014) (pořad) odpad!

Parazit Vilko Rozborilko tak, ako ho už dlhé roky poznáme a ako sa už dlhé roky prezentuje.

Škatuláci (2014)

Stotožňujem sa s tunajším hodnotením (67%), pretože to bol nápaditý animák, ktorý sa nebránil drsnejším pasážam a zároveň sa držal hravých koľají. Občas som videl viac, než o koľko som stál, občas postavičky rozprávali, aj keď mohli už radšej mlčať, ale v kontexte temnejšej štylizácie a bábkového prevedenia, som dokázal vstrebať aj opuchy spôsobené alergiou na syr, alebo pijavice, ktoré spomínané opuchy odsávali. Navyše to pripomína Burtona, čo som si užíval, keďže v posledných rokoch mi jeho filmy zďaleka nedali toľko, koľko som očakával. Je fajn, že podobné cítenie majú aj iní tvorcovia a tak sú Boxtrolls vítaným spestrením.

Dva a půl chlapa (2003) (seriál)

Po cca 15 dieloch Sheenovho kurzu sebeovládania som tu musel ísť s hodnotením dolu. Pripadá mi, že večne ožratý Charlie z 2 a pol chlapa spravil nemožné, vytriezvel a ukázal, že sa to dá aj lepšie. Dva a pol chlapa nastavilo latku vysoko (aj napriek svojej otravnej, pubertálnej závislosti sexom, ktorou trpia všetky postavy bez rozdielu veku), a ani s príchodom Ashtona Kutchera nič nestráca. Podľa môjho názoru vlastne seriálu nová tvár prospela, pretože všetko sa dovtedy točilo v kolečku. Takto sa to aspoň začalo točiť v inom kolečku ...Mimochodom všimol si niekto v tej bočnej lište tagy k tomuto seriálu? Človek neznalý by z toho mohol mať aj strach - sex, chlapec, dům, bratři, alkoholismus :D

Tajemství parazitů (2009) (seriál)

Kto na to narazí pri prepínaní medzi tv stanicami, nič nepokazí, ak ostane pri tom. Forma klasická - šablónovité striedanie výpovedí doktorov a pacientov prekladané rekonštrukciami udalostí, čo je v dnešnej masovej produkcii populárno-zábavných dokumentov od Discovery bežné - ale nutno povedať, že občas to nie je na škodu. Vďaka tomu sa v rozumnom čase stihnú zhrnúť všetky fakty, dosiahnuté poznatky a výsledky a ide sa ďalej. Takže celkom pútavé a rozhodne obohacujúce.