Logan: Wolverine (2017)

Ten pocit, keď idete z kina a vravíte si, že nikdy nič už nebude rovnaké, ako predtým...

Obr Dobr (2016)

BFG alias OMG, WTF... Rozprávka o neznesiteľne povýšeneckej, nevďačnej malej krave, ktorá si aj napriek očividnej mentálnej retardovanosti (alebo práve kvôli nej) myslí, že zožrala všetku múdrosť sveta, ktorej hlavná charakterová vlastnosť je vydieračstvo a hlavné poznávacie znamenie je účes a pripečený výraz. Rozprávka o tejto nepodarenej sirote, ktorá robí všetko presne tak, ako vie, že to nemá robiť, aby vás nasrala v každej scéne. Rozprávka o chudákovi obrovi, ktorý si ju zobral na krk a ochraňoval ju, aby sa mu odvďačila zhoršovaním vzťahov s jeho súkmeňovcami jej vedomým konaním a následne ho zmanipulovala k podriadeniu sa taktiež mentálne zaostalej karikatúre Anglickej kráľovny, k zorganizovaniu regulérnej vojenskej invázie ľudí do sveta obrov a deportácii obrov z ich odvekého územia. Za všetky tieto podlé skutky sa jej dostalo nového života, naplneného bohatstvom kráľovskej spoločnosti. Dielo hodné odpadu, no nakoľko mi je trochu ľúto sympatického hrdinu v postave obra, dal som aspoň takto... Ale prilepšenie zo súcitu aj tak dáva akémukoľvek výsledku pachuť úplného nezdaru. A nezdar je slovo v tomto prípade ozaj výstižné.

Rogue One: Star Wars Story (2016)

Star Wars nikdy nepatrili medzi moje srdcovky, ale prešiel som si nimi natoľko, aby mi zo siedmej epizódy zdvihlo dekel zo znásilňovania značky. Rogue One síce stojí mimo hlavnú dejovú líniu ale napráva chuť do sledovania budúcich SW filmov, ktoré som práve po eVII vopred zavrhol. Výborný a celkom nadupaný pohľad za oponu udalostí materskej série.

Kubo a kouzelný meč (2016)

Pekný námet, rovnako pekné výtvarné spracovanie, ale tempo nebolo veľmi stupňované, dej postupoval fádne, postavy boli občas napísané otravne a miestami pôsobili až prihlúplo a chémia medzi nimi škrípala. Od poloviny som mal problém udržať pozornosť. Páčilo sa mi ale temnejšie pojatie, soundtrack a svet, ktorý tvorcovia vymysleli.

Zázračná planeta - Série 2 (2016) (série)

Jedna chyba - hodina na epizódu je zúfale málo! ...Dokonalá prírodopisná séria, sledovať vo vysokom rozlíšení je povinnosť. V BBC to proste vedia ako málokto. Týchto 6 epizód nie je dokumentárčina, ale umenie.

Želvy Ninja 2 (2016)

Ťažko podhodnotený film. Sadlo by tomu drsnejšie pojatie, nie také hračkárske, ale aj tak... Postavy sa aspoň náznakmi snažia niečo riešiť, nejakú krízu, premenu, rozhodnutia, nazvime to ako chceme, jednoducho hľadajú sa na pozadí staro-novej hrozby a idú do toho naplno s nadhľadom sebe vlastným a za pomoci výborne zloženej party okolo Megan Fox. Byť to aspoň trochu masaker zodpovedajúci hlavným protivníkom, asi by sa film dočkal lepšieho prijatia. Takto iba vyšumel dôsledkom faktu, že nasledoval po prvej časti, ktorá napriek zábavnosti ešte nemala vyjasnenú formu, ktorú by chcela divákom podať.

Doktor Strange (2016)

Čo sme videli v Strangeovi nebol Inception, ale Transformeri, ktorí sú namiesto áut mestami. Okrem toho po dlhom rade marveloviek iskril záporák (aj keď ma o tom presvedčil až na druhé pozretie) a nebol len kulisa pre ústredného hrdinu. Vlastne bol, ale aspoň sa o ňom dá hovoriť ako o hlavnej postave a nie len ako dôležitejšom komparzistovi. Chválim, že už stokrát videné tvorcovia aspoň zabalili do výrazne iného vizuálu, pretože aj keď sa film po filme úspechy sypú, je cítiť, že to chce trochu zmenu. Tilda super, hodila by sa aj do viacerých príbehov, škoda, že jej postava len priamočiaro stvorila hrdinu a zmizla. V konečnom hodnotení, aj cez skratkovitosť je to celkom príjemný a výrazný prírastok medzi ostatné tituly MCU.

Fantastická zvířata a kde je najít (2016)

Po návrate z kina zmiešané pocity, ktoré sa od vtedy ani neusadili, ani nevyjasnili. Ako vstupná časť k väčšej ságe, ktorá chce byť v nasledujúcich rokoch skloňovaná naprieč filmovým svetom, nevýrazné, nevyvoláva v divákovi žiadne očakávania. Až na obsadenie Eddieho Redmayna a Colina Farrella je to magická prehliadka krajne nesympatických postáv. Až na pár momentov je to hrozne nevyvážené. Tempo nedrží dej pohromade ale ho trhá na kusy. V konečnom dôsledku sa nedá k ničomu priľnúť, za celé dve aj niečo hodiny neprichádza nič, na čom by mi ako divákovi záležalo a nekonečný romantický záver tomu dal bodku, ktorá spláchla aj to málo, čo sa ešte ako tak podarilo vystavať. Nevýslovné trapno, ktoré som cítil pri týchto nešťastných finálnych frekvenciách ma presvedčilo, že očakávať od ďalších dielov budem radšej menej, prípadne nič. Aj keby ma pokračovania uchvátili, čo by mňa osobne určite potešilo, myslím, že túto časť viac vidieť nepotrebujem. Na záver - Depp dúfam zo seba dostane niečo viac, než za posledných XY rokov jeho topenia sa v karikatúre, ktorú zo seba robí. Držím palce.

Čapí dobrodružství (2016)

K svojmu prvému animáku roku 2016 som sa dostal až v septembri a asi aj preto hodnotím tak vysoko. Ale keby som aj mal nejaké iné aktuálne rozprávky na porovnanie, asi by som tu ten plný počet dal znova. Zaokrúhlene... Nadupaná jazda, postavičky povahovo skarikatúrované na maximum a preto je každá z nich jedinečná, v rámci príbehu nezameniteľná a nepostrádateľná. Čo sa týka humoru, v kinosále boli okrem nás samé rodinky s deťmi a prekvapivo sa najviac smiali dospelí a deti bolo počuť zriedka, čo vypovedá o pointovaní, ktoré oslovilo hlavne nedetského diváka, ktorý už pochopí sarkazmus, iróniu a ktorý vidí vo vtipoch a ďalších zobrazených situáciách zmysel aj na základe životných skúseností. Niektoré scény boli slabšie, ale tie, čo sa podarili (a bola ich väčšina a bolo ich mnoho) to hravo potiahnu. Určite odporúčam!

Sebevražedný oddíl (2016)

Prvý film od DC, na ktorý som sa rozhodol ísť do kina a zároveň sa naň vyložene tešil. Bohužiaľ, nenaplnil očakávania, ale čo je horšie, nevyužil ani vlastný potenciál. Všetko pôsobilo ako narýchlo ušité na kolene (tak to koniec koncov aj bolo) a z celého filmu som si odniesol len pár momentov. Will Smith po rokoch konečne vyzerá, že ho hrať baví a jeho Deadshot je sympatická charakterná postava. Margot Robbie si celý film trhla pre seba (nesťažujem sa), Joker myslím o niečo lepší, ako ten v Nolanovom Batmanovi a ostatné postavy boli len taký komparz. Útočná sila armády záporákov je na záporných hodnotách, logika tak isto, prvoplánový dej na zaplakanie. Zabaviť sa pri tom dalo, dve hodiny utiekli ako voda, ale sprevádzal ich pocit trapnosti za tvorcov, pretože tí ho očividne nemali a pozrime, ako to dopadlo... A ešte aj colu som v kine dostal teplú, sakra...