Madness in the Method (2019)

Je logické, že ak sa má od niečoho Mewes odraziť, je ideálnou voľbou otvorene sa vrátiť k škatuľke, do ktorej ho Kevin Smith zatvoril a vydriapať sa z nej von priamo pred očami divákov. So Smithovou pomocou a s pomocou pár ďalších postáv, ktoré s ním, paradoxne, žijú v tej istej škatuľke. Táto rovina šliape, je niečim medzi najľahšou a najodvážnejšou cestou pre Jayov režijný debut. Fakticky je ale jeho šialenstvo dosť nevyvážený film striedajúci slabšie momenty s prekvapivo podarenými. Zážitok z filmu ale aj tak hodnotím skôr pozitívne. Vopred sa nedá odhadnúť, čo z toho nakoniec vylezie, otvára sa tu mnoho tém a mnoho odkazov. Ak však pristúpite na nie klasickú hru prelínania sa reality s absurdnými udalosťami, budete sa aj baviť, budete aj v napätí a v šialenstve budete môcť nájsť fungujúcu metódu.

Skleněný (2019)

Sklenený je nanajvýš priemerné vyvrcholenie jednej nezvyčajnej trilógie. Willis dostal málo času na plátne a zdal sa byť oproti svojej postave z roku 2000 odlišným charakterom. McAvoy mal zase času až príliš veľa. Finálna časť, plná zbytočného vysvetľovania, by zniesla skrátiť, umelo namontované postavy vyškrtnúť a postavy personálu psychiatrie prepísať na aspoň trochu chytré. Za parádne by som považoval, ak by film viac zabral v rovine liečebne, psychologických rozborov ústrednej trojice, rozvíjania mizérie z väznenia v ústave a klaustrofobického pohrávania sa s ich psychikou. Na druhú stranu konfrontácia hlavných postáv bola super a celkovo bolo cítiť úprimné chcenie. Oplatí sa vidieť asi hlavne fanúšikom.

Tiché místo (2018)

Totálny nezmysel aj v rámci fikcie svojho vlastného sveta.

Bohemian Rhapsody (2018)

Od stopercentného hodnotenia ma delí len maskérske lajdáctvo predvedené u hlavného predstaviteľa (vyzeral jak nezdarená karikatúra). A ešte aj fakt, že som chcel verziu s Cohenom! Ale inak... vedome prehliadam zjednodušený, ohlodaný a idealizovaný príbeh a vychutnávam feeling. Nikdy predtým som nezažil, aby sa bežné denné premietanie v multikine, v sále plnom rozsypaného popcornu a colu sŕkajúcich ľudí, skončilo potleskom v stoji. Aby sa pri odchode nahlas spievalo podľa piesne v záverečných titulkoch. Uáu.

Predátor: Evoluce (2018) odpad!

Shana Blacka som začal registrovať po Iron Manovi 3. S týmto zárezom a celkom pohodovými The Nice Guys som bol na jeho Predátora dostatočne nažhavený. Po zhliadnutí toho paskvilu ale zvažujem, že skúsim na jeho meno navždy zabudnúť. Fanúšikovia Predátora, majte dosť zdravého rozumu a oblúkom sa tomu vyhnite. Zachránite si drahocenný čas a nesekne vás v krku pri neveriacom krútení hlavou nad zdevastovanou klasikou.

Aquaman (2018)

Má to svoje mínusy, ale Aquaman sa tvári tak, že si ich je vedomý a že ich tam vlastne chce mať. Určite sa oplatí vidieť, je to prívalová vlna medzi komiksovkami, s bohatým dobrodružným nádychom a skrytým potenciálom na plnohodnotnú ságu po vzore Star Wars alebo Avatar. Napriek 140min dĺžke film rýchlo utečie, pobaví a ponúka niekoľko top vyšperkovaných záberov z podmorskej akcie, ktoré pretrvajú v pamäti aj po odchode z kina.

Smrtelné stroje (2018)

Riadna zlátanina. Mal som pocit, že z filmu muselo byť vystrihnutých minimálne 30minút materiálu, ktoré tomu mali dať riadnu fazónu. Príbeh ale ostal taký nijaký a aj cez svoju absolútnu priamočiarosť chaotický. Prekladá sa jedno cez druhé, každý hrdina je v pravý čas na pravom mieste, vzťahy medzi postavami nefungujú alebo sú uponáhľané, postavy samé o sebe nie sú bohvieako hlboké, naopak, sú veľmi predvídateľné a na žiadnej z nich mi nezáležalo. Čakal som viac a keby som aspoň trochu tušil, čože je to za dielo, kino by som určite vynechal, škoda. Hádam len kvôli vizuálnemu spracovaniu sa oplatilo veľké plátno.

Husí kůže (2015)

Presne ten druh povznášajúceho, nekonfliktného filmu, aký si chcete pozrieť, ak práve nemáte záujem o premietanie nad zložitými závermi, otvorenými koncami, tragickými zvratmi a podobne. Ako sa v komentároch spomína, je to sympatická variácia na Jumanji. Film má spád, rýchlo ubieha, postavy nech sú aké chcú zmätkujúce a sršiace prvoplánovými hláškami, nedá sa nebyť na ich strane. Priemerný divák síce zistí, ako to skončí ihneď, ako je oboznámený s fungovaním toho knižného chaosu, ale aj tak... Je to parádna a nenáročná, ale uspokojujúca podívaná. Odporúčam nedať na tunajšie priemerné hodnotenie.

Mercy (2014)

Očakávania nulové a to filmu asi pomohlo. Ale aj s odstupom na to nahliadam ako na vcelku zdarilého Kinga.

Henjelgwa geuretel (2007)

Menej uprených pohľadov z očí do očí, viac temných a mysterióznych záberov kontrastujúcich s pestrofarebným domom a mohlo to byť úplne inde.