Černá kniha (2006)

Scénáři by určitě slušela větší syrovost, ponurost. Odboj během druhé světové války či holokaust určitě nebyly kovbojkou. Pokud se ale přes těch pár pasáží, kdy se tvůrci pohybují na hranici mezi seriózním a béčkovým žánrem, přenesete, budete spokojení. Dějově našlápnutý biják, který nenudí po celou dobu své dlouhé stopáže. Skvělá Carice van Houten v hlavní roli.

Zakladatel (2016)

Čekal jsem kompletní menu, ale dostal jsem fajnovku za dvacku. Zajímavé téma, ale 115 minut dlouhý film neutáhne. Podtrženo dvojitou čárou a sečteno: téma (1), Michael Keaton v hlavní roli (1), ztvárnění doby (1) = 3 hvězdy.

Zlatý Muž z Ria (2016)

Konečně jsem pochopil, co se to vlastně při judu děje na tatami :-) Časosběrný dokument nahlížející nejen do života jednoho z nejlepších světových judistů, ale také do samotné sportovní disciplíny včetně jejího přesahu do morální roviny. Bonusem je pak pohled na to, jaký humbuk dokáže rozpoutat zlato z olympiády. Zajímavě sestříhané, má to napětí, atmosféru, sympatickou hlavní postavu...

Ohnivé vozy (1981)

Nejlepší film o běhání, co jsem zatím viděl. Závod od závodu nenápadně vzrůstající atmosféra, která nakonec vygraduje do neskutečného finále na olympiádě 1924 v Paříži. Inspirující a silně motivující příběh nejen pro ty, co dělají nějaký sport. A že je úvodní a závěrečná skladba od Vangelise ohraná? Vůbec mě to nerušilo. Zasloužený oscarový vítěz.

Sully: Zázrak na řece Hudson (2016)

Co dodat? Sešli se Pan Režisér Clint Eastwood a Pan Herec Tom Hanks a natočili pětihvězdičkový biják. Oba postarší, přesto nesentimentální. Událost, kterou jsem znal z médii, netušíc však o následující kauze, líčí Eastwood bez zbytečných kýčovitých emocí a na strunu diváka hraje se stejným klidem, jako zůstává výraz kapitána Sullyho po celou dobu nouzového manévru, přesto se příběh zaryje do duše. Hanksovi role sedne znamenitě, nelze si však nevšimnout podobnosti s jeho kapitánem Phillipsem z roku 2013, a tak na závěr dobře míněná rada: „Tome, jestli to čteš, příště by to chtělo kývnout zase na nějaký jiný druh filmu, ať se nám fanouškům neohraješ. Měj se.“

Double Team (1997)

„Tímhle dokážu ustřelit ptáka kolibříkovi.“ Perfektní souboje, plno vtipných hlášek, žádné hlubší profilování postav, zkratkovité působení na emoce diváka (v tomto případě hlavně pomocí novorozeňat, dojde dokonce na přestřelku v porodnici, to už je fakt v tomhle žánru mazec) a nabušený JCVD, jehož atletickou postavu a umění boje lze obdivovat v nejednom záběru. Prostě béčko, jak se sluší. Škoda jen lehce překombinovaného děje s nesrozumitelným závěrem, respektive nebylo mi zcela jasné, jakou roli v příběhu sehrála organizace Kolonie. Chvíli mi přišlo, že svévolně přeskakuje od záporáka ke klaďasovi a zpět, jako kdyby si scénárista odskočil od rozepsaného díla a nedokázal již navázat tam, kde skončil.

Smrt ve tmě (2016)

Sám doma pro dospělé. Tentokrát však v hlavní roli pořádně vytočenej, s ničím se nemazlící a vlivem okolností dost ujetej senior. Hlášky typu „Harry jdu do baráku“ nebo rozházená autíčka v obýváku nečekejte. Tohle je opravdu ostrá jízda, která nedá svým napětím vydechnout po celou dobu stopáže. Jen by to chtělo trochu doladit detaily, třeba scénu, kdy jeden z těch kluků hledá cestu z pokoje, nemůže jí najít a nakonec tam vlétne pes a prohodí ho oknem ven. Ne úplně vždy bylo uvěřitelné, že se z domu nedá dostat.

Rapl (2016) (seriál)

Paralelně s tímto seriálem sleduji Pustinu odehrávající se ve stejném prostředí a musím říct, že je o chlup lepší. Rapl má skvělé herecké obsazení a scenáristicky pěkně zpracované postavy, na něž se divák nedočkavě celý týden těší. Stejně tak dobře se podařilo tvůrcům vytěžit krajinný kontrast příroda vs. těžký průmysl, bezútěšný život a mrholivé počasí Podkrušnohoří k navození ponuré nálady již od zdařilé úvodní znělky. Nicméně chválu nelze pět na zápletky jednotlivých dílů. První polovina série ještě dobrá, pak ale kvalita klesá a každý další příběh je méně a méně uvěřitelný. Poslední dva díly jsou už vytržené z reality práce policie. V české seriálové tvorbě nadprůměr – lepší tři hvězdy.

Zootropolis: Město zvířat (2016)

Scéna s lenochodem na dopravním inspektorátu - brečím smíchy :-))) Trochu by mě zajímalo, jak tohle město funguje z hlediska stravování. Jestli si lze v některé z restauracích objednat pořádný hovězí steak :-) Striktní vegani asi nebudou, na koblihy ve filmu se vyskytující muselo padnout minimálně jedno slepičí vejce. No, ale to už bych do toho moc šťoural a je to přece jen pohádka. Jako oddechovka na propršené nedělní odpoledne ideální.

Kmeny - Graffiti (2015) (epizoda)

Za akci v metru jedna hvězda, jinak neskutečná nuda.