Expresní zásilka (2012)

Ale fajn, skoro za štyri. Nebudem sa tu veľmi rozpisovať. Jedná sa o klasický akčný nárez, príjemne zrežírovaný a dobre zahraný. Nudiť sa nebudete, baviť áno. Na hodinu a pol vypnete mozgy a prebicyklujete sa New Yorkom.

Zlo (2012)

Hodnotenie nepovažujte za, od kosti, objektívne. Tento názor je absolútne subjektívny a zakladá sa na súcite so Slovenskou found footage prvotinou. A ako tento debut dopadol? DOBRE! Bol som veľmi spokojný, ako s hercami, tak s celkovým prevedením. Jasné, byť tento film režírovaný pod záštitou španielskych alebo amerických režisérov, surovo by som mu narúbal alebo odpad, alebo jednu hviezdu za snahu. Avšak takto musím povedať, že ma to fakt bavilo. Scenáru síce chýba logika a postavy sa vo viacerých momentoch chovajú absolútne nerealisticky, avšak celkový dojem bol aj tak pozitívny. Pri niektorých scénach som mal priam pred očami ako to vyzeralo pred klapkou. "Okej. Taže, ty sa hodíš po ňom, potom sa drbneš o zem, akože umieraš, trochu sa potrasieš, ja potrasiem kamerou a nič nebude vidieť." Taktiež mi občas herecké výkony pripomínali klasické divadelné hry. Ale to pripisujem nedostatku praxe pred kamerou.

Divoši (2012)

Film na úrovni, kde sa človek nenudí. Badass žoldnier je badass, pacifista je poriadne vyhúlený, dievča sexy a na druhej strane krutý kartel. Filmu chýba tak trochu väčšia akcia. V istom momente celý dej dosť stagnoval a pomaly sa mi začali zatvárať oči, no to všetko sa pred záverom vytratilo a na scénu nastúpila akcia a brutalita. Mám rád takéto profesionálne odychovky, ktoré sa snažia vaše mozgové bunky trápiť čo najmenej. Celkový dojem z filmu je vysoký a tomu prispievajú aj skutočne skvelé herecké výkony, ktoré snáď nemajú slabý článok.

Pěsti ze železa (2012)

Nebudem odcudzovať to, že si film ide vlastnou cestou. Vlastným štýlom. Gangsta Rap a čínske bitky ala lietanie na lanách. Je pravda, že môj vyraz bol udivený, ako aj pri scéne v "nevestinci", kde si v pozadí smelo začal hrať nejaký garážový rock. OK, povedal som si. Nejedná sa predsa o historický film o dobových nástrojoch. Ide o super akčnú nádielku, plnú špicových efektov, spomaľovačiek, špliechajúcej krvi, charizmatických superbojivníkov a prvotriednych hercov. Lyrickosť diela posilňuje absencia akéhokoľvek príbehu. To malé "akože" sa dianie na pozadí je tam len preto, aby to malo aspoň začiatok a koniec. Slabšie štyri hviezdy, avšak je v nich narvaté všetko, čo by ste si mohli priať.

Resident Evil: Odveta (2012)

Dve hviezdy za to, že som nezaspal. Mali sme šancu zhliadnuť absolútne béčkovú sračku s rozpočtom, za ktorý by sa dal natočiť skutočný film. Ani Milla, ani Pán Boh toto už nezachráni a ja sa len prosebne skláňam k nebesiam : "Bože, skonči už to šialenstvo."

Bourneův odkaz (2012)

To bola už čo za žumpa? Keď počujem slovo Bourne, striasa ma, pretože sú to podľa mňa jedny z najhorších filmov aké som videl. Celý koncept superagentov, ktorí vedia všetko o tých, čo vedia všetko a každý vie, že každý vie, kto kde je a prečo. Mätúce? Presne. Povedal som si - iný režisér, iný herec, možno to bude fajn. Prvý krát som zaspal, rovnako druhý a už keď som myslel, že tomu šupnem odpad, pretože som to nevládal dopozerať, dopiekla sa mi večera. A tak aby nestála reč som si to k tomu jedlu pustil, chuť ma prešla, ale dopozeral som to dokonca. Taká vtákovina. Bože taká VTÁKOVINA!

Hra vlkodlaků (2011)

Išiel som do toho z veľkej nudy a musím povedať, že nebyť pár majoritných chýb, tento počin by odo mňa dostal päť hviezd. Nie, nie je to sarkazmus a ani truc. Ja som sa takto nebavil už roky. Komediálne prvky sú tak vydarené, že mi tiekli slzy a to by som rád pripomenul, že som si film pustil o tretej v noci dúfajúc, že ma uspí. Ani náhodou! Dopozeral som až do konca, vyrehotaný, zaslzený a s kŕčmi v bruchu. A aby som filmu nekrivdil, pár krát ma fakt vyľakal. Skvelý príklad toho, že nie je všetko len o rozpočte a efektoch.

Patrola (2012)

Toto je film s veľkým F. Film, pri ktorom som so zatajeným dychom sledoval, čo bude ďalej. Film, ktorý nenudil, pohltil do deja a nepustil. Už tomu bude možno aj mesiac, čo som ho videl a pocity sú stále rovnako silné ako po dopozeraní. Perfektné dielo, špicovo zrežírované a skvele zahrané hercami prvej triedy. Ak by som mal niečo odporučiť, tak práve toto, ale to už napovedá aj samotné hodnotenie.

Temný rytíř povstal (2012)

Veľmi kvalitný film, v ktorom sa opäť ukázal ako Nolan, tak aj Bale. Ich spolupráca vyvrcholila v závere uznávanej série, ktorá poňala spracovanie komiksového hrdinu vlastným štýlom. Je to film, ktorý sa inak ako "veľký" nazvať nedá. Takmer troj-hodinová posledná časť vôbec nenudila, no stále som sa pri tom netriasol blahom tak, aby som udelil plný počet. No nemôžem si dovoliť dať nižšie už len z rešpektu k remeslu. Tak dobre natočený a režijne zvládnutý film vidíme len raz za pár rokov.

Sinister (2012)

Nedúfal som, že pre svoj stý komentár nájdem film, ktorý by ho dostatočne oslávil. A predsa, stalo sa! Sinister je absolútny skvost hororového ako aj filmového priemyslu. Ethan Hawke hraje priam geniálne, práca kamery je takmer dokonalá, scenár zábavný a všetko dokopy to spolu hraje, ako epická filharmónia. Verím, že môjmu nadšeniu značne prispelo aj to, že som film pozeral okolo tretej ráno. Bol som adekvátne posratý, ležal som pod perinou ako socha z mramoru, bez pohybu so zatajeným dychom. Film dokonale strieda scény, kde napína našu psychiku do tej miery, že máme chuť kričať a tie, kde si môžeme s chuťou vydýchnuť a dávať si v hlave ticho dokopy, o čom to vlastne je. Perfektne temné, perfektne hororové a aj keď nie práve najoriginálnejšie, stále bohovské!