Top Gun (1986)

„Top Gun byl článek, který jsem našel v, myslím, že se to jmenovalo California magazine. Bylo to o pilotech v San Diegu .. Řekl jsem: ’Vypadá to jako Star Wars na zemi, to je něco, v čem bychom se měli angažovat” božský Jerry, DVD... Tenfilm je tak špatný a blbý, že ho nelze nemilovat (ano, pomineme-li, že to je poměrně bezostyšná agitka po níž se skutečně zvedl počet rekrutů americké armády). Je jen s podivem, že jsem se po letech u tohoto filmu bavil takřka stejně královsky jako u Žhavých výstřelů. Náklady: 15 milionů $ Tržby USA: 176 786 701 $ Tržby zámoří: 177 030 000 $ Tržby celkem: 353 816 701 $ Počet kin: 1028 - 1531 Rating: PG (!)

Policajt v Beverly Hills II (1987)

Don a Jerry si našli třetího do party - Tonyho Scotta, který dodnes dokazuje, že má stále i na mladší kolegy (ano, Domino by mu Michael Bay mohl závidět) - a dali dohromady obstojné pokračování, které neurazí, ale ani nenadchne a jedničku překoná jen někdy... Náklady: 20 milionů $ Tržby USA: 153 665 036 $ Tržby zámoří: 146 300 000 $ Tržby celkem: 299 965 036 $ Počet kin: 2326 Rating: R

Policajt v Beverly Hills (1984)

Čas filmu poněkud obrousil hrany, ale přesto jde o zásadní akční řachandu, která katapultovala Eddie Murphyho do pozice superstar. Don&Jerry rules! Náklady: 15 milionů $ Tržby USA: 234 760 478 $ Tržby zámoří: 81 600 000 $ Tržby celkem: 316 360 478 $ Počet kin: 1532 - 2006 Rating: R

Flashdance (1983)

Don Simpson a Jerry Bruckheimer roztáčí kola svého stroje na peníze! Dynamická hudba, rychlý střih, svižné pohyby (jak kamery, tak představitelek), zkrátka a dobře - intelektuálně nepříliš náročný celovečerní videoklip, na který se dobře dívá. (No dobrá, s odstupem let je to poněkud horší, ale jako kulisa k rozcvičce je ideálním doplnkem) Tržby USA: 92 921 203 $ Počet kin: 1140 Rating: R

Kočičí lidé (1982)

Film je dnešním pohledem spíše úsměvný než horrorový, ale do jisté míry si díky své vizuální stránce zachoval svůj zvláštní půvab do dnes. No a ano, započteme-li do toho píseň Davida Bowieho a vnadnou Nastassju (které se režisér zjevně nemohl nabažit - a to nejen ve filmu), je to někde mezi 3-4 hvězdičkami. Tak proč 4? Protože jedním z výkonných producentů byl tehdy začínající Jerry Bruckheimer. Připadá vám to na zlepšení hodnocení málo? Mno, každý máme něco... Náklady: 18 milionů $ Tžby USA: 7 milionů Počet kin: 600 Rating: R

Pusinky (2007)

Karin Babinské patří obrovský dík za to, že dokázala pohlédnout na generaci teenagerů jinak než janákovskou rozjuchanou optikou. Svět Pusinek je syrový a právě díky tomu mnohem opravdovější a diváky patrně i mnohem prožívanější. Jako muž jsem pochopitelně cítil jistou diskriminaci (až na Vojtu jsou postavy mužů poněkud stereotypně schematické), ale přesto jsem nemohl nesoucítit s těmito třemi ztracenými Pusinkami, které se rozhodly vydat se hledat práci a nalezly především sebe (ano, zní to děsně otřepaně a klišovitě, ale nic lepšího mě právě nenapadá... otázka však je, zda se opravdu naleznou)

Mizerové II (2003)

Co je moc, to je moc a tohle je už o nemoc (říkávala už prabába mé prabáby...)

Ostrov (2005)

Vezmi trošku "1984", řízni to "THX 1138", dopepři atmosférou "Loganova útěku", pak to rozmixuj a nalij do opulentních pohárů, které zbyly z "Mizerů II". Navrch přisyp špetku zajímavých drog, které požíval Tony Scott při natáčení "Domina" a máš asi tak polovinu toho, co umixoval Michael Bay na "Ostrově". Omílat to, že Bay opustil ochranná křídla mogula Jerryho Bruckheimera je asi zbytečné (stejně tak jako myšlenku, že byl Bay vyslán jako agent Jerry Bruckheimer Films aby zevnitř rozvrátil DreamWorks). Toto je a není Bay. Ve filmu je jasně rozeznatelný pekelný styl Michaela Baye, oblíbené pohyby kamery, zběsilé střihy a pár dalších drobností (nepřehlédnutelného Garyho "Vousáče" Nickense nevyjímaje), ale zároveň je znatelné, že to není tak úplně ono. První polovina filmu je jakoby od někoho jiného (či od Baye pod silnými sedativy) a další se zase vrátí ke stylu balistické střely... Sečteno a podtrženo - solidní (a místy nadprůměrná) akce, která sem tam poskytne i nějaký ten nápad.

Hoří, má panenko (1967)

Snad proto, že to ve Vrchlábí znám, či snad proto, že otec byl hasič, nebo spíš proto, že to je tak krutě české a nebo vlastně za to všechno, nelze hodnotit jinak.

Piráti z Karibiku: Na konci světa (2007)

Víc, víc, víc.... Asi tak by se dal shrnout třetí díl v porovnání s předešlými dvěma filmy. A jak praví stará dobrá moudrost - méně mnohdy znamená více. Ač film trvá "pouhých" 168 minut, měl jsem v kině pocit, že sleduju něco mnohem delšího (a to jsem velkým fanouškem rozšířených verzí Pána prstenů - dlouhé filmy mi tedy nevadí) - ale čeho je moc, toho je příliš. Jak pravil kdysi Miloš Forman, filmový čas je relativní a tím, že fílm zkrátíte o pár minut můžete vytvořit dílo, které se táhne jak Lovosice. Tak tedy - první část, kde jde vyloženě o záchranu Jacka, je ještě jakž takž snesitelná. Navíc psychedelický očistec, kde je Jack obklopen dalšími Jacky, je věru velmi... zvláštní. (Tím nemyslím špatný, ale v rámci bruckheimerovských odlehčených popcornových jízd vypadá tato /jinak zdařená/ takřka gilliamovská vsuvka poněkud nepatřičně) Co se však na plátně strhne dál je už poněkud "méně snesitelné". Slovy Milouše Jakeše "Ten měl, tamten má připomínku k tomuto, tamten vytýká tomu toto" Coto? Po chvíli divák musí ztrati nit a už mu musí unikat kdo jde po kom a proč. Stejně tak mi tak trochu unikl motiv osvobození bohyně. Po jejím zmizení člověk čeká co bude a ono... Takže proč 4*? Za úvodní popravovou pasáž (která se věru vzdaluje prvnímu pohádkovému filmu), za Johnyho Deppa, výpravné souboje... no každopádně také i za cameo Keithe Richardse...