Pochoduj nebo zemři (1977)

Prostredie cudzineckej légie je atraktívnym, a mnohými možnosťami oplývajúcim zdrojom filmových námetov. Bohužiaľ, až tak využívané nie je, a okrem Van Dammovho "Legionára" a tohto filmu iný nepoznám. V súvislosti so spomínaným Van Dammeho filmov musím poznamenať, že je zrejmé, odkiaľ si v mnohých scénach bral inšpiráciu. A hoci tento film nemá toľko akčných scén (v podstate len jednu, ale tá rozhodne stojí za to), čo sa týka príbehu a postáv tak vyhráva na celej čiare. Zaujímavé multinárodné obsadenie podáva vynikajúce výkony, pričom dominantné postavenie v tomto smere zaujíma Gene Hackman a prekvapujúco aj Terence Hill vo veľmi atypickej úlohe. Mne osobne trochu vadil Ian Holm, ktorý sa na rolu vodcu beduínov tak nejak nehodil. Film ponúka dostatok dramatických momentov, ale ponúkne aj dosť vatových scén, pričom dĺžka filmu nie je zas tak prehnaná, aby sa to nedalo ukorigovať aj v lepšom smere. Vo všeobecnosti ale u mňa prevláda pozitívny názor na tento film. 75%.

Ant-Man a Wasp (2018)

Z oboch filmov o Ant Manovi je zrejmé, že v tomto prípade Marvel jednoznačne stavil na humor. Humor v dialógoch, humor v odľahčenej akcii, jednoducho pri každej situácii, ktorá to umožňuje, príde nejaká hláška alebo zábavná situácia. Na jednej strane je tak film fakt zábavný, ale tým pádom postráda akúkoľvek dramatickosť či gradáciu deja. Taktiež chýba drsnejší protivník (čo ten v prvom Ant Manovi bol), pretože postava Gogginsa je skôr parodický zloduch a tá priesvitná ženská tiež nie je v tomto smere žiadne terno. Obsadenie z pôvodného filmu v podstate naďalej spĺňa svoj účel, hoci Paul Rudd mi prišiel trošku prispatý a nevýrazný. Naopak Evandželína si film dosť kradne pre seba, hlavne v akčných scénach. Peňa je zas stávkou na istotu čo sa týka humorných hlášok. Film je zhruba na rovnakej kvalitatívnej úrovni ako jednotka, proste tu nie je nič nové, ale zároveň pôvodný tým tvorcov nič nepokazil. 70%.

Black Panther (2018)

Ďalší z marvelovských originov prináša do tejto série, podobne ako napríklad Doctor Strange, mierny punc originality. A to najmä z dôvodu, že ponúka úplne nové prostredie, postavy, a taktiež sa akoby dištancuje od ostatných marvelovských hrdinov. Prostredie Wakandy je výborne spracované, pričom kombinácia tradičného kmeňového života s futuristickými technológiami je premyslene prepojená. V tomto prípade bol vhodne zvolený aj zaujímavý tribálny soundtrack, hoci na Oscara to fakt nebolo. Coogler sa ukázal ako prekvapivo zručný režisér, ktorý dokáže efektne podať nejaký emotívny dialóg, ale aj vygradovanú akčnú scénu. Čo sa týka postáv, s Bosemanom sme sa už mohli stretnúť v Civil War, takže v tomto prípade nebolo nutné zvykať si na nového hrdinu. Trošku ma ale sklamal záporák Jordan, ktorý mi prišiel pomerne nevýrazný, pričom keby sa tejto úlohy v celom filme chopil Serkis, nebolo by v tomto smere čo vytknúť. Takže opäť solídna práca Marvelu, ale v mojich očiach film zhadzujú tie protekčné a nezaslúžené nominácie na Oscarov. 75%.

Pokémon: Detektiv Pikachu (2019)

Celkom zaujímavý pokus sfilmovať túto pôvodne animovanú seriálovú značku, ktorá je vo svete stále veľkým fenoménom. Kostra filmu je v podstate niečo ako detektívka, a tí, čo pôvodne čakali od filmu s pokémonmi to pravé orechové, teda ich vzájomné súboje, môžu byť celkom sklamaní. Ale inak to nebolo také zlé, ako som očakával. Príbeh celkom ujde, občas sa dá aj pobaviť a na plátne sa premáva celá plejáda rôznych pokémonov. Tých, čo s týmto univerzom nikdy nemali dočinenia film asi baviť nebude vôbec, ale ja som na pôvodnom animovanom seriáli ako dieťa dosť ulietaval, tak si ten bod k dobru prihodím. 50%.

Rudý baron (2008)

Ďalší pokus sfilmovať letecké boje z obdobia prvej svetovej vojny dopadol tiež neslávne. Podobne ako o dva roky starší "Flyboys" síce dokáže zaujať leteckými súbojmi, ale celkový príbeh jen len tápanie v klišé a gýči. Poriadne tu nefungujú dialógy, a ani charaktery postáv a ich vzťahy nie sú v scenári až tak vysporiadané. Herec stvárňujúci hlavnú postavu sa však na svoju rolu celkom hodí a dokáže vzbudiť aj nejaké sympatie, avšak so zvyškom ansámblu je to už horšie. V rámci filmu mi ako nepochopiteľné prišlo, že asi najvýznamnejšie etapy Richthofenovej kariéry (najväčšie víťazstvo a smrť) boli z filmu úplne vystrihnuté. A popravde, keď sa mám miesto toho pozerať na tisíc krát obohranú lovestory medzi vojakom a zdravotnou sestričkou, automaticky vystane pocit sklamania až znechutenia. Nebudem filmu upierať niektoré kvality, ako celkom fajn hudbu či občasné záchvevy napätia, a už spomínané letecké súboje, ale vo všeobecnosti je to len slabší priemer. 50%.

Thor: Ragnarok (2017)

Z môjho pohľadu ide v súvislosti s očakávaniami a konečným výsledkom o jednu z najrozporuplnejších marveloviek. Totižto pod pojmom Ragnarok si predstavujem totálnu apokalypsu s poriadne temným príbehom, a hoci viem, že marvel filmy sú od začiatku brané skôr v odľahčenom háve, predsa len som tajne dúfal aspoň pri jednom filme k takej temnejšej a drsnejšej odbočke. Preto som bol mierne šokovaný, keď som miesto toho dostal defacto paródiu, ktorá si po infantilné vtipy a hlášky nechodí ďaleko. Ale samozrejme filmu som dal šancu a bavil ma ako ktorákoľvek predošlá marvelovka, hoci infantilný humor zrejme dosiahol svojho vrcholu. Tiež mi vadí to odpútavanie sa od severskej mytológie a príklon k filmom ála Star Wars. Postavy sú však v tomto filme dokonalé, a to nielen osvedčená dvojica Thor a Loki, ale paradoxne asi najlepšie vystúpenie zo všetkých filmov si tu strihol Hulk. Taktiež Cate Blanchett je ako záporná postava skvelá (a prekliato sexy), hoci priestoru až tak veľa nemala. Suma sumárum, nebyť tej prílišnej odľahčenosti, film by ma bavil asi viac, ale opäť štandardne dobrá marvelovka. 75%.

Bitva o Passchendaele (2008)

Ďalší film z obdobia prvej svetovej vojny, ktorý na jednej strane ponúka realistické bojové scény a dokonale vystihuje atmosféru zákopovej vojny, kde sa mnohokrát bojovalo do pol pása v bahne, ale na druhej strane nedokáže celý film postaviť na zmysluplnom príbehovom základe bez toho, aby sa opieral o gýčovú lovestory. Fakt ide o veľmi nevyvážený film, pričom mimo úvodu a zhruba záverečnej polhodiny sa prakticky nie je na čo pozerať (ak teda neulietavate na romantických filmoch od Pilcherovej :). 50%.

Spider-Man: Homecoming (2017)

A máme tu Spider-Mana verziu tri! V priebehu 15 rokov prišiel ďalší filmový reštart tejto postavy, a ak mám pravdu povedať, je to už trochu unavujúce. Chápem, že u Marvelu si chceli túto postavu prispôsobiť podmienkam svojho univerza, ale nevidiím dôvod prečo nemohli v obsadení ponechať Garfielda. Ale aby som bol spravodlivý, musím povedať, že aj Holland do tejto role celkom zapadol. Pozitívom je aspoň to, že sa na vec nejde úplne od začiatku a vyhneme sa tak znova tej istej premene a spoznávaniu schopností. Celkom vhod mi príde aj účasť Tonyho Starka, ktorý dokáže viacero scén podržať. Najlepšou postavou je však Keatonov "skoro zloduch", ktorý je pôsobivý aj v scénach s kostýmom a rovnako tak v civile. Homecoming je príbehovo tiež skôr odľahčenou marvelovkou, kde dostávajú často dostávajú priestor humorné scénky. Hodnotiť budem len priemerne, pretože odhliadnuc od filmu ako celku, mi tento teenage element prítomný v Spideyho filmoch vždy trocha vadil, a preto mi je ako komixový super hrdina menej sympatický. 60%.

Rudá Sonja (1985)

Veľmi nepodarená napodobenina prvého Barbara Conana, a dokonca je to ešte slabšie než Conan Ničiteľ. Scenár je veľmi slabá improvizácia v snahe navodiť aspoň zdanlivý dojem kompaktného a zaujímavého príbehu. Herci sú totálne toporný, pričom aj tie Arnieho silené výstupy pôsobia nepresvedčivo a takpovediac zbytočne. V tomto prípade to nezachráni ani akcia. Pozerateľné je to aspoň vzhľadom ku krátkej stopáži, a aspoň zdanie nadpriemernosti tu vykúzlil Ennio Morricone. 35%.

Příliš dlouhé zásnuby (2004)

"Príliš dlhé zásnuby" je aspoň na prvý pohľad (na európske pomery) veľkolepou filmovou záležitosťou, v ktorej sa miesia rôzne filmové žánre v snahe dosiahnuť kompaktný filmový celok. Z obrazového hľadiska je film svetovou špičkou. Kamera ponúka nádherné kontrasty ponurej zákopovej atmosféry a "dobovo" filtrovaných obrazov zo zázemia. Lenže pri toľkom dôraze na vizuálnu stránku sa akoby zabudlo na kompaktnejšie rozprávanie príbehu, nakoľko mi celý dej príde dosť neprehľadný. Určite je to dané aj faktom, že režisér sa pokúša predniesť tento príbeh veľmi zložitým spôsobom a človek sa vo všetkých tých skokoch v časových aj dejových rovinách stráca. Vôbec tým nechcem povedať, že je to zlý film, pretože pozeranie je stále zážitkom. Len v tomto prípade forma prevyšuje obsahovú stránku. Herecké výkony na čele s Audrey Tatou sú bez výnimky vynikajúce. 70%.