Proč? (1987)

Čo má tento film spoločné s nejakou pravdivosťou? A načo všetky tie povzdychy, že ako mohol v takej dobe vzniknúť takýto film? Veď sa to nijako nelíši od dobovej väčšinovej predstavy o chuligánoch. Je to len taká moralita v slučke opakujúca to isté. A keď tvorcovia pocítili, že treba nejako aj naznačiť pôvod výtržníctva, tak tam prilepili obraz s mudrujúcim Leošom Suchařípom o odcudzení v modernej spoločnosti. Všetky postavy sú ploché figúrky, všetci iba ziapú, dôvod zlej výchovy detí je vždy prvoplánovo vyriešený nekompletnou rodinou. Exploatácie veľmi málo. Pokus rozprávať v rôznych časových rovinách sa zmenil na neprehľadný guláš. Kvazidokumentárne pasáže sú najtrápnejšie, hlavne keď v nich účinkuje teatrálna Zimková. Réžia nula bodov.

Zítra se bude tančit všude (1952)

Hodnotiť to v rámci socrealistických filmov, čo sa týka nejakej elementárnej schopnosti udržať divácku pozornosť, tak je na tom Zítra se bude tančit všude ešte celkom dobre. Ale hodnotiť snímku s ohľadom na ideologizovanie, nadobúdajúce vlezdoprdelkovské rozmery, tak je to jasný víťaz a teda najväčšie peklo........................Vážený obhajcovia tohto filmu sa oháňajú pojmami ako portrét doby. No ak toto niekto považuje za portrét doby, tak je pekne mimo a jeho láska k akýmkoľvek výplodom domácej kultúry ho zaslepila. Chápem divákov, ktorí dosahujú pri filme orgazmus z guilty pleasure momentov, ale to ešte nie je dôvod film obhajovať a pripisovať mu nejaké extra pozitívne hodnoty..............Absolútny úlet sú folklórny tanečníci na plávajúcom pódiu v kombinácii s modernými plachetnicami na jazere v pozadí. Pri tomto obraze som si spomenul na nedávne oslavy 20. výročia HZDS, kde chlapci na bmx-kách preskakovali na pódiu ležiace mladuchy v krojoch :) Tento zvláštny smer futuro-folklóru je stále populárny...................Pri sledovaní som mal neustále pocit, že vyrehotaní herci plný eufórie zo seba čoskoro strhnú kroje a všetko sa zvrhne na jeden veľký socrealistický grupák. Ostatne, keby sa mal točiť nejaký remake, voľba pornožánru by bola podľa mňa najlepšia.

Pí a jeho život (2012)

Ľudský život je plný utrpenia a preto má človek právo na opiát zvaný náboženstvo. Hlavná myšlienka tohto filmu je veľmi nejednoznačná. Môže byť s ňou spokojný aj kritik náboženstva, ale aj jeho zastánca. Veď prečo nedopriať smrteľníkovi iluzívnu predstavu o svete? Chýba teda jasný medziriadkový kritický tón z predošlých Angových filmov...........Vyrozprávané je to elegantne, 3D je veľmi nápadité a vizuálne opojné. Dôjde aj na halucinogénnu pasáž ako z Taking Woodstock. Bitka prerastajúca do súlože nebude, ale skrytú erotiku v narážke na lotosový kvet si režisér neodpustí.

Vesničko má středisková (1985)

A ľaľa! Starý slintajúci Cimrman už tu zťahuje mladej nymfe gaťky z prdele. (Áno, je to auteur! Stále píše o tom istom.) Nebuďme kritický! Veď on to robí pre národ. Svoje bohumilé aktivity vepsal Svěrák aj do postavy doktora. Takže doktor musí byť intelektuál (ale iba taký hezký český - nad posteľou má knižnicu a recituje nad poliami JZD) a musí opačovať mladé kuchárky, ktoré z toho okamžite vlhnú. Hlavný hrdina je zato asexuálne dieťa, ktoré si ho ani nevyhoní. Existencia jeho vtáka je potlačená ako všetko v tomto filme, čo by mohlo mať spojitosť s vtedajšou realitou. (Nemci majú Oskara Matzeratha, mi máme Otíka.) Polarizácia postáv horšia ako v prvoplánovej rozprávke. Zlí potentáti z Prahy a nevinný prostý človek z dediny, ktorý chudák za nič nemôže. Na porevolučného Menzla všetci pindajú o sto duší, ale proti tomuto pokryteckému pseudohumanizmu nemajú nič. Neobhajujem toho Kráľa, ale tá lascivita je aspoň príslušná jeho veku. Omnoho zarážajúcejšie je, že bol taký lepkavo chlípny už v strednom veku. Inak scenár je ďalší dôkaz, že Svěrák nikdy nenapísal komplexný príbeh s dramatickým oblúkom, ktorý by zaťal aspoň trocha do živého. Je to len také učesané zliepanie otravne dojímavých gagov (Našťastie nezačal Bán do sprchy v novom byte telefonovať!).........................Zaujímavé je sledovať aj družnosť s akou sa zobrazujú vo filme Slováci. Podobnú pachuť dnes môžete cítiť napríklad zo spoločnej pesničky Noname a Chinasky. Ako keby sme boli navždy dva navzájom sa milujúce bratské národy a každý významný režisér či umelec musí na to vzorne vo svojom diele upozorniť. A zo všetkých týchto českých filmov lezie skrytý kolonizátorský postoj (naposledy v Perfect days) k Slovákom. Ale nech nie som za rýpala, snáď by som nechcel aby niekto ukazoval na plátne vzájomnú nevraživosť (stačí si zájsť do krčmy, keď na MS v hokeji náhodou ČR skončí nejaký ten stupienok za SR), živenie starých stereotypov (Havel? Tá kurva, čo zničil celý náš strojársky priemysel!) a obojstrannú xenofóbiu (ťažko povedať či Česi viac nenávidia Moravákov alebo Slovákov?)...............................Je to šikovný populizmus na všetky strany. Doktor musí zapičovať na lietadlo rozprašujúce chémiu na polia. Tento obraz vyznávača pravej prírody musí byť veľmi milý aj dnešným paranoidným antiglobalistom. Dedinka je komunita dobrosrdečných ľudí, kde je oprávnená nevera to najhoršie, čo sa môže stať. (malá poznámka - legitimizácia nevery je hlavný artikel Poledňákovej v jej súčasných opusoch!).....................Film nie je ani dobre "remeselne zrežírovaný" (keď už musím použiť toto hlúpe slovné spojenie), a keby aj bol, umenie nie je remeslo.............Toľko môj príspevok k pátraniu po základnom kameni "pekných českých filmov".

Kvílení (2010)

Animované pasáže vyzerajú ako nedorobené animatiky na Harryho Pottera. :)

Flákači (1995)

Smith je veľmi šikovný. Majster v práci s motívmi a pointovaním. Pokračovateľ tradície kríženia vysokého a nízkeho ako ju započal Godard. Nabité finále...................Je zaujímavé, že je to vlastne nezávislačina v najpravejšom slova zmysle, ale pritom celá pohava diela, čo do uzatvorenosti, kauzality, typu rozprávača a identifikovateľnosti s postavami, často predčí väčšinu mainstreamových filmov. To sa dá vlastne povedať takmer o všetkých Smithových dielach. U mňa ale stále vyhráva Zack a Miri (Asi preto, lebo som na Smithovi nevyrastal, ale pozerám si jeho filmy až teraz.)

Na cestě (2012)

Twilight pre hipsterov! :)...................Riedka nuda. Transformeri 3 majú bližšie ku Kerouacovej predlohe ako toto. Aj keď to neposudzujem ako adaptáciu, tak nemám, čo by som tam ocenil. Namiesto hektického kvaltu a zaprášenej Ameriky dostanete lacné poetizujúce obrázky a sterilné retrokulisy. Základnou úlohou scenáristu bolo z obrovského množstva motívov vybrať tie najzaujímavejšie, ale namiesto toho strčil do 140 minútovej stopáže ešte aj veci, ktoré v knihe neboli. Postavy sa šantia na posteli ako infantilné detičky (OMG, veď Moriarty bol pornoidný kurevník!) Dokonca je márne hľadať v tomto fikčnom svete niečo, čo by pochádzalo z Kerouacovho života (aj to mohol byť legitímny inšpiračný zdroj, nielen kniha)..............Po Howl ďalšia ultimátna hlúposť, pri ktorej sa musia beatnici v hrobe obracať.

Filmoviedky: Náhradná matka (2012) (TV film) odpad!

Pri dopozeraní filmu ma napadol námet na skeč s názvom Ako sa režíruje v STV. Na chodbe STV umýva upratovačka dlážku. Zo štúdia vybehne asistent a kričí, že odpadol režisér a potrebujú náhradu. Upratovačka si stiahne rukavice, odhodí metlu a ide do štúdia režírovať...............Keby ma chcel niekto označiť za sebeckého elitára, tak odporučím tento link http://filmsk.sk/show_article.php?id=7129 Prečítajte si plus/mínus od Yvone. To je totižto elitárstvo. Keď niekto, kto natočí absolútny odpad za koncesionárske poplatky, začne pindať na ponuku multiplexov.

Tiene barbarskej noci (2012)

Na úvod chcem pripomenúť, že nehodnotím utrpenie protagonistov, ktoré si užili v komunistických väzeniach, ale kvalitu tohto filmu..............................Aby sme boli v obraze. Film patrí do produkcie Ústavu Pamäti Národa, kde je šéfom nominant SNS Ivan Petranský. Počas jeho pôsobenia UPN vyprodukovalo už značný počet "dokumentárnych filmov" venujúcich sa obdobiu totalitných režimov. Problém je, že namiesto kvalitných dokumentov vyrába táto inštitúcia sentimentálne hlúposti hrubozrnne propagujúce ľudácky a nezdravo nacionalistický svetonázor. Namiesto oral history, pútavej faktografie a snahy o analýzu mocenských strojov zabezpečujúcich totalitu, natáčajú nepresné, prvoplánové, lacno na city udierajúce agitky. Úplne sa stráca význam, prečo by tieto filmy mala produkovať inštitúcia zameraná na výskum histórie z dôrazom na vysokú odbornosť. A čo je úplne najhoršie, že implicitný význam všetkých týchto dokumentov (vrátane Tienov barbarskej noci) je pekelný ľudácky odkaz : dobrý obyvateľ krajiny pod Tatrami je len slovák kresťanského vierovyznania. Kto trpel za komunizmu? Len farári, mnísi a rehoľné sestry. Videl som takmer všetky tie filmy a nikto z hrdinov nebol mimo okruh kresťanstva. Vrcholom je film Arbitráž (ideologický najnebezpečnejší, no UPN si z neho robí svoju výstavnú skriňu a teší sa ako ho bude soliť do hláv žiakov a študentov), kde režisér vo svojej demagógii zachádza k dokonalosti, keď donúti aj protagonistov maďarského pôvodu frflať na Maďarsko.........................Tiene barbarskej noci už svojim názvom evokujú nepatričné emocionálne zafarbenie a snahu ideologicky na diváka vplývať. Prvé pohľadnicové "atmosferické" zábery podkreslené otravným klavírnym motívom zadefinujú estetický tón celého filmu. Vačšina minutáže sú výpovede mučených a prenasledovaných osôb (opäť pripomínam, že nechcem znevažovať ich utrpenie, práve naopak si myslím, že ich obeta by si zaslúžila hlbšie a dôstojnejšie spracovanie) šablónovito napĺňajúce dávno známe vzorce z televíznych dokumentov o "utrpení v totalite". Mnohé výpovede majú potenciál a sú autentické, ale tvorcom ide len o vytlačenú slzičku a samozrejme o manipulatívne šírenie skrytého vyššie pomenovaného posolstva.