Tenkrát na Západě (1968)

Ak jeden z najlepších prológov kinematografie hovorí, že film Dobrý, zlý a škaredý bude prekonaný, je to tak. Železnica snáď nikde nie je taká dôležitá a kultová. Okrem neho môžeme vidieť realistickú - zaprášenú krajinu, tešiť sa z kvalitného strihu, kamery a úžasne zahratých postáv. Charakter hlavných štyroch vyjadruje unikátna hudba Ennia Morriconeho a pomáha tak precítiť ich osud a pochopiť ich konanie.

Big Lebowski (1998)

Komédia o najpohodovejšej filmovej postave, akú poznám, doplnená o ďaľšie výborné charaktery, ktoré idú ruka v ruke s hereckými výkonmi, plná geniálnych hlášok. Moja najobľúbenejšia postava je Walter.

Největší bitvy II. světové války (2001) (seriál)

Dokumentárny seriál o prebiehaní vojnových ťažení ll. svetovej vojny, plný autentických záberov, doplnený o komentár jeho priameho účastníka. V neskorších dieloch pribudol aj názor historika a už tam nie je overený zdroj informácií (vojak, ktorý prežil).

Zběsilost v srdci (1990)

Cage hrá jednu zo svojich najlepších úloh a určite aj s najdivokejším srdcom:) No takéto srdce má väčšina, ak nie všetky dôležité postavy. Ku kladom filmu patria aj Sailorovo sako, jeho spev, chémia medzi ním a Lulou a Bobby stvárnený Williemom Dafoeom. No rejža bol tiež priveľmi divoký, čo sa prejavilo postavou Lullinej matky.

Poslední autobus (2011)

Idem, idem si... Zvieratká sa snažia dostať z lesíka a takáta muzička im tam hrá... Kamera a triky sú naozaj veľmi dobré, ale na tému odhaľovanie pravého charakteru v kritickej situácii boli už natočené lepšie filmy a P. A. má na to len málo minút. Dúfam, že song vyjadruje “napredujem, no neviem, čo ma čaká “ a nie lenivosť textára.

Training Day (2001)

Veľmi kvalitné herecké výkony D.W. a E. H., Denzel navyše zaujme aj svojou postavou a imidžom. Atmosféra počas 24 hodín stále hustne, Jake sa rozhoduje, kam až zájde, kam až ho Alonzo doženie... Ale dej smeruje k jasnému koncu. Kvalitní herci, atmosféra, no dej je predvídateľný.

Transformers 3 (2011)

Hlavné jedlo (cháp postavy, dej) mi nechutilo, ale omáčka (cháp akciu, efekty) bola perfektná!

Pomáda (1978)

Pomáda má štýl, švih, dej síce trochu chabý, no evergreeny a atmosféra strhnú. Travolta lepší v Pulp Fiction, aj keď sa tam na ňu neodkazuje.

Futurama (1999) (seriál)

Jednoznačne lepšia ako Simpsonovci. Vhodná pre fanúšikov žánru sci-fi a jeho parodovania, samozrejme, plná kvalitných postáv a hlášok. Niektoré boli vytvorené skombinovaním určitých charakterných čŕt postáv zo Simsonovcov. Vôbec nevadí, že Fry (hlavná postava) nie je najvtipnejšia postava seriálu. Kým Simpsonovci sa pohybujú po pevnej zemi (vybočujú len niekedy a to väčšinou v špeciálnych čarodejníckych dieloch), tu mohli tvorcovia naplno povoliť medze svojej fantázie a využili ju výborným spôsobom. Kvalitu si udržuje od 1. série.

Gauneři (1992)

Čo spraví ostrý kontrast charakterov v uzavretej miestnosti za krátku dobu? Všetci diskutéri totiž majú pri sebe zbraň... Nezabudnuteľné postavy aj vďaka hereckým výkonom, atmosféra taká hustá, že sa dá krájať, dejové zvraty, hudba vynikajúco podfarbujúca scény, Tarantinov humor (a hoci sa tu nevyskytuje tak často ako v Pulp Fiction, vždy poteší). Lepší debut si režisér nemôže priať.