• Fantasy

Černobyl - Please Remain Calm (2019) (epizoda)

Obvykle bývám poměrně kritická, i na nejlepším díle se dá najít nějaká chyba nebo něco malého k výtce. Jsou ovšem filmy (seriály), které jsou něčím tak výjimečné, že ani puntíčkář nemá slov a případné nedostatky převálcuje obsah viděného. Černobylská katastrofa a postoje lidí k ní a k jejím důsledkům je velice silné téma. Zpracování není 100%, ale vždy když chci něco konkrétního remcnout, dostaví se scéna, která mě dostane a já zapomínám na vše. Už z úcty k obětem nemám potřebu epizodu blíže rozebírat. Umělé ždímání emocí z diváka zde není, tohle dílo opravdu samo dýchá a žije. A přitom je zpracované "jenom" polodokumentární formou. Výsledný dojem? Myslím, že se to opravdu podařilo!

Černobyl - 1:23:45 (2019) (epizoda)

Opravdu silný námět, který umí naservírovat skutečné emoce a s divákem otřást. Film říká dosud známou pravdu: když se něco opravdu zlého nechce vidět, ani milion důkazů nestačí k tomu, aby způsobilý lidé prozřeli. Bohužel, zametání katastrof pod koberec, manipulace s fakty, zatajování, nekompetentní přístup už při samotné technické zkoušce i následném amatérském vyšetřování události a zlehčování neštěstí či zkreslování údajů, se děje doposud a vůbec to není film jen o nezodpovědném a bezohledném přístupu komunistických papalášů a o jedné jaderné elektrárně. Stále aktuální situace. Občas je sice pravda tak očividná, že chtě nechtě stejně vyleze najevo, ale to už je pro mnohé oběti příliš pozdě. - Nechápu, jak se mohlo stát, že dokonce ani hasiči, kteří k požáru dorazili jako první, nedostali základní ochranné pomůcky, přestože se jednalo o objekt jaderné elektrárny. Absolutní ignorace, vědomé přehlížení rizik i ve fázi, kdy ještě ani vedení pořádně netušilo, o jak šílený průser se ve skutečnosti jedná. - Nehezky se na tuto obrovskou tragédii kouká, ale přesto se těším na další díl.

Alfa (2018)

Svým způsobem hezký, ač jen průměrný film ( nejzajímavější je vztah člověka s vlkem, to bylo dojemné, navíc líbivě zobrazovaná příroda). Převládá spíše pozitivnější dojem, i když místy trochu tlačí na pilu. Výhrady? = Na mě trochu drsné momenty ( lovení zvířat, zranění, nemoci, slabost) a pomalé tempo zážitek z filmu znepříjemňovaly, musela jsem proto ve filmu přeskakovat. Další ze superhrdinských filmů, kde hlavní postava přežívá nemožné (například scéna na skále, četná zranění, nedobrovolné vykoupání vyhladovělého, polozmrzačeného, nachlazeného a promrzlého člověka, který se propadl pod zamrzlou hladinu jezera). Fyzickou odolnost filmových hrdinů bych fakt chtěla mít. :) Podruhé už se na to nekouknu, ale rozhodně od "Náčelníka" ani nikoho neodrazuji.

Spartakus - Pomsta (2012) (série)

Oproti 1.sérii "Krev a písek" je série "Pomsta" výrazně slabší. Celkem mě bavily jen některé linie, bohužel spíše ty vedlejší. Bavila mě nepříliš chytrá, ctižádostivá, bezohledná a rozmazlená mrcha Llithya a její dům (vše kolem Batiatova domu) + dřívější domina, nyní pomatená Lucretia, od které bych se teda raději držela pořádně daleko (její činy se daly tak nějak předem očekávat) + pár dalších ojedinělejších scén s některými mužskými postavami. Spartakus mě nyní již absolutně nezajímal, kolem něho je ve dvojce prostoduchý, patetický děj a novej herec mi ani není sympatický, takže když byl na scéně, občas jsem si odskakovala raději uvařit dobrý čaj.:) 3. série už je s prominutím odpad, ani jsem to nemohla dokoukat, přiznám se, že z toho už jsem neměla absolutně nic, ale možná, kdybych tolik nepřeskakovala a nepřetáčela... :) Třeba mi něco skvostnějšího uniklo. :)

Je třeba zabít Sekala (1998)

Nejlepší český film posledních dvaceti let a nejzdařilejší film Vladimíra Michálka. Velmi oceňuji i to, že zde nehráli jen nejobsazovanější herci, divák viděl i neznámé tváře a polští umělci zde opravdu zabodovali. I když je to tragický příběh, viděla jsem film už potřetí a zatím se mi neomrzel. Jsou zde skvěle zobrazené charaktery, činy a jejich důsledky, vina a pomsta, manipulace, zbabělost, pokrytectví... Témat k zamyšlení je zde dostatek, je zde ukázána potřeba chránit si své zájmy, přitom tendence lidí přiživit se na někom jiném, bezohlednost.. Za některé špatné skutky nebo nesprávné postoje se pak musí krutě zaplatit. Před některými věcmi nelze utéct, jen se jim dá čelit podle vlastních morálních a jiných měřítek... U většiny postav není zcela jednoznačné kdo je "parchant" a kdo ne, kdo má skutečnou moc a pokud ano, záleží na tom jakou a v čem konkrétně. Jsou zde asi dvě, možná tři sympatické osoby (kterých se ovšem vesničané zbavují buď svým distancováním, vadnými postoji, apod., nedokážou dobro mezi sebou ocenit), ale baví mě i záporáci, u nichž známe jejich motivace a i přes nesouhlas chápat, proč zaujali určitý postoj, i když jejich reakce byla nesprávná. Vadilo mi, jak se vesničané chovali ke kováři jiného náboženského vyznání, navíc v těžké životní situaci. Chovali se necharakterně i k těm dvěma nemanželským potomkům, dvěma tzv.parchantům, kterým svými skutky pomohli zdeformovat jejich už zjevně vrozený nedokonalý, pokřivený charakter, vesničané doslovně i skutky pomohli na svět přivést zosobněné zlo. Někdy, když ze svého středu kolektiv bezohledně vyloučí zdánlivého outsidera, se mohou kruté skutky obrátit proti útočníkům a vyvrhel se začne rovněž bránit. Snaží si urvat místo na slunci po svém. Kdyby se opravdu všichni sedláci chovali morálně, když už tak svědomitě chodili na kázání do kostela, mohlo vše dopadnout lépe. Jenže takhle to v životě opravdu chodí, hodně lidí je zlých nebo raději neslyší, nevidí, zvláště ty osůbky, které se nějakým způsobem vymykají většinové společnosti. Kdekdo se snaží urvat si ze života co největší krajíc a cesta k tomu bývá často dosti nehezká.- Jediné, co se mi nelíbí, je název filmu, který mi příjde až komicky divadelní a když jsem ho četla poprvé, aniž bych věděla, o čem film ve skutečnosti pojednává, myslela jsem, že půjde o spíše o nějakou parodii. Nyní chápu, proč se drama "Je třeba zabít Sekala" takto jmenuje, co je pod názvem ukryto, ale pořád mi to osobně vůbec nesedí. Nějak mi hned naskočí název komedie "Kdo chce zabít Jessi" a to je fakt o něčem úplně jiném.:) To už je ovšem jenom maličkost.- Přemýšlím, zda si seriál dát do oblíbených. I když je o nehezkých věcech, o kterých bych raději neslyšela, respektive byla bych raději, kdyby to ve světě fungovalo jinak a lépe, z uměleckého hlediska se jedná o povedený kousek.

Spartakus (2010) (seriál)

Ze Spartaka se mi líbilo prvních 13 epizod, tedy celá série KREV A PÍSEK. Tomu jsem dala 4 hvězdy, protože jsem se alespoň chvilkami velmi dobře bavila, což se u mnoha seriálů říci nedá. Bohužel pokračování, tedy "Pomsta" a "Válka zatracených" z pozdějších let už bylo z mého pohledu nekoukatelné. Občas se to tak stane, že chvilku mi seriál příjde zpočátku zábavný a pak má výrazně sestupnou tendenci. Bavil mě i seriál SPARTAKUS-BOHOVÉ ARÉNY z roku 2011, který s touto trojsérií souvisí. Preferuji spíše než bojové scény dramatické linky, tahanice o moc a postavení, zajímavá je i arogance, cynismus a nadutost těch šťastnějších, pro které je na prvním místě jen vlastní prospěch, intriky, nepopírám, že i (některé!) erotické scény. Historickou hodnověrnost nezkoumám, hodnotím, jak mě tento svět bavil a zda mě dokázal upoutat.

Hra o trůny - Dlouhá noc (2019) (epizoda) odpad!

Se všemi kritickými komentáři, argumenty a připomínkami naprosto souhlasím. Je to opravdu slabé a dopředu slibovat divákům, že uvidí nejlepší filmovou bitvu všech dob byl vážně přešlap, na který si již delší dobu dosti bezradní tvůrci definitivně naběhli. Osobně nejsem fanouškem válečných scén a akčních kousků, ale porovnávat tohle s povedenou, sugestivní Bitvou bastardů nebo bitvou o zeď a ještě tvrdit, že tohle předčí vše dosud viděné, je už naprostá ztráta soudnosti. Nechci kazit dojem těm, kterým se zakončování seriálu líbí (nebo tento díl ještě neviděli). Za mě osobně však musím říci: "Tento způsob zimy zdá se mi poněkud nešťastným." Hra o trůny, kterou jsem dříve znala, je už zkrátka nějaký čas mrtvá. Obávám se, že už nadobro.

Hra o trůny - Rytíř Sedmi království (2019) (epizoda)

Další údajně majestátní, vznešená, efektní, monumentální, prostě velkolepá a nevídaná epizoda, jaká nám byla slibována, je zcela neúspěšně za námi. - 8.série měla být lepší než všechny předchozí. Zjevně tím mysleli jednu bitvu v chystané 03 pro ty, kteří mají rádi akční filmy a dlouhé záběry na válečné běsnění. Ze slabé 7.série z roku 2017 si pamatuji tak dva tři zajímavé momenty, které jsou dále již samozřejmě nevyužité.- Z toho, co jsem zatím viděla z osmičky si už zítra nebudu pamatovat vůbec nic, protože to nestojí za řeč už vůbec, natož aby mě něco z viděného emočně zasáhlo (na to je ten příběh-nepříběh, děj-neděj, příliš povrchní, naivní a klišovitý). - Zato předchozí série znám skoro zpaměti.

Hra o trůny - Zimohrad (2019) (epizoda)

Scénáristicky velice ploché, odtažité a pramálo dramatické. Nemyslím si, že dobrý děj dělají bitvy, intriky, znáslinění, zabití apod., jak nám tady někteří fanoušci předhazují. Dobrý příběh je laicky řečeno příběh, z kterého nemůžete odtrhnout oči, zcela vás pohltí a netušíte, co se stane v dalším záběru, ale hrozně vás zajímá co bude dál a je úplně jedno, jestli tam na scéně komunikují dva lidé zdánlivě o ničem nebo se tam stínají hlavy postavám, u kterých by jste to nečekali. Viděné scény by mě měly intelektuálně nebo alespoň emocionálně obohatit. V mém případě se nic z toho nestalo. Kvalitativně šel seriál dost dolů, i když přibylo více peněz na bitvy a jiné pozlátka. Už 7.řada mě zklamala a seriál dokoukám jen z " povinnosti", protože kdysi patřil k nejlepším seriálům, jaké jsem kdy viděla.

Broadchurch (2013) (seriál)

Všechny televizní programy a celej internet zahlcený kriminálními seriály. Jděte s tím už do háje! Copak neexistuje jiný žánr? Žádný výběr, jiné možnosti volby, fakt otravný... Detektivky, detektivky, detektivky a málokterá opravdu originální.