• Fantasy

Podfukáři (2013)

Veľmi neočakávaný dej a prekvapivý záver. Nebolo to o ťahaní zajaca z klobúka, ako som si pôvodne myslel. Skôr by sa to dalo pomenovať Houdiniho štyria mušketieri. A ešte by som to tak trochu spojil aj s Jánošíkom - bohatým brali a kdekomu rozdávali. Pointa čo vlastne chcen povedať je, že stíce tomu chýbali gule Prestížu, vták však stál vysoko.

Thor: Temný svět (2013)

Thor dozrel ako archívne víno v sude. A to je dobre. Má čo ponúknuť a jeho chuť je nezameniteľná v porovnaní s inými superhrdinami. Týmto filmom si teda u mňa vydobil svoje miesto, pretože doteraz patril spolu s Hulkom k menej obľúbeným. Pre mňa bol skôr nutným zlom, len, aby som vedel, čo sa deje v Marvel univerze. Temný svet u mňa (paradoxne) rozžiaril túto hviezdu. Ten Thorov vývoj od rozmaznaného fracka, až po obetavého záchrancu vesmíru je jeden z najlepších vo filmovej histórii. Pravdupovediac asi ako jediný z Avengerov si prešiel takýmto prerodom. Veď Hulk je vždy Hulkom čo všetko ničí, Tony Stark playboyom/vtipálkom, Kapitán Amerika čestným občanom a to sa nemení vo všetkých filmoch. Takže Thor č. 2 vyjadrujem všeobecnú spokojnosť. Vyzdvihujem Natalie Portman, ktorá v asgardských šatách vyzerala konečne sexi; Lokiho úsmevv č.4, ala poď sem cica, nakopnem ťa do r... Zatracujem málo krvi (vlastne žiadnu) a malý priestor pre fantastickú štvorku bojovníkov. Suma sumárum solídne 4.

Zatím spolu, zatím živi (2010)

"Já ty nevím Božka, nebude to zase ten Tom nekoho strílat?" hovorí jedna Záhoráčka druhej pred kinom. "Asi jo." odpovedá druhá. "A co tá Kameron?" pýta sa znovu prvá. "Ta doufám zostane oblečena." A veruže to tak nebolo. Kde sú tie časy, keď v 94tom sa Cameron objavila v Maske a každému chlapovi padla sánka a vybehli sliny. Teraz, nech sa radšej ani bez oblečenia ani neukazuje. A Tom? Prelom desaťročí (2007-2010) mu vôbec nevyšiel. Aj tu má neskutočne trápne dialógy a pózy. Kým len strieľa a nenahadzuje len priblblý úsmev je film v pohode (a samozrejme Cameron nemá bikiny). Ale inak... Tak ako film plynie bez potreby rozmýšľať, tak ja bez rozmýšľania dávam 2+.

Kickboxer 2 - Cesta zpátky (1991) odpad!

Chudák Tong-po. Zase sa na konci nechal zmlátiť do bezvedomia. No čo je to za život. Najskôr Van Dame, teraz čéče Cody. Cssss. Tak tupý film som teda dávno nevidel. Chýba tomu svižnosť, ladnosť a hlavne Jean Claude. A to vysvetlenie, že po víťaznom súboji v jednotke zabili Van Dama? (teda jeho postavu?) To tu asi niekomu ušiel vlak. Proste trápnosť nad trápnosť.

Sůl nad zlato (1982)

Bratia Česi, nehnevajte sa na mňa keď Vám poviem, že táto rozprávka nie je česká, ale československá. A keby sme to chceli výslovne deliť, tak je slovenská (vy máte Popelku). Zo slovenskej filmovej tvorby je Soľ nad zlato pre mňa ten najväčší skvost spolu s Kráľom drozďou bradou. Ale vráťme sa k veci. To, čo robí pre mňa túto rozprávku výnimočnou je nepomer medzi temnou a svetlou stránkou. Urazený kráľ na zemi, urazený kráľ pod zemou, urazení princovia, namyslené princezné - kontra dobrota Marušky a múdry šašo. Proste taká smutne krásna rozprávka s krásnym ponaučením - ľúb každé svoje dieťa, nech povie čokoľvek.

Tři oříšky pro Popelku (1973)

Nemci majú na to také krásne slovo "Masterstück". A to vyjadruje podstatu filmu. Nezabudnuteľná atmosféra, kúzelný príbeh, exteriéry, herci, proste všetko zapadlo do skladačky tak, ako malo a vznikla nám nádherná rozprávka, ktorá sa neopozerá ani o 100 rokov. Proste Vianoce bez Popolušky si ani neviem predstaviť.

Protiúder (2002)

Je to také upotené, umačkané a hlavne zbytočné. Sa aj čudujem Arniemu, že na to pristal. Je mi jasné, že sa tu niekto snažil o reboot Komanda, ale značne prestrelil vedľa, ako tá jedľa. Škoda času.

Kletba Měsíčního údolí (2008)

Rieši sa tu infantilnosť a rozvláčnosť tohto filmu. Ale vážení, veď tu ide predsa o rodinný film do zameraním na detského diváka. Čo, vy ste nikdy nemali 12 a nehrýzli si nechty pri dobrodružstvách princeznej Fantaghiró? Teraz máte 35 a Shrek je pre vás tým top. Pre mňa teda nie. Je to slušne natočený film s Rómeovsko-Júliovskou zápletkou o dvoch znepriatelených rodoch so štipkou magickosti Stardustu.

Hobit: Bitva pěti armád (2014)

"Will you follow me one last time?" ... Yes Peter (Jackson), we will. Magické dielo, ktoré nás vracia späť do Stredozeme. Žiaľ už asi posledný krát, ale zato kvalitne. Jackson opäť ukázal značnú dávku fantázie pri kočírovaní náročných bojových sekvencií. Ako fanda knihy som síce dopredu vedel ako to skončí, no ako fanda filmov som na to pri pozeraní nemal čas ani pomyslieť. Celé sa mi to vynorilo z pamäte až po konci filmu, keď som trávil značne pozitívne dojmy. Už ani neviem čo písať od nadšenia, takže už radšej nič. 5 hviezdičiek a the end.