Barneyho ženy (2010)

O čo menej to Barney vo vzťahoch vedel, s o to väčším odhodlaním sa do nich púšťal. Po hlave, bez rozumu, bez ohľadu na čokoľvek. V sekunde sa po uši zamiloval, rozhodol a šiel si za svojou vyvolenou, dej sa čo dej. Akokoľvek čudácky až čurácky (skvelý Giamatti), bol mi v toľkom nasadení sympatický. A nedá mi neskríknuť - božská Miriam Rosamundy Pike!

Krokodýl Dundee (1986)

Paul Hogan má charizmu na rozdávanie a Linda Kozlowski je nádherná aj po rokoch, čo veru pri idoloch z rokov osemdesiatych vôbec nie je pravidlo. A hlavne ten humor - ľahký, situačný, (seba)ironický, ale inteligentný, vyplývajúci z charakterov postáv, rozdielnosti prostredí, z akých pochádzajú, skrátka humor prirodzene, mimovoľne a bez škrípaní plynúci. Ako celý Krokodýl Dundee, ktorý nestarne v žiadnom ohľade a časom preverený baví i pozitívne ladí dodnes. Zatiaľčo pri nedávnom opätovnom stretnutí s Honbou za diamantom som na krátko zauvažoval o znížení na 3* (ale tiež je fajn), tak tu bez váhania pridávam piatu hviezdičku. Takých prvotriednych komédií je totiž stále menej.

Ženy v nesnázích (2009)

Odzbrojujúce! Takú partiu by som hneď bral. Nie lebo porno herečky, ale že aké kúzelné vo svojich trápeniach boli. Budem si tento nenápadný, milý a zábavný skvost púšťať niekoľkokrát do roka.

Policajt v Beverly Hills (1984)

Inteligentný scenár a Murphyho skopičiny k tomu. Nie Murphyho skopíčoviny a aký-taký príbeh okolo nich. Kurva rozdiel. Zároveň platí, že Policajt v Beverly Hills, minimálne, čo sa práce so zápletkou týka, ničím nezaostáva ani za "serióznejšími" kriminálkami. Vážne myslená prvotriedna zábava a po okraj poctivá práca. Máme z takých radosť!

Top Gun (1986)

Tak som si splnil ďalší z restov a na adresu Top Gun môžem skonštatovať - neškodné. Čo je v prípade filmu ako tento a s "hercom" ako Tom Cruise z mojej strany vlastne až šokujúci kompliment.

Flashdance (1983)

Taký skoro až gýč (i keď umiernený, prostý vyslovene otravných či trápnych momentov), no ale Jennifer Beals ma dostala! Štvrtá hviezdička bez váhania, nedá sa inak.

Znovu a jinak (2011)

Charlize Theron je na obrazovke ešte len 30 sekúnd a divák vie o jej postave prvé-posledné. A tak sa to má s jej výkonom po celý čas, kedy z tej obrazovky vlastne ledva zlezie. "One woman show" v naviac aj v ostatných ohľadoch výbornom filme, ktorý napriek extrémnemu charakteru hlavnej postavy zostáva uveriteľný a je teda s čím sa zžiť, čomu sa pousmiať a pri čom zmrznúť až do morku kostí. Zvlášť ak je vám dnes tých 30-40. A pokiaľ v mnohých prípadoch tento typ príbehov končí zvláštne, akoby do prázdna, tak tu, cez posledný dialóg v kuchyni a jeho pointu, predviedol Jason Reitman taký elegantný kúsok, že vo mne nezostala ani len príchuť pachuti, naopak, labužnícky som mľaskol jazykom a tetelím sa vlastne doteraz.

Den zrady (2011)

Tentokrát ďakujem distribútorovi za zavádzajúci text, pretože môj zážitok bol o to silnejší. Dlho sa mi nestalo, aby som ako prikovaný sedel v gauči ešte pár chvíľ po záverečných titulkoch. George Clooney už minimálne prostredníctvom čiernobieleho výletu do doby mccarthizmu dokázal, že je nie len správny a šikovný chlapík, ale tiež veľmi rozumný a triezvy tvorca. No Dňom zrady prekonal všetky očakávania. Že sonda do zákulisia najvyššej politiky? Kiež by len! Kiež by sme si mohli povedať, že toto sa nás netýka. Ale prd, Stephen Meyers prejde okolo mňa denne a hneď niekoľkokrát a i keď by som veľmi rád, nemôžem vylúčiť, že nedrieme aj vo mne samotnom. Pretože určite áno. Jeden aby si vážil, že je maličký... K výkonu Ryana Goslinga sa vyjadrovať nemusím, Marigold to vystihol tak, že niet čo dodať.

Krátký film o zabíjení (1987)

Dokonalé až tak, že nemôžem na 5*, i keď si ich toto zverstvo plne zaslúži. Ale je to zverstvo, odporné, bez molekuly pozlátka, akoby sa skutočné udalosti otlačili do plátna. Do najmenšieho detailu.

Děcka jsou v pohodě (2010)

!!! ---- SPOILER ---- !!! Chudák Paul, zvlášť, že ho ťažký sympaťák Mark Ruffalo tak skvele zahral. Toto si nezaslúžil. Nebol to predsa žiaden hajzel (len bol aký bol) a v konečnom dôsledku ústrednému vzťahu a celej netradičnej rodinke vlastne pomohol. Nuž ale zatiaľ čo jemu by som prial iný koniec, filmu ako celku ani náhodou. Pretože tak to chodí a ak si postavy mali zachovať vážnosť a dôveryhodnosť, inak reagovať nemohli. Ani jedna z nich. Pani Lisa, váš ďalší počin budem netrpezlivo vyzerať. Mám takéto malé filmové pozastavenia rád a na príjemnejšie si teraz narýchlo ani nedokážem spomenúť.