Truman Show (1998)

Komenty píšu spíš pro sebe, abych se třeba po čase mohl podívat, proč se mi ten kterej film líbil nebo naopak nelíbil. U Trumana nic psát nemusím, tenhle film se nedá zapomenout. Je totiž nositelem velice silného a v dnešní době velmi aktuálního tématu. Takže obsah super a forma taky vynikající- pětihvězda jak vyšitá!

Terminátor (1984)

První Terminátor na jednu stranu trpí dětskými nemocemi, z nichž se už ve dvojce poučili a uzdravili (stroj představovaný Arnoldem se až příliš svými pohyby a mimikou podobá člověku), na druhou stranu je ale paradoxně poněkud dospělejší. Dvojka je infantilnější už jen tou neustálou přítomností teenagera. Příběh je de facto tentýž, tady je ale originální, dvojka už ho jen kopíruje. K dobru bych jedničce dal i to, že jsem si v ní narozdíl od dvojky nevšiml nějakých do očí bijících filmařských chyb- mluvím například o rozbitém okně kamiónu, které v jednom záběru visí doslova na vlásku a ve druhém už zase pevně drží po celém obvodu. Pouze triky s "obnaženým" terminátorem už jsou dnes úsměvné, Karel Zeman by tu plechovou figurku nepochybně rozpohyboval lépe a věrohodněji. Stejně před Cameronem smekám, z každého záběru je znát, že si s těmi filmy vyhrál.

Váha vody (2000)

Film založený na prolínání dvou na sobě zcela nezávislých příběhů, které od sebe dělilo 100 let. Režisérka se nakonec přece jen uchýlila k jejich propojení. Zcela nesmyslně. Nesmyslné byly i mezilidské vztahy našich čtyř současníků, kteří se společně plavili na malé jachtě. Důvody určitého napětí zejména mezi dvěma ženami jsme získávali po troškách a spíše pouze v náznacích. Celou pravdu o pravděpodobném mimomanželském vztahu básníka Thomase a krásné přítelkyni jeho bratra- Adelaide jsme se ale nedozvěděli. Tajemství byla halena nejen do mlhy nevědomosti, ale také do cigaretového kouře. Hulilo se pořád a moc. Slabota :-(

Polski film (2012)

Měl jsem docela dlouho pocit, že mě to baví. Pak jsem ale zjistil, že to není zase tak dlouho, a že mi do konce zbývá ještě asi hodina. Přitom to nejhorší mělo teprve přijít. Poslední čtvrtinou jsem se doslova protrápil. Neupírám tomuto filmu právo na existenci, ať žije originalita a netradiční pojetí, ale teď bych si od podobné formy rád opět na hodně dlouhou dobu odpočinul.

Saw 2 (2005)

Uf, konečně to skončilo. Nikdo mě nepřesvědčí o tom, že tvůrcům podobných bijáků musí nutně kapat na maják. Jsem z toho zpocenej až na prdeli a jenom děkuju bohu, že jsem na to koukal doma, a mohl jsem to díky tomu prokládat zdravotníma přestávkama. Bez těch bych to nedal. Jinak to bylo opět perfektně technicky zvládnutý, jenom už tam narozdíl od jedničky chyběl tak zásadní moment překvapení, respektive byl o poznání méně překvapivý. Ale biják dobrej, i když děsnej. :-)

Teď a tady (2012)

Rakovina, rakovina, rakovina, leukémie, rakovina, leukémie, leukémie, rakovina... Scénárista těmito slovy tedy rozhodně nešetřil. Stejně tak měl v úmyslu nešetřit ani diváky. Na pilu se tlačilo ukrutným způsobem. Kombinace citového vydírání a kýče. Ale naprosto chápu, že tomu někdo dá namísto mých dvou třeba pět hvězdiček. U tohoto filmu stačí, aby se člověk ráno probudil na pravém, místo na levém boku (a naopak) a už vidím Now is good zcela odlišnou optikou. Já se ale dnes nechci dát tak lacino. Skutečně se mi víc líbily ty kousky, kde podobně nemocní lidé (na plátně) neřešili svůj stav co dvě minuty. Jsem rád, že to mám za sebou.

Bang Bang Club (2010)

Moc se mi u tohoto filmu nelíbil styl vyprávění, ale poslední třetina rozhodla o navýšení původně plánovaného počtu tří hvězdiček na čtyři. Ano, bylo to poměrně zmatečné, měl jsem problém se v tom trochu zorientovat (a možná se mi to úplně nepovedlo až do samotného konce), ale jako dnes už bývalý novinář tvrdím, že to bylo hodně realistické, a to nejen na poměry amerického filmu. Přitom ta realističnost na sebe brala zdánlivě absurdní podobu- například když novináři/fotografové poskakovali mezi těly ležících vojáků. Ale k podobným situacím skutečně dochází a nezasvěcenému pozorovateli mohou přijít bláznivé a směšné. Takže do mého hodnocení se v tomto případě rozhodně promítá moje (ex) profese, bez ní bych z toho byl podstatně rozpačitější a daleko méně přívětivý.

Smrt čeká všude (2008)

V zubech mi při sledování skřípal písek, potil jsem se v úporným žáru iráckýho slunce, bylo mi smutno u srdce z té všudypřítomné zaprášené beznaděje a napětím se mi 131 minut stahovaly půlky. Zkrátka mě to vtáhlo a pohltilo, ale 5 pecek tomu přesto nedám. Paradoxně za to nemůžou filmaři, ale možná US Army. Celou dobu mi totiž vadila jediná věc- že chodili jen ve třech. To sice stupňovalo divácké napětí, ale působilo to na mě neuvěřitelným dojmem. Že by tu iráckou misi řídil nějakej krizovej manažer? Že by do tak vypjatých situací nemohli nasazovat víc vojáků? V prázdné továrně se povalují bedny semtexu a borci to tam pořád všechno řeší jen ve třech... V poušti se dostanou pod palbu a ani náznakem si nesnaží přivolat posilu... Jednoho z nich poraní tak, že musí domů, a z trojice je rázem už jen dvojice... Tohle mi hlava nebrala a to je taky ta jediná chybějící hvězda. Kvůli reálným vojákům doufám, že to byla jen umělecká nadsázka.

Nepřítel pod ochranou (2012)

Akční thriller může být napínavej, protože je dobře napsanej a zrežírovanej, nebo proto, že je v něm všechno přehnaný a nikdo se nepáře s nějakou logikou a mírou pravděpodobnosti. Nepřítele pod ochranou bohužel řadím do té druhé kategorie. To je taky na adresu tohoto filmu moje největší výtka. V podobně vystavěných příbězích se totiž může stát naprosto cokoliv- například o Johannesburgu bychom si mohli začít myslet, že nebude větší než Červený Újezd, protože chlapa, kterému jdeme po krku, najdeme na první dobrou, uniknout se pak dá ne před miliónem, ale miliardou kulek, leda by nás zabilo jejich věčné zvonění kolem našich uší atd.atd. Druhá výhrada- tohle nebyl James Bourne. Možná to byl záměr, možná neschopnost filmařů, ale Ryan Reynolds byl ve službách CIA tak civilní, že by agentovi ztvárněnému Mattem Damonem nemohl ani leštit boty. O to podivnější pak je, když z té hrozné lapálie vyjde živ a navíc vítězně. Ale to už jsem opět u výtky číslo 1. Samozřejmě úplně marnej tenhle film nebyl. Měl jsem problémy ho dokoukat, ale tři pecky si snad zaslouží. Třeba za to, že když Tobin umře, nezapomene nechat otevřené oči. Kamera je pak ještě dlouho sleduje a Denzel to celou tu dobu vydržel bez mrknutí. Žádná prča, schválně si to zkuste. Je to hračička a ve výsledku pan herec. Ani nevím, kolik hvězdiček jsem tomu dal jen kvůli němu.

Elitní zabijáci (2011)

Mám z toho hrozně divnej pocit. A nejen proto, že Robert De Niro držel kvér jak prase kost a to v tomhle filmu nebyl zdaleka jedinej. Celý se to podobalo spíš nějaké televizní inscenaci, šejk, jeho synek, jejich bodyguardi, to všechno bylo jak nějaká karikatura, agenti SAS měli být strašně nebezpeční, ale nic takovýho se jaksi nekonalo, jen ze sebe párkrát udělali jelita, jiní agenti měli umírat tak, aby to vyšetřovatelé vyhodnotili jako nehody, takže jednoho praskli do zátylku kladivem, druhýho snad zastřelili, v lepším případě uškrtili (poznat šlo i v roce 1980 obojí, předpokládám), třetího nechali zemřít v autě, který napálilo do náklaďáku prošpikovanýho jakousi škodlivou elektronikou (to ji nikdo neodhalil?), o každé smrti pak pochopitelně informovala televize, a ten, koho to mohlo zajímat nejvíc, se na ni samozřejmě v tu správnou chvíli koukal... Prostě jedno klišé za druhým a všem jim vévodili nájemní zabijáci, kteří měli sice ruce věčně od krve, ale jinak byli poctiví, zásadoví a mravní do té míry, že pohrdli kufříkem se šesti milióny dolarů a většinu těch peněz nechali úhlavnímu nepříteli. Docela brak. Nevím, jestli jsem Elitním zabijákům neměl dát ještě o pecku míň..? :-(