King Kong (1976)

Byť mne k tomuto snímku neváže tak silné citové pouto jako k "Jacksonově" remaku, či trikově revolučnímu (a kupodivu i dějově dynamickému) originálu z roku 1933, tak ze všech tří počinů má právě tento asi tu nejlepší "myšlenku" a zdůvodnění, proč se vlastně naši hrdinové na ostrov vydali - těžba ropy a nenasytné korporace jako základ pro film o obří opici jsou mi totiž milejší než děj z prostředí filmařského zákulisí. Rovněž musím ocenit i technické zpracování - byť se zub času na vizuálních efektech viditelně podepaal, není to tak okaté jako například v japonských "Godzillách" (což je logické, jednak měli amíci vyšší rozpočet a jednak se vyvarovali vyloženě přepáleným akčním sekvencím). Na druhou stranu mi vadilo dosti rozvláčné tempo, kvůli kterému je zde řada hluchých a až tristně nudných pasáží, které pak musejí zachraňovat ikonický "Kong," podmanivá hudba a naivně roztomilá Jessica Lange. Slabší čtyři hvězdičky, vím že by se to dalo zpracovat i hůř (mám na mysli tu sra**u "Kong: Skull Island").

Nekonečný příběh 2 (1989)

Jediným pozitivním aspektem tohoto brakového pokračování je zlá princezna "Xaida," jejíž podlé a zvrácené intriky jsou alespoň částečnou kompenzací za všechna ta zvěrstva, kterých se tvůrci dopustili. První díl měl ponurou a depresivní atmosféru, precizní technické zpracování a obstojně hrající herce - oproti tomu působí "The Next Chapter" jen jako ryze americký komerční kýč, v němž je upřednostněna kvantita před kvalitou, díky čemuž pak celkové technické zpracování vypadá nejen lacině, ale i zastaraleji než v jedničce. Výběr herců je rovněž dosti nešťastný - chápu sice, že muselo dojít k jejich přeobsazení kvůli pětileté časové prodlevě a faktu, že knižní předloha má pouze jeden jediný (dějově velmi obsáhlý) díl, ale proč k sakru vybrali taková herecká a nesympatická polena? Predstavitel "Bastiana" mě iritoval falešnýma a chladnýma očima, "Átrej" byl na přes držku a "Dětská císařovna" již rovněž nevzbuzovala dojem té éterické bytosti z jedničky. Vypelichaný "Falco" a chlápek v kostýmu kuřete pak celou katastrofu už jen završují.

Yu-Gi-Oh! Film: Pyramida světla (2004)

Zatímco "Pokémon" v sobě přinejmenším nesl poselství o tom, kterak bychom se měli chovat k přírodě a ke zvířatům, tak tento "anime" počin... Hmmm... Úvod snímku se pyšní vcelku ucházejícím nástinem příběhu, avšak zbytek filmu je jedno velké WTF.

Nenávist (2020)

K sérii "Ju-On" chovám kladný vztah již od svých deseti let, tudíž jsem si (i přes nízká očekávání) ani tento díl samozřejmě nemohl nechat ujít. Snaha dějově návázat na "The Grudge" z roku 2004 je naprosto zbytečná - snímek si nezachovává vizuální styl svého předchůdce, přechod z „šedého (ale živého)" filtru na „hnědo-černý" působí rušivě, což by samo o sobě tak nevadilo, ale pouze v případě, že by se tvůrci vydali cestou regulérního remaku, přišli alespoň s novými postavami a především do této srač*y nezatahovali nebohou Kayako (která má nevýrazný štěk hned v úvodu, jen aby se neřeklo)... Na chronologicky zpřeházený děj jsem v této sérii rovněž zvyklý (snad jediná "Smrtící nenávist 3" toto pravidlo porušila), ale abych se v dějových linkách a amerických hercích ztrácel a nevyznal víc než u jeho japonských předchůdců, to už opravdu o něčem vypovídá... Herecké výkony rovněž nikterak oslnivé nebyly a o lekačkách škoda mluvit, duchařiny už holt mají své nejlepší roky za sebou. Ta jedna hvězda je za těch několik málo slušných scén (které si už nepamatuji) a respektu k této sérii, která bohužel kvalitativně upadla stejně jako "Ring."

El chicano (2018)

Snímek mne zlákal námětem ohledně "mexického Batmana/Arrowa" a hereckou účastí Kate del Castillo (která měla k mé velké smůle velmi nevýrazný štěk) - a byť akčním sekvencím a vizuálu není takřka co vytknout, díky rozvláčnému tempu (obzvláště v první polovině), nezajímavým postavám a mdlým hereckým výkonům je celkový produkt nesmírně nudný, strohý a bez emocí.

Nedá se utéct - Tetování (2019) (epizoda)

Oproti předchozímu dílu zaznamenávám mírné zlepšení - dialogy jsou stravitelnější a atmosféra hutnější. Užití šedého filtru pak seriálu přidává na „syrovosti." Škoda jen toho pomalého tempa. PS. Zatím do vypdadá, že oním sadistickým vrahem je ten fotograf, tak snad tvůrci v závěru něčím překvapí :)

Nedá se utéct - Narážka (2019) (epizoda)

Zatímco první díl byl nabitý skvělou akcí a měl tempo, druhá čast je naneštěstí přesným opakem. Celá epizoda je nesmírně rozvláčná a míchá dohromady hnedle několik dějových linií (útěk před drogovým kartelem, teroristický útok, tajemná vražda, únos dcery), přibylo dialogů, jejichž kvalita ovšem není nijak zvlášť valná - studio Telemundo, které za seriálem stojí, totiž až doposud točilo výhradně telenovely (50 a více částí), tudíž na kvalitě scénáře a plynulosti děje u tohoto (desetidílného) seriálu to bude celkem znát. Nicméně vizuálu a hercům není takřka co vytknout.

Schindlerův seznam (1993)

Moderní dějiny mi nikdy nic neříkaly a Spielbergovu práci přespřílíš neuznávám, díky čemuž jsem zhlédnutí tohoto snímku dlouho oddaloval. A byť jsou zde zločiny proti lidskosti zobrazovány na výbornou, v konečném důsledku ve mne tento třihodinový epos nezanechal žádnou výraznější citovou stopu - rozhodně ne takovou, jakou prožívám při sledování (mnohdy sotva pár minut trvajícím) rozhovorů s pamětníky, kteří tyto hrůzy zažili. I tak ale vřele doporučuji. Lepší tři.

Doktor Spánek od Stephena Kinga (2019)

Byť původní "Osvícení" (vyjma několika mála scén a hutné atmosféry) víceméně nesnáším (zejména díky rozvláčnému ději a tragickým hereckým výkonům), tak na pokračování "po letech" jsem byl celkem zvědavý a i přes nízká očekávání byl nakonec velmi mile překvapený. V prvé řadě vyzdvihuji kvalitní příběh, kterýžto i navzdory dlouhé stopáži nabízí zcela strhující vypravěčské tempo, jenž je navíc skvěle podtrženo sofistikovaným scénářem a nehledě na velké množství postav i detailně prokreslenými charaktery jednotlivých hrdinů. Dále pak celkové zpracování, v němž díky precizní režii snímek mezi dílčími scénami naprosto plynule přechází z vod hororového thrilleru s nádechem fantasy až do rovin psychologického dramatu - a zase naopak. A v neposlední řadě pak i herecké výkony - Rebecca Ferguson v roli "Rose" působí jakožto záporačka nejen správně ďábelským, ale rovněž i mystickým a takřka éterickým dojmem, dále pak Ewan McGregor, jehož přerod z alkoholové trosky na "normálního" člena společnosti je natolik uvěřitelný, až to téměř vyráží dech - nicméně ani zbytek obsazení nezůstává pozadu a ocenit musím i výkon Alex Essoe v roli "Wendy," která naprosto věrně dokázala napodobit mimiku a gestikulaci Shelley Duvall, po které tuto úlohu „převzala" a byť se ve filmu objevuje sotva na pár minut, nominaci na Oscara by dozajista zasloužila (přirovnal bych ji ke Glorii Stuart, jež rovněž zvládla na výbornou zachytit řeč těla u Kate Winslet). Zkrátka a dobře je vidět, že na tomto počinu si tvůrci dali opravdu záležet a onen finanční neúspěch v kinech je vzhledem ke kvalitám filmu a jeho originálnímu zpracování až trestuhodný, obzvláště pak v porovnání s výdělečnými, avšak tuctovými a mnohokrát omletými srač***i typu "Conjuring."

Trable prcka Binka (1994)

Vyjma prvních dvou dílů "Sám doma" (protože Joe Pesci a Daniel Stern) a snímků "101 a 102 dalmatinů" (protože Glenn Close, vysoké produkční hodnoty a dozajista náročná práce se zvířaty) jsem už jako dítě předškolního věku nenáviděl všechny ty filmy, v níž jsou děti či zvířata chytřejší než dospělí. A na tomto výtvoru krom solidní výpravy neshledávám vůbec nic dobrého - děj je trapný a "prcek" přímo odporný. Navíc jsem se při sledování cítil opravdu trapně za to, k čemu všemu se trojice hlavních představitelů byla schopná propůjčit, jelikož humor v tomto počinu je založen jen a pouze na neustálých držkopádech, v horším případě pak kopání, drcení a pálení koulí (očima „dospělého" jsem skoro až nabyl dojmu, jako kdyby si režisér plnil nějaké zvrhlé sexuální choutky, v nichž dominantní mimimo dává na prdel skupině submisivních mužů)... A co proboha na téhle sračce stálo 48 mega je mi opravdu záhadou (o rok starší Jurský park stál 65)... Hodnotit nebudu, jelikož jsem zkrátka nenašel sílu pustit si to po letech znovu...