Smrtonosná zbraň 4 (1998)

Za mňa v pohode. Tentokrát Riggs a Murtaugh vyšetrujú záhadnú vraždu na lodi, ktorá preváža čínskych utečencov. Popri tom prídu na kĺb triádam, ktorí falšujú peniaze, nechávajú za sebou mŕtvoly a obľúbená postava zisťuje, že je za tým ešte čosi viac. Tretíkrát sa pridáva Joe Pesci a druhýkrát Rene Russo. Novinkou je Chris Rock, ktorý nadbieha Murtaughovi, lebo si chce vziať jeho dcéru, ktorá je tehotná. Riggs zisťuje, že už nestarne len Murtaugh ale aj on sám a mimochodom Lorna je tiež tehotná. Riadny mix, deje sa tam toho more, zábavy je stále dosť, ale zišlo by sa to ešte viac prestrihať. Dynamika je trochu slabšia, ale ja nemôžem ináč. Len ten Murtaughov dom by nemuseli toľko bombardovať a toľko ohrozovať jeho rodinu. Už to začína byť trochu klišé.

Poslední kondor (1987)

Nemôžem ináč. Ja som sa na tomto tak od srdca zasmial, že ma bolela bránica. Je to ako kombinácia Horúcich Striel 2 a nejakého filmu Eda Wooda. Polovicu času nechápete, či to tvorcovia mysleli vážne, alebo či je to proste totálny úlet a paródia. Zatiaľ čo kung fu Sama Hunga a Yuena Biao je fantastické, ako som zvyknutý, dej je bizarný, občas naivný, niekedy šialený, niekedy fakt vtipný. Nad určitými vecami sa vám pozastavuje rozum. Trojka ženských, čo prepadne ožratých Vietnamcov a jeden to proste neschytá nožom do srdca ale rovno do análu. Asi aby na boj už ani nepomyslel a rovno ich nestihol ani prenasledovať, poprípade, aby chcípol fakt nechutnou smrťou. Námet, ehm, čínskych Američanov, ktorí sú zavretí vo väzení a dostanú ponuku, aby zničili sklad zbraní, ktorí Američania nechali po odchode z Vietnamu výmenou za amnestiu, je fakt naivný a ujetý. Ale dajme tomu. Ono sa vtedy písali aj šialenejšie kraviny. Sklad skôr vyzerá ako z filmu Jamesa Bonda, všetko sa stokrát zvrtne a nakoniec je tam toľko mŕtvych, že to som snáď nevidel ani v nijakom americkom filme. Hlavný záporák je pološialenec, ktorý piští ako vydra, ale bojuje ako magor. Čo ma ale dorazilo, boli tie hlášky: "Čo ak sa mi neotvorí padák? Tak budeš dole ako prvý." Poprípade: "Ja ten Váš plán nechápem. No tak ti to snáď docvakne, keď tam dobehneš." Najviac ma ale dorazil ten koktavý týpek, čo mal po skoku z lietadla napočítať do dvadsať a potiahnuť šnúru, aby sa mu vytiahol padák. Čo sa stalo nestalo, všetci sa stretli, dopadli v poriadku, iba on nikde a keď ho našli, tak ležal rozpleštený na zemi v poslednom ťažení a s posledných dychom vybľabotal: "Š-š-š-š-šestnásť". Paradoxne som si predtým hovoril, že snáď to nebude počítať nahlas, alebo nie je koktavý aj v duchu. Toto som nevedel 10 minút rozdýchať, smial som sa ako blázon. Toto je proste jedna z tých chujovín z ázijskej produkcie filmov, kde si poviete, že toto je ich vkus, ktorý treba chápať, ale kvalitatívne je to hrozná haluz pofidérnej kvality. Ja som sa ale bavil a to je účel takýchto filmov.

Slow Horses - Season 3 (2023) (série)

Za mňa spokojnosť, prvá polovica nadupaná hláškami, pomaly sa rozvíja dej, o čo tu, sakra, ide, v druhej polovici okrem doladení pár detailov je vlastne prestrelka v sklade MI5, to už trochu prehnali, ale nebolo to zlé. Gary Oldman naďalej ovláda scénu, kedykoľvek sa zjaví, čo hláška to perla, ostatní sú skôr do počtu, málokto to dáva aspoň tak dobre, aby pri ňom nevyzerali ako štatisti. Ale je tam veľa zaujímavých postáv, dej odsýpa, celkovo sa stále niečo deje, je to niečo, čo Vás pribije do kresla, aby ste to okamžite pozreli celé a naraz. A takto som to pozrel. Už sa neviem dočkať štvrtej série. Tesne predtým som videl prvú sériu Fubar, takže aspoň môžem porovnávať. Zatiaľ čo Fubar je vo svojom žánri sračka roka, Slow Horses si udržiava svoju kvalitu. Dúfam, že to tak aj zostane.

Smrtonosná zbraň 3 (1992)

Tak ja neviem, zo 4 častí sa mi táto páči asi najviac. Už len ten začiatok je neskutočný a počas prvých pár minúť som sa váľal od smiechu. Dej nepoľavuje, znovu sa vracia Joe Pesci ako Leo Getz, objavuje sa Rene Russo, ktorá je niečo ako Riggs v sukni, takže je len otázkou času, ako to dopadne. Tentokrát ide o zbrane, bývalého poliša, ktorý sa rozhodne urobiť si z policajných skladov nákupné centrum. Dosť zaujímavá téma, opäť more akcie, prestreliek, bláznivých hlášok a zopár mŕtvol. Za mňa fantastická kombinácia krimi a komédie pre dospelých. K tomu vznikla aj výborná pesnička Probably Me od Stinga a Erica Claptona, ktorá patrí k mojim obľúbeným kúskom od Mr. Slowhanda.

Smrtonosná zbraň 2 (1989)

Známa dvojka pri naháňačke objaví riadnu zásobu krugerendov, ktoré vedú k vedú k obrovskému kšeftu, ktorý je krytý zločincami s diplomatickou imunitou. O to viac je to komplikovanejšie, keď dostanú na starosti svedka, ktorý má v tomto prípade svedčiť. Dvojka sa vydarila, neviem, či nie je lepšia ako jednotka, objavuje sa tu prvýkrát Joe Pesci, ktorému sa huba nezavrie a je to podobný magor ako Riggs a Murtaugh. Opäť more bláznivých naháňačiek, prestreliek, slovných prestreliek, zvratov, vtípkov. Skvelá pecka, nemám výhrady, snáď iba k tomu, že sa občas obaja správajú ako naivní blbci. Vedia, že im idú veľmi mocní magori po krku a Murtaugh nechá Lea čakať v aute, zatiaľ čo Riggs si myslí, že keď odvezie svoju novú kočku domov, mimochodom zamestnanú ich úhlavnému nepriateľovi, tak tí v pohode príjmu jej výpoveď a nič sa jej nestane. Dosť blbé chyby a dosť to zaváňa amatérizmom, ale o to väčšia je ich pomsta. Ale ak pominiem tieto dve hrúbky, tak je to stále bláznivá krimikomédia, kde sa človek nenudí.

Smrtonosná zbraň (1987)

Jeden z ďalších vianočných filmov? Kto by si bol pomyslel, že je to iba prvý diel z podarenej série filmov, ktorá je mixom kriminálky a komédie, ktorá celkovo stojí na podarenej dvojke policajtov. Jeden klidný týpek s rodinou, druhý vyšinutý magor, ale keď ich dáte dokopy. Tak pokiaľ nedemolujú mesto, tak vedú neskutočné a šialené a vtipné rozhovory a samozrejme, popri tom chytajú zločincov. Je celkom sranda, že túto sériu som trochu opomínal, skôr som poznal neskoršie časti a začal som to vnímať oveľa neskôr. Asi pri záplave rôznych akčných hrdinov mi možno nepripadali až tak zaujímaví, ale o to srandovnejší mi pripadajú teraz. Pri prvom filme trochu trvá, než sa tí dvaja blázni dajú dokopy, ale potom veľmi rýchlo nájdu spoločnú reč, je medzi nimi neskutočná chémia a rovnako dobre sa im darí riešiť prípady. Tentokrát to začne vyšetrovaním zdanlivo jednoduchej sebevraždy, ktorá sa veľmi rýchlo zamotáva, až to dôjde do riadne veľkého kšeftu s drogami a táto dvojka sa musí potýkať nielen s vyšetrovaním, ale s únosom niekoho blízkeho, vydierania, čo vedie k more šialených prestreliek, naháňačiek a bizarných scén. Len nechápem jedno. Ako taká nudná kravina ako Beverly Hills Cop zarobí takmer trikrát viac a táto skvelá vec je menej úspešná. Sú veci medzi nebom a zemou, ktoré fakt nechápem. Ako niekto môže napísať takúto hlášku: "Si celý? Áno. O dva palce vyššie a si bez hlavy. Hej a o dva palce nižšie a do smrti budem hovoriť fistulou. No, možno by ti to slušalo."

Bláznivá střela 33 a 1/3: Poslední trapas (1994)

Posledná z bláznivých striel, podľa mňa vyšla skvele. Trochu tomu niečo chýba, aspoň oproti jednotke či dvojke, aj keď neviem presne zadefinovať, čo. Za mňa plná palba, možno je to tým, že Frank Drebin je na dôchodku, skladá prádlo, pečie cukrovinky a rieši iba to, že ho pri sexe rozbolí hlava, takže jeho drahá Jane je hodne frustrovaná. Manželstvo akosi škrípe a Frankovi čoskoro docvakne, že mu proste chýba akcia a dlho nikoho nezastrelil. Objavuje sa starý nepriateľ z jednotky, ktorý nebol nikdy potrestaný, pripravuje sa ďalšia nekalá akcia, ktorej musí Frank a jeho blázniví kolegovia zabrániť. Nechýba more odkazov na more filmov a to predávanie oskarov bolo najúžasnejšie, aké som kedy videl. Najlepšie boli aj tak hlášky na Phila Donahua. "Pane Bože, čo to je? Vyzerá to ako Phil Donahue, ako zvracia do heligónky. Pripomeňte mi, aby sme budúci rok Donahua nepozývali." Pri týchto hláškach a na pódiu zvracajúcom Leslie Nielsenovi som skoro umrel od smiechu. Skvelá paródia.

FUBAR (2023) (seriál)

FUBAR. Fucked Up Beyond All Recognition. Tak nejako by som ohodnotil celý seriál. Obsadenie, scenár, postavy, dej. Námet maníka v podaní Arnieho Schwarzeneggera, ktorý je agentom CIA a tají to pred celou rodinou, je ako odkopírovaný z True Lies. Aby toho nebolo málo, Arnie sa dozvie, že jeho dcéra je agentkou rovnako ako on a musí s ňou spolupracovať na akcii. Ak by to bola nejaká paródia na štýl Horúcich striel, tak by som to nejako prekusol. Bohužiaľ je tam odhadom 70 - 80 % neustálych hádok medzi protagonistami, riešenie rodinných, pracovných a iných vzťahov. Postavy sú otrasne nesympatické, hlavne tá premúdrelá tučná lezba (nič proti lezbám), ktorá má asi 120 kg a ide do akcie, buzeruje, koho môže a tvári sa, že je bez chyby. Chujoviny tam vlastne stvára kde-kto, hádky sa robia aj počas akcie, vďaka ktorým Arnieho tím poserie, čo môže. Akcie je málo, je otrasne napísaná, vlastne je neustále kazená spomínanými hádkami, debilnými kvázi hláškami. CIA je vykreslená ako úžasná organizácia, plná neustále do akcie pripravených agentov, každý z nich je dobre že nie G. I. Joe a má spoločné so skutočnou CIA asi toľko, čo CSI Miami či seriál Kosti s reálnou forenznou vedou a dokazovaním. Proste nič. CIA je skvelá, USA je skvelá, latinská Amerika poprípade postkomunistické štáty sú všetko kreténi, ktorí ak majú niečo moderné, tak im to USA poskytla, poprípade socializované zdravotníctvo v istom nemenovanom štáte je na hovno, doktori sa objavia na urgente po hodinách, ako tvrdí istá tučná krava, zatiaľ čo ich zdravotníctvo je skvelé a je úplne normálne mať druhú hypotéku na dome, pretože to je súčasný americký sen. Naozaj neviem, či sa mám z tých rečí smiať alebo plakať. Ak počas 8 hodín iba neveriacky krútim hlavou, mám dojem, že sledujem debilnú telenovelu kombinovanú s nejakou treťotriednou špionážnou rádobykravinou, tak je zle. Ale čo, nejako som to prežil, Arnie by to mal zabaliť a uvedomil som si, že som takmer vždy počul jeho hlas nadabovaný a nikdy som si plne neuvedomoval, že ten chlap má fakt príšerný akcent a pokiaľ nehrá terminátora, Johna Matrixa či policajta zo škôlky, tak je to v podstate herecké poleno. Je to bohužiaľ strašný seriál, predvídateľný, kto je krtko v CIA som tušil už na začiatku, plný zbytočných a zúfalo nevtipných a niekedy iritujúcich dialógov. Mučiť sa dá rôznymi spôsobmi, napr. pustiť si túto somarinu.

Gremlins 2 (1990)

Už pri jednotke som sa nudil, ale toto bola už naozaj somarina. Gremlini sa objavia skôr, je ich tu asi aj viac, ale celkovo je to nekonečná eskapáda ujetých príšeriek, ktorí sa bavia a robia všetkých ľuďom zo života peklo, jeden je tam dokonca ťažký intelektuál aj keď s kanónom v ruke, ale inak je to prerušované akýmsi pokusom o dej. Tým nie je nič iné ako pôvodní herci z jednotky, ktorí sa snažia zvládnuť už vzniknutú katastrofu. Celkom potešil Robert Picardo, Christopher Lee, camea iných týpkov, ale ak je nudný scenár, tak to nezachráni nikto a nič. Za mňa nuda, pri ktorej nechápem, prečo to niekto nazýva klasikou či kultom.

Bláznivá střela 2 a 1/2: Vůně strachu (1991)

Frankovi Drebinovi utiekla láska, ktorú poznal v prvom dieli, od oltára a čo je ešte horšie, po určitom čase musí vyšetriť bombový útok, ktorej svedkom sa stala. Aby toho nebolo dosť, stále k nej niečo cíti a chodí s nekorunovaným šéfom záujmových skupín z energetického priemyslu, ktorí sa snažia odstrániť top vedca, ktorý chce presvedčiť amerického prezidenta o tom, aby sa USA začalo venovať alternatívnym zdrojom energie. Jeden by neveril, ale dá sa urobiť pokračovanie paródie, ktorá je rovnako dobrá ako prvý diel, dať do toho určitého posolstvo, pokračovať v rozohratej romantickej zápletke a urobiť to takým šialeným spôsobom, že sa neviete prestať smiať. Nechápem, ako to dali, ale za mňa je to neskutočná pecka. "Hmm, zóna červených harémov. Čo tam asi môže hľadať? Sex, Frank? Nie vďaka, Ed, máme naponáhlo." "Rada by som Vám predstavila skutočné výnimočného muža, dostal vyznamenanie, že zastrelil rovných 1000 drogových dílerov. Nuž, vlastne tých posledných dvoch som prevalcoval, keď som cúval, našťastie sa z nich vykľuli drogoví díleri." Koniec. Ako toto niekoho napadne, tak to nechápem. Neviem sa na tých volovinách prestať smiať.