Sully: Zázrak na řece Hudson (2016)

Dlouho už se mi nestalo že bych viděl film, kde bych měl po odchodu z kina takovou radost z toho jak zručně je natočený. A přitom se nejedná o nějaký převratný, trikově náročný nebo příběhově geniální film. Jeho síla spočívá v silném hereckém obsazení v čele s tradičně skvělým Hanksem, dále v tom, že se jedná o skutečný příběh a hlavně v pevné a promyšlené Eastwoodově režii. Snímek velmi příjemně a nenásilně spojuje retrospektivní události s právě probíhajícím dějem, přičemž se jednotlivé scény nijak neslévají dohromady, a přitom spolu tvoří jeden od sebe neoddělitelný celek. Příběh se zdá na skoro 100 minutovou stopáž pro běžného diváka vcelku nezajímavý, délka filmu je ale naprosto ideální a ani chvilku jsem se nenudil nebo necítil, že už se v něm něco moc opakuje. Eastwood zkrátka i ve svém požehnaném věku za kamerou zatraceně umí, stále ještě zraje jak víno a spolu s ním i Hanks, který nemá přesně v takovýchhle obyčejných rolích konkurenci. Na filmu je zkrátka vidět, že padl do rukou těm nejpovolanějším. Pro mě zatím jeden z nejlepších filmů roku a nejlepší film podle skutečných událostí minimálně od Kapitána Phillipse. 90%

Lovec: Zimní válka (2016)

Pro mě po prvním zcela nudném díle vlastně poměrně příjemné překvapení. Jde sice o zrecyklování všech možných Fantasy filmů Pánem Prstenů počínaje a Narnií konče, stále jde ovšem o poměrně zábavný film, který si na nic moc nehraje a hlavně netrpí neduhem předešlého dílu, který se křečovitě snažil udělat z něčeho jako je pohádka o Sněhurce epický fantasy akčňák pro odrostlé publikum. Příjemné také je, že se během filmu i párkrát pousmějete, což se mi u předešlého filmu rozhodně nestalo. Herci jsou sympatičtí, a dvojice Hemsworth a Chastain funguje. Hvězda minulého filmu mi rozhodně nijak nechybí, spíš naopak. Příběh sice nijak neoslní, ale překvapivě z něj nejde ani tolik cítit to, že vznikl zřejmě jen pro peníze a jako pokračování tak legendárního příběhu, jako je ten o Sněhurce. Jde tedy o Fantasy film, který rozhodně nijak noslní, ale ničím ani vyloženě nezklame. 65%

Rudý kapitán (2016)

Rudý kapitán je na naše poměry řemeslně zručně natočený snímek, který potěší kamerou, výpravou i špinavou dobovou atmosférou, která z filmu přímo čiší. To je ovšem tak všechno co se mi na rudém kapitánovi líbilo. Příběh byl pro mě celkem zmatečný a ve výsledku na téměř dvouhodinový film i zbytečně roztahovaný a nezajímavý. Herci sice hráli dobře, ale předabování Polských a Slovenských herců do češtiny se vyloženě nepovedlo a působí jako pěst na oko. Kaiser, který je na všech plakátech prezentován jako jedna z hlavních postav, se ve filmu mihne zhruba na deset minut, nicméně role mu sedla. Rudý kapitán se mi tedy zdá jako po technické stránce zručně udělaný film, jehož příběh by se ale podle mě lépe hodil jen do nějakého kratšího TV filmu. 55%

Deadpool (2016)

Tak tohle se Marvelu opravdu povedlo. Jde o skvěle natočený film s obrovským nadhledem a spoustou skvělých hlášek. Díky Rkovému ratingu se ve filmu objevují věci, které právě ostatním komixárnám tolik chybí a právě tenhle film je na nich v podstatě postaven. Skvěle si utahuje ze sebe i ze všech vážněji laděných Marvelovek, které se mi v poslední době již zdají dost tuctové a všechny na jedno brdo. Deadpool, ale naštěstí přináší do těchto stojatých vod současných komixových adaptací onu potřebnou dávku dospělejší brutality i humoru. Velmi se mi také líbil způsob vyprávění příběhu, kdy vám do děje vstupuje hlavní protagonista, který si je vědom svého působení ve filmu, což je velmi originální a zábavné. Deadpool se tedy opravdu povedl a pro mě je to třeba mnohem lepší a zábavnější film než všechny Marvelovky z posledních tří let. Směle pak může konkurovat i svým způsobem podobnému Kick-Ass, který je ovšem v mnoha ohledech zas úplně jiný. 90%

REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

Slovo, které tento film vystihuje asi nejvíce je slovo NATURÁLNÍ. Snímek vás hned v prvních vteřinách vtáhne přímo do nemilosrdné, zmrzlé krajiny Amerického západu, kde si hlavní hrdinové moc příjemných chvil neužijí. Rozhodně si ale nepředstavujte, že uvidíte další kovbojku, která s realitou nemá pranic společného. Tohle je drsný, realistický film z nádherného, ale velmi nehostinného prostředí, které brilantně zobrazuje kamera zachycující scenérie krásnými, dlouhými a skoro až dokumentárními záběry. To je ostatně na filmu asi to nejzajímavější. Příběh, přestože je podle skutečné události je dosti neuvěřitelný a v takto dlouhé stopáži značně rozvláčný. Ne že by byl nějak nudný, jen prostě nedostanete nic, co by vás dostalo do kolen. Nespornou kvalitou jsou ovšem herci, hlavně Hardy a DiCaprio, kterým natáčení v takto náročných podmínkách opravdu nezávidím, přesto ovšem podávají skvělé a naprosto věrohodné výkony. Pokud hledáte kvalitní historické drama s dokonalou technickou stránkou a skvělým obsazením, tak vás Revenant jistě nezklame. 80%

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Síla se probouzí je bezpochyby povedený a úctyhodný nástupce původní trilogie. Právě z ní si bere prakticky všechno, ať to co na diváka ve správné koncentraci zabere pokaždé, tak i to, co jednou vidět stačí. Mezi jednoznačná pozitiva patří to, že má celý příběh charakterově silné postavy a to jak hrdiny tak i záporáky. Potěší také staré známé tváře se kterými do filmu přichází i hutná dávka nostalgie. Povedené také určitě je, že prostředí, ve kterém se nejnovější film série odehrává, krásně navazuje na filmy přes 35 let staré a není zde třeba tak okatý rozdíl, při používání moderní počítačové technologie jako tomu bylo třeba mezi čtvrtým a prvním filmem. Co bych ovšem sedmým Hvězdným válkám určitě vytkl je to, že mají prakticky totožný příběh jako měla Nové naděje, což je někdy až tak nápadné, že to je až nepříjemné a skoro to vypadá jako nějaký remake právě čtvrté epizody. Kdyby tvůrci přinesli do příběhu víc originálních nápadů, určitě by to nebylo na škodu. Příjemné naopak je, když se na starší epizody všemožně a často i vtipně a s nadhledem odkazuje, což jistě každého správného fanouška potěší. Abrams tedy naštěstí nezklamal, natočil ideální nový díl Star Wars, jak pro fanoušky hlavně staré trilogie, tak i pro další novou generaci diváků. Mohl jen do filmu přidat více nových nápadů a svěžejšího příběhu jako tomu bylo u jeho Star Treků, kde si to ovšem mohl nejspíš dovolit více, když se nemusel vázat na to, že točí pokračování rozjeté a veleúspěšné ságy. 90%

Ztraceni v Mnichově (2015)

Ztraceni v Mnichově je velmi spletitý a při tom zábavný a snadno pochopitelný film. Je to film, který se nedá jen tak popsat, ten se prostě musí vidět. Je to film, který se těžko k něčemu přirovnává. Je to něco, co je v našich luzích a hájích v záplavě samých sociálních dramat, nebo lidových slaboduchých komedií opravdu velmi originální a netypické. Při tom si ale nedokážu představit, že by film s podobným humorem a zpracováním mohl vzniknout jinde než u nás. Právě narážky na typické České chování film svým způsobem drží pohromadě a dávají mu naprostou věrohodnost. Je to film s tak spletitým a přitom skvěle zfilmovaným scénářem, že před Petrem Zelenkou musím opravdu smeknout. Také všichni zúčastnění herci hrají naprosto přesvědčivě, a všechny jejich role jsou zcela naturální, hlavně pak v dokumentární části jim jejich fiktivní postavy zcela uvěříte. Jediné co by se filmu dalo vytknout je možná trochu utahanější konec, který trochu ztrácí oproti zbytku filmu tempo. Je to ale zanedbatelnost, která ve finále film, který zábavně reflektuje naší společnost a při tom je skvěle a zcela originálně natočen nijak výrazně nekazí. 90%

Everest (2015)

Everest určitě není špatným filmem, je jen občas až moc utahaný a také zmatečný. Film na můj vkus až příliš rozvlekle prezentuje přípravy na samotné lezení, které jsou sice také vcelku zajímavé, ale zbytečně krade čas samotnému zdolávání hory. Právě stoupání na horu je ve filmu v porovnání s přípravami a rozvleklým ufňukaným závěrem velmi krátké a určitě by se z něj dalo vytěžit o hodně víc. Dalším problémem jsou postavy ke kterým jsem si nestihl ani vytvořit nějaký vztah, což nejspíš bylo způsobeno také tím, že se jich v příběhu vyskytuje až příliš mnoho a o žádné se toho nedozvíme tolik, aby to stačilo na vytvoření nějakých sympatií alespoň k nějaké z nich. Problémem také je, že ve velké části snímku jsou všichni důkladně zabaleni pod několik vrstev oblečení, což způsobí to, že od sebe jednotlivé postavy rozlišit jednoduše téměř nelze a všechna jejich jména, kterými se ve vánici oslovují, si asi také těžko zapamatujete. Hodnota filmu tedy tkví hlavně v jeho realističnosti a těží také z toho, že se něco takového nejspíš opravdu stalo. Rozhodně nečekejte nějaký akční velkofilm postavený hlavně na efektech. Jde spíš o rekonstrukci reálných událostí, na pro nás exotickém a určitě i vzrušujícím místě, kam se asi většina z nás podívá jen skrze takovýto snímek. 75%

Krycí jméno U.N.C.L.E. (2015)

Krycí jméno U.N.C.L.E. je další špionážní snímek, se kterými se letos opravdu roztrhl pytel. Naštěstí v téhle letošní konkurenci Ritchie se svým filmem nijak nepokulhává. Jeho UNCLE je jiný než třeba Kingsman, ale při tom určitě ne nijak slabší. Snímek hlavně těží z prostředí a doby ve které se odehrává a tak nejsilnějšími momenty filmu pro mě byly ty, kde se občas dost vtipně střetává Západní a Východní civilizace za dob studené války, kdy spolu mají dohromady řešit nějaký úkol. Herci byli celou dobu dobří, i když na nějaké památné výkony asi vzpomínat nebudu. Velice silnou stránkou filmu pak byla hudba, která se sice nápadně podobala Morriconovským motivům z nejslavnějších Spaghetti westernů, ovšem i do tohoto žánru se překvapivě skvěle hodila. UNCLE sice nemá nijak náročně propracovaný příběh, ani to není film který musíte vidět několikrát ročně, je to ale příjemná, nenáročná, stylová a skvěle zpracovaná podívaná, u které se dobře pobaví skoro všechny věkové kategorie. 85%

Věčně mladá (2015)

Večně mladá je vcelku přijemný romantický film s prvky sci-fi, což je na první pohled opravdu neobvyklá kombinace. Ve filmu samotném mi to ovšem už tak divné nepřišlo. Celý film na svou délku poměrně pěkně odsýpá, i když pár nudnějších pasáží by se tu taky našlo. Možná jsem čekal, že se příběh bude více zabývat různými historickými obdobími v životě hlavní hrdinky, k čemuž sice došlo, ale na můj vkus se až príliš velká část filmu soustředila na součastnost. Každopádně i tak sem si film celkem užil a myslím, že hlavně dámská část publika nebude mít k průběhu filmu žádné výhrady. Co jednoznačně poťeší jsou herci. Blake Lively se své role 107 leté mladé ženy zhostila výborně a potěší i přítomnost Harrisona Forda, který konečně po dlouhé době znovu dostal roli, která mu sedla. Na plný počet hvězd tomu něco málo chybělo, ale na silné čtyři hvězdy je to akorát. 80%