Vůně ženy (1992)

Toto byl mimořádný zážitek! ... (Enšpígl)

21 gramů (2003)

Je pravda, že vyzdvihovat výkony herců považuji v poslední době spíše za klišé a "recenzující amatérismus", neboť až na pár výjimek, které přirozeně divákovi nesednou, jsou téměř vždy na solidní úrovni. Ovšem toto je přesně ten případ, kdy je tato pozitivní kritika zapotřebí. Filmařina je od tvůrců výborná, nicméně právě výběr herců a jejich výkony ze sebe musely vyždímat naprosto vše, aby takto specifický film byl na špice, kam objektivně patří. Při čtení těch nejlépe hodnocených komentářů si musím ale připustit, že ta deprese a nepochybná emoční náročnost na mě stoprocentně nezapůsobila, což, jak jsem avizoval, neznehodnocuje tuto projekci - jen tu plnou várku prostě nedokážu napálit. Btw. Naomi Watts mi zůstane před očima asi na dlouho, ať si to každý vyhodnotí, jak chce :-).

REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

Co se týče nezpochybnitelné syrovosti, autentičnosti či výborné kamery, to zde bylo zmíněno kulantně řečeno nejednou a já se k tomu blíže vyjadřovat již nebudu. Herecký výkon Leonarda bych zařadil jako standardní, tedy výborný, leč zlatou sošku bych viděl trošku někde jinde. Tento film ve mně v budoucnu vyvolá vzpomínky na to, jak jsem se cítil bezprostředně po zhlédnutí naprosto perfektně, svobodně... Kde jinde pocítit lidskou hodnotu tak chatrnou a přitom všem tak nesmírně cennou jako právě zde?

Román pro muže (2010)

Absolutně nechápu tak slabé hodnocení a já jdu po dalším zhlédnutím rozhodně nahoru.

Zjizvená tvář (1983)

Gangsterka, které nelze vytknout sebemenší záležitost. U mě osobně se ovšem neubrání srovnání s Carlitovou cestou, jíž mám ohodnocenou plně, a stále ji vidím, po určitém odlehu pocitů z tohoto kousku, jako nepřekonanou, ač jí Scarface úzce konkuruje prakticky ve všem.

Šťastný smolař (2012) (TV film)

Pohádka Jiřího Stracha stojí na postavě Ivana Trojana, bez které by se jednalo o snadno zapomenutelný český podprůměr. Takhle si ji klidně rád někdy s kakaíčkem zopáknu.

Nesmiřitelní (1992)

Bylo to epické, drsné, melancholické a hlavně syrově realistické. To všechno je super, navíc i herecké výkony parádní. Ale ta monotónnost mi nedovolí dát Clintovi víc jak tři hvězdy, ač bych tak rád opravdu učinil. Americký Západ mi prostě moc nesedí a na Hodný, zlý, ošklivý nemá žádný konkurenční western, to už teď vím...

Muž na Měsíci (1999)

Tím, že jsem před zhlédnutím neznal seriál Taxi a ani tedy mistra Kaufmana, mohl jsem se, a vlastně i měl, připravit o speciální zážitek. To by ovšem nastalo pouze v případě, kdyby tento kousek zrežíroval někdo jiný než Miloš Forman. Po onom zhlédnutí jsem začal Kaufmana a záležitosti okolo tohoto biografického snímku trochu blíže studovat, a proto teď také nepochybuji o tom, že jen Miloš Forman se mohl ujmout této práce, v jiném případě by realizace skončila propadákem. Na druhou stranu si nedovedu představit, že by jiný režisér našel odvahu. Absurdita této osobnosti je skutečně ojedinělá a ve filmu na vás bude křičet prakticky pořád. Budete se smát, budete jen nechápavě zírat a možná budete i pěkně rozmrzelí tím, co to vlastně má všechno ve skutečnosti znamenat. To, že jsem neměl tuchy, co je Kaufman zač, bylo paradoxně to nejlepší, co mě mohlo v souvislosti s tímto filmem potkat.

Master & Commander: Odvrácená strana světa (2003)

Očekával jsem jedno, dostal jsem nejen druhé. Jak je možné natočit námořní historické drama, které vás vtáhne do tak zvláštní napjaté, věrohodné pohody a po konci válečného filmu se cítíte tak dobře?