Za plotem (2006)

Je mi jasné, že milovníci PIXARU budou asi nevěřícně korutit hlavou, ale mě se v uplynulém roce ze všech animáků nejvíc líbilo právě Za Plotem. Veselým příhodám animované zvířecí havěti nechybí nápad, vtip, lehkost ani šmrnc a když vidíte jejich roztomile zarputilou snahu získat sýrové nachos a další nezdravé pochoutky, je nemožné se nesmát. Animace je hodně slušná a i když není tak bezchybně učesaná jako pixarovská Auta, jedná se v rámci žánru o solidní nadprůměr. I ten český dabing jsem v pohodě skousnul a to na podobné "vymoženosti" našich distributorů dost často nadávám. BTW jednu hvězdičku jsem dal za to, že jsem měl konečně možnost poznat "naspeedovanou" veverku, o které mluví Edgar Ramirez ve filmu Domino :-)

Smlouva s ďáblem (2000)

Díky tomuhle podařenému remakeu dokázal ostřílený komediální harcovník Harold Ramis, že dobré a hlavně vtipné komedie se dají natočit i bez vulgárního humoru a hektolitrů tělních tekutin. Brendan Fraser si svou roli (vlastně všechny své role) v tomto filmu neuvěřitelně užívá a jeho kolumbijský drogový boss je vskutku podařená postavička. Za pozornost určitě také stojí "ďáblice" Elizabeth Hurley - britský přízvuk ještě nikdy nebyl tak sexy (nemluvě o tom zbytku).

"O" (2001)

Jedni považují tuhle "teen" variaci slavného Shakespearova Othella za prznění klenotu největšího dramatika všech dob, druzí za velmi názornou ukázku geniální nadčasovosti Shakespearových her. Já se bez dlouhého rozmýšlení přikláním na stranu té druhé části publika. Mrazivý příběh lidské závisti a chorobné žárlivosti je i v moderním kabátě velice působivý. Joshi Hartnettovi jsem věřil každé slovo a skvělý výkon podali i Mekhi Phifer a Julia Stiles. Tenhle update renesanční klasiky v mých očích rozhodně nebyl šlápnutím vedle.

Základní instinkt (1992)

Na rozdíl od některých zahořklých puritánů si rozhodně nemyslím, že jde jen o vulgární sexuální orgie. Pro mě je Základní Instinkt především brilantní thriller s velmi chytře promyšlenou zápletkou, opojně znepokojivou hudbou Jerryho Goldsmithe a atmosférou tak hustou, že by se dala krájet. Paul Verhoeven ve svém zatím nejlepším filmu zpracoval téma osudového setkání muže a ženy způsobem, který v dobrém slova smyslu v mnohém připomíná slavné Hitchovo Vertigo. A určitě se nejedná o podobnost čistě náhodnou...Tleskám, 5 hvězd.

My dva a křen (2006)

Navzdory očekávání, které vyvolal slušný trailer, mě tahle komedie trošku zklamala. Owen Wilson se sice snaží a předvádí opět přesně to, kvůli čemu na něj lidé chodí. Jinými slovy provádí jednu potrhlou skopičinu za druhou a občas dokonce překvapí a ukáže i trochu toho charakterního herectví. Ani Matt Dillon nebo Kate Hudson nehrají špatně i když jejich možnosti jsou díky Wilsonově roli značně omezeny. Nemluvě o Michaelu Douglasovi, který se svou postavou dokázal na malém prostoru hotové divy. Na druhou stranu se sluší říct, že to je jediná dobře napsaná role. A tím se dostáváme k tomu, kde tohle veselé dílko nejvíc drhne, ke scénáři. Většina toho, co se na plátně odehrává vyvolává dojem, že už jsme to někde viděli, nemluvě o té spoustě vaty, kterou do filmu museli tvůrci nacpat, aby ho natáhli na 108 minut. Pár dobrých vtípků se určitě podařilo (třeba závěrečná honička, kdy cyklistu Wilsona pronásleduje po budově mohutný security guy jménem Paco je hodně povedená), to ale na celovečerní film určitě nestačí.

Král komedie (1982)

Martin Scorsese nečekaně vyměnil mafiány a organizovaný zločin za svět estrádních bavičů a televizních show. Do hlavní role obsadil opět tradičně excelentního Roberta De Nira a zrodil se tragikomický příběh Ruperta Pupkina. Člověka, který se pro uskutečnění velkého snu neváhá opakovaně ztrapňovat, ponižovat a v zoufalství se neostýchá vzít osud do svých rukou a stát se třeba i únoscem. Legendární a dlouho nerozlučný tandem Scorsese/De Niro mě opět nezklamal a ukázal, že umí i filmy bez nadávek, pěstních soubojů a revolverů. I když si vzpomínám, že jedna pistole se ve filmu přece jen objevila, ale to byla myslím "špuntovka" :-)

Prime (2005)

Nikterak vyjímečná, rutinní řemeslná romantická komedie, která stojí za pozornost jen kvůli sympatickému výkonu Meryl Streep. Tahle dáma mohla v pohodě odtáhnout celý film sama. A je velká škoda, že její postava nedostala více prostoru, protože do příběhu perfektně pasuje, skvěle ho odlehčuje a hlavně mu dodává jiskru. Takže když ve druhé půlce filmu scénárista naprosto nesmyslně odsune její charakter na vedlejší kolej, začne se z příběhu vytrácet humor a tak jen čekáme, až ústřední pár po schematické a předvídatelné sérii "zvratů" nakonec dospěje k závěrečným titulkům.

Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly (2003)

Natočit film podle atrakce z Disneylandu? Proč ne, řekl si zřejme jednoho dne blockbusterový šikula Jerry Bruckheimer a to i přes to, že pirátská dobrodružství neměla v minulosti u diváků zrovna na růžích ustláno. Netrvalo dlouho a v létě roku 2003 doplulo na plátna kin Prokletí Černé Perly. Podařená pohádková oddechovka, které nechybí vtip, akce ani sympatické postavy, příjemně rozčeřila hladiny filmové zábavy a dala lidem nového popkulturního hrdinu - milovníka šermu, rumu a korálkových dredů - kapitána Jacka Sparrowa. Johnny Depp byl definitivně katapultován mezi první hollywoodskou ligu a Gore Verbinski se mohl začít chystat na další díly, jejichž vznik byl po obrovském kasovním úspěchu jednoduše nevyhnutelný.

Butch Cassidy a Sundance Kid (1969)

Nadmíru sympatická dvojice ukecaných rošťáků Redford/Newman v jednom z nejlepších westernů všech dob. Příběh je sice jednoduchý, zato však příjemně chytlavý, má spád a nechybí mu žádný z atributů daného žánru. Může za to především výtečná kreativní režie G.R.Hilla. Ten divákovi v rychlém sledu a s neuvěřitelnou jistotou servíruje slušnou porci akce, romantiky, napětí, humoru a vůbec všeho, co má správný příběh z divokého západu obsahovat. A to celé v takovém tempu, že od filmu neodtrhnete oči. Závěrečná přestřelka je učebnicovou ukázkou prvotřídního střihu i práce s kamerou a navíc vrcholí jednou z nejslavnějších scén v dějinách filmu - 5 hvězd, nemůžu jinak.

Zabiják (1993)

Hodně nepodařený americký remake kultovního Bessonova snímku Brutální Nikita zaostává za původním filmem snad ve všech ohledech. Bridget Fonda sice dělá co může, stejně jako Gabriel Byrne nebo Harvey Keitel coby Viktor čistič, to ale nic nemění na faktu, že jde o naprosto zbytečný film, který zdaleka nedosahuje kvalit francouzského originálu.