Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel (2013)

U mňa plný zásah, super príbeh, kopa perličiek aj pre tých čo už čítali knihu, Robert Gustafsson je podobne "primitívny" hrdina ako Ivan Barnev v Obsluhoval jsem anglického krále, oveľa vtipnejšie a šťavnatejšie ako Gump, réžia a kamera nijak svetové alebo objavné, napriek tomu spolu s príbehom dokonale (fakt dokonale) fungujú. Ktovie či to šlo natočiť lepšie, každopádne tá kniha si tak dobrý film naozaj zaslúžila.

Forrest Gump (1994)

no neviem, vyzerá to celkom dobre, aj hra s emóciami je tu menej nápadná a inteligentnejšia ako v Shawshanku (ak teda predpokladám že tá scéna pod Washington Memorialom bola ironicky myslená paródia), aj vtip sa sem tam vydaril, aj Robin Wright celkom dávala, aj... Väčšinu času som ale iba pozeral a nič sa so mnou nedialo, až som sa, prepytujem, nudil. Aj o predlohu ide, v porovnaní s takým storočným starčekom (ktorý vyskočil z okna a zmizol) je to oveľa menej vtipné. Aj natočené je to tak nejak priemerne, ani raz som nezbadal nejak emociálne/esteticky výraznejší záber. Takže Forrest Gump je pre mňa len jemne nadpriemerný film. PS: Ten Hanks mal fakt príšerný prízvuk

Země bez zákona (2012)

Kvalitné remeslo, s kvalitnými hercami, ktoré má ale jednu menšiu a jednu väčšiu chybu. Tá menšia je Forrest Bondurant, ktorý je "blbý" dedinský palič a pašerák, a zároveň dáva výroky jak Gandalf - "Nie násilie robí chlapa chlapom, je to miera kam až je schopný zájsť", "Sme preživší, kontrolujeme strach, bez neho sme mŕtvi". Tá väčšia je čisto osobná - sledoval som príbeh, ale ten ma nevtiahol. Nevyvolal žiadne pocity, len som pasívne sledoval, skrátka nechal ma totálne chladným.

Temný rytíř (2008)

Na prvý pohľad premyslenejšie ako prvý diel, ale zase nič čo by nejak ohúrilo. A tie Jokerove prekombinované, kvázi geniálne plány (útek z MCU napríklad), ktoré by v reále mali stroskotať do piatich minút od svojho začiatku. Ale jedna vec ma do sedačky zatlačila - Joker, presnejšie Heath Ledger, ktorého výkon bol tak mrazivý a presvedčivý, až som plánoval dať 5 hviezd. Lenže prišiel klasicky nolanovský koniec, teda niečo čo sa tvári ultra pravdivé, múdre a inteligentné, ale popri tom sú to načančané žvásty nedávajúce žiadny zmysel. Tu to boli kecy o tom akého hrdinu si Gotham zaslúži, akého potrebuje, ako Joker prehrá, ale ako vyhrá. Toto nevyvážil ani Heath Ledger s jeho ha ha ha ho ho ho cho cho... PS potešil detektív Herschel Biggs.

Mrtvý muž (1995)

Ten štýl - krátke, takmer statické obrazy s veľmi osobitými hudobnými prechodmi ma úplne pohltili a prednastavili náladu, - asi 10 minút. V 41. minúte som sa prvý krát pozrel v koľkej som minúte, a celkom sa prekvapil že už 41 minút sa v podstate nič nestalo. V tej chvíli na mňa naplno zaútočila nuda a ako William Blake chradol fyzicky tak som ja chradol psychicky. Cez tú mizériu čo vo mne film vyvolal, mi vôbec neprišiel vtipný, dramatický a ani s presahom. Postavy nemali nemali žiadnu charizmu, alebo čokoľvek cez čo by sa dalo do nich vcítiť. Hudobné prechody Niela Younga (ktorého mám inak rád) zo začiatku vyvolávali zimomriavky, v polke filmu sa to preklopilo a začali ma srať (keď každú minútu zahrá to isté, za 121 minút to musí začať srať). Toto fakt nie je moja šálka kávy.

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Pekný, ale definitívne nie najlepší film. Skvelá Darabontova réžia, Tim Robbins a Morgan Freeman válí, ale to je tak všetko. Musím však priznať že v jednom momente som aj ja zatajil dych a v duchu začal tlieskať, a tlieskal by som až do konca, keby ten koniec prišiel na čas. Lenže on neprišiel, a namiesto radosti a príjemného pocitu mi z tohto filmu ostala hnusná pachuť patetickosti. Keby skončil v momente keď sa jeden mozog vybral na výlet, nechávajúc za sebou pôvodného majiteľa, bol by to veľmi dobrý film (i keď asi menej populárny). Od toho momentu totiž miera patetickosti stúpala podľa priamej úmery, vrcholiac, ak sa vyznáte v grafoch, práve v poslednej scéne, ktorá bola shit aký som dávno nevidel. P.S.: ja osobne mám radšej iný film kde Tim Robbins hrá bankára ktorý padne skoro až na dno - The Hudsucker Proxy

Sedm (1995)

Čo ma na tomto filme vzalo najviac, je scenár - ako to všetko funguje, vzájomne sa podporuje a vysvetľuje. Aby som pravdu povedal, ešte som nevidel aby všetko do seba tak skvelo zapadalo. Z toho vyplýva že najväčší pôžitok som z filmu mal asi desať minút po jeho konci keď som si to všetko v mysli opakoval, spájal a žasol, žasol že nech sa na to kuknem akokoľvek vždy to bude sedieť. Nolan je oproti tomuto žabař (update: okrem Mementa) a top 10 na ČSFD je presne kam tento film patrí.

Pátrání po Sugar Manovi (2012)

Super hudba a príbeh neuveriteľný zo všetkých možných uhlov pohľadu, len je trošku sklamaním že ak človek trošku pogoogli, zistí že autori filmu si realitu niekde viac a niekde menej ohýbali, aby mali mysterióznejší a šokujúcejší príbeh. Veľká škoda, ale uznávam že keby bol presne podľa skutočnosti asi by ho čakal rovnaký osud ako osud jeho hlavného hrdinu (bez happy endu)

Garda (2015) odpad!

odpad - síce sú tam archívne materiály, ale len tak natrepané bez nejakého zámeru, vedľajšieho významu, estetiky čohokoľvek. To by bolo na 2 hviezdy, ide ale aj o obsah. Prvá polka sú výpovede hlavne gardistov prekladané dobovou propagandou, a ako podmaz komentár ktorý akoby neochotne priznáva že nebolo všetko najlepšie, nikto iný však gardistom neoponuje. Z tejto časti som mal trochu husiu kožu, ako sa tie svine môžu teraz obhajovať, naoko uznajú malú chybičku, ale popri tom stále točia že konali s dobrými úmyslami. V druhej polke sa komentátor odmlčí a zostane len propaganda a gardisti, nikto im neoponuje! A oni si melú svoje, zhrniem to - všetci nás (slovákov) utláčajú, my sme o ničom nevedeli a nič sme nespravili, to oni, ostatní. A za všetko môžu čechoslovakisti, komunisti, maďari, židia a luteráni. Alebo myšlienka bývalého šéfa slovenských pracovných táborov o dnešku - "My tu teraz máme privatizáciu, to je niečo ako arizácia" WTF? Veď to sú dve úplne opačné veci. A zase, nik, žiaden žid ktorého v rámci arizácií okradli o všetko čo mal a poslali do koncentráku alebo v lepšom prípade na nútené práce nepovie že čo tu ten zmrd bagatelizuje (uznávam že tú dobu prežilo oveľa menej židov ako gardistov, ale autori hľadať asi ani neskúšali). Lebo o tom je celý tento odpad, o bagatelizovaní toho čo sa dialo. Niet divu že si to všimli aj seriózni historici . Po prečítaní ich stanoviska ešte viac vidno čo tento "dokument" je - premyslená propaganda, čiže odpad.

Jackie Brown (1997)

Scenárovo to malo potenciál stať sa skvelým heist movie, Tarantino však prekvapivo nepremenil. Hlavný a jediný problém je tempo - Tarantino proste vtedy celkom nevedel tomu dať to správne tempo, ktoré je pri heist movie nevyhnutné. Len potom to má drajv a hlavne napätie, ktoré tu veľmi rýchlo vyprchalo. V Gauneroch ani v Pulp Fiction to nebolo až také potrebné, tu ale hej. Tak som teda odpísal hlavnú líniu filmu a zisťoval čo zostalo - a div sa svete, on tam bol ešte skvelý film o starnutí, o romantike (ako sa vyjadril sám Tarantino), skvelo zrežírovaný a božsky zahraný. Pam Grier a Robert Forster nechávajú všetkých hlboko za sebou a záverečná scéna lúčenia sa a Jackie za volantom je totálka.