Klíčem je strach (1972)

Prudko priemerná adaptácia skvelej knihy, úplne predlohu vykastrovali a to čo zostalo stojí zaprd. Jediný svetlý moment je potom skvelá automobilová naháňačka.

Autobazar Monte Karlo (2015) (seriál)

Je pravda že vtipov tu je poredšie, strašne však žeriem tú atmosféru. Celý Čtvrtníčkov prejav, skvelo použitá hudba a všetko, pôsobí to neskutočne obyčajne, ale v tom dobrom zmysle. Je to celé od začiatku do konca uveriteľné a veľmi neumelé, proste presne tí obyčajní, ničím nie výnimoční ľudia akých stretáme každý deň. Zväčša sa pokusy o takúto prirodzenosť končia ešte väčšou umelosťou (mám na mysli hlavne česko-slovenskú kinematografiu), a preto je Monte Karlo podľa mňa skvost.

Rudý kapitán (2016)

Skvelé ako akčný film, totálne zlyhávajúce ako detektívka. Toľko chválený vizuál skutočne stojí za to, príbeh však nedáva príliš zmysel a nefunguje. Odohrá sa tam toho celkom dosť čo by nás malo posúvať k „veľkému“ odhaleniu, no keď na konci konečne príde, zistíte že sa nič z toho vôbec stať nemuselo. Druhá vec sú herecké výkony, predstaviteľ hlavnej úlohy ma vyslovene štval, to jeho neustále škľabenie a intonácia mi prišli strašne umelé a dosť rušili. Ako som ale napísal na začiatku, super akčný film.

Gran Torino (2008)

Premakaný kúsok, každá scéna zapôsobí, zafunguje tak ako bola myslená a všetky pekne sedia jedna za druhou. Bezchybný po mnohých stránkach, možno až na nezaujímavú kameru ktorá mohla byť o dosť pôsobivejšia. Trochu problém som mal aj ujasniť si či pozerám film o jednoduchom človeku alebo výnimočnom hrdinovi, Clint je skrátka herec iného typu (príbeh naznačoval jedno, Clint druhé). Mal však niekoľko nezabudnuteľných scén pri ktorých je človeku všetko jedno, čiže jasných 5/5.

Sicario: Nájemný vrah (2015)

veľmi vydarený film po atmosférickej stránke (prostredie s hudbou s príbehom), mal aj pár veľmi podarených scén (všetky akčné), ktorý pokulháva po dejovej stránke (príbehovo to fakt nedáva zmysel) a na pár miestach je to proste celé zlé (neodbytné vsuvky s mexičanom na konci pôsobia ako samoúčelný balast alebo iba nedotiahnutý pokus o vyvolanie súcitu). Prvé dve veci si však fakt cením. EDIT: je to v zásade vykastrovaný Traffic, avšak s podobne sugestívnou atmosférou

The Jack and Triumph Show (2015) (seriál)

Triumph je dávač, to bez debaty. Asi nikto nedokáže zložiť človeka tak ako on, a jeho ostatné projekty ako reportáže pre Conana, alebo jeho volebný špeciál sú perfektné veci bez jedinej chybičky. V seriáli to však už tak nefunguje, jeho humor je založený na interakcií s ľuďmi a improvizácií. Keď sa tu snaží generovať príbeh, po pár dieloch to začína byť obohrané a neoriginálne. V podstate sa nečudujem že zostali iba pri jednej sérií, od tretieho/štvrtého dielu sa to už nikam neposúvalo a pokračovať by asi bolo zbytočné.

Spotlight (2015)

Mám z neho taký priemerný, nevýrazný pocit. Nevýrazný štýl, herectvo, kamera, scenár, réžia, nič. Len si tak plynie a ja len tak sledujem a vôbec nič sa so mnou nedeje. Od tejto témy očakávam že to so mnou pohne (to síce očakávam od veľa filmov), alebo nejak na mňa zapôsobí. Nie.

Apokalypsa (1979)

Wow, u mňa priamy zásah. Francis Ford Coppola mi práve uľahčil odpoveď na otázku „aký je najlepší film ever?“. Hutná atmosféra ktorú divák priamo cíti, surovosť reality (nie samoúčelná filmová surovosť, ale mrazivá a neodvratná surovosť reality), bezmocná hrôza a beznádej vojny. Toto všetko vďaka výborným hereckým výkonom, skvelo použitej hudbe a pochopiteľne vynikajúcej réžií.

Útěk z Alcatrazu (1979)

Klasický väzenský film, avšak príliš priamočiary a tuctový. Keď sa Clint rozhodne utiecť (a to pomerne skoro), všetko mu ide tak ako si to naplánoval. Divák je v dobrom napätí, spätne sa ale cíti dosť podvedený – veď útek z väzenia vyzerá ako vcelku pohodlná vec ktorú by zvládol každý blb (okej, je tam pár štýlových fínt, ale inak je to rutina). Toto je Alcatraz z ktorého ešte doteraz nikto neušiel? Prečo, to sú všetci taký hlúpi? Vo výsledku je to teda typický priemerný sedemdesiatkový film ktorý dnes nemá príliš čo povedať.

Millerova křižovatka (1990)

Pomerne atmosférické, slušne zahrané s pomerne pútavým dejom. Asi tak, tisíc krát lepšie ako taký Lawless, stále to ale nie je film ktorý ma zatlačil do sedačky alebo nejak hlbšie zasiahol. Stále nechápem o čo vlastne Tommymu išlo, a vtipné bolo tiež, že v tomto filme dostal do držky častejšie ako Bruce Willis s Melom Gibsonom vo svojich filmoch dokopy. Solídny kúsok, avšak čo sa mňa týka určite nie nijak prevratný.