Rivalové (2013)

Nič pre mňa, takého pompézne biografie. Rozumiem, napratať kus života dvoch ľudí do jedného filmu tak aby to nebola zlátanina highlightov ako výber z rodinného albumu je fakt ťažké, takže sa nečudujem že z toho vyšlo práve to. Ďakujem bohu že žiaden z nich nemal v tom čase dieťa, pretože spojitá sekvencia scén [prvý krát stretol random ženu]-[svadba s onou ženou]-[dojatý berie na ruky čerstvo narodeného syna] by ma asi na mieste zabila. Takéto stavanie deja je povrchné a skratkovité, čo sa dialo medzi scénami sa však domýšľa ľahko - hlavné dve postavy sú totálne karikatúry. Jedna povahová črta a nič viac. Hunt je nezodpovedný pôžitkár. Lauda je disciplinovaný chuj. Že to je hlúpe zjednodušenie komplexných ľudských bytostí? To vravte tvorcom filmu, nie mne. Keby sa čo len jedno z mojich očakávaní naplnilo tak si to užijem, atmosféra - nie, vcítenie sa do postáv - nie, filmárske umenie/invencia - nie (túto kategóriu napĺňa pre mňa napríklad Kubrick s jeho dokonalými zábermi (neporovnávam Howarda s Kubrickom, len si definujem kategóriu)) autorský zámer bol však iný, čo už ja s tým.

Osvícení (1980)

Klasicky na Kubricka - dokonalé zábery a mrazivá atmosféra. Čo týka dejovej časti, ostal som trochu sklamaný - príliš veľa vecí zostane otvorených do konca filmu, čakal som nejaké vysvetlenie aspoň nejakej bočnej línie. Film si ich totiž rozbehne veľmi veľa, bez toho aby ktorúkoľvek z nich uzavrel. To vo mne zanechalo pocit neuspokojenia a tak trochu cheatingu. Ďalšia vec ktorú som čakal bola nejaká veľká (optionally krvavá) kataklyzma na konci filmu, niečo kde by vyvrcholilo to napätie a hrôza gradujúce celý film. Napriek tomu som rád že som si tento film pozrel z dvoch dôvodov ktoré som už spomenul v prvej vete komentáru, a nemôžem k nim dodať už nič iné ako to že Kubrick bol jednoducho génius.

REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

Fajn, najprv čo mi nesadlo. Príbeh nie je, je to skôr téma. Vedľajšie dejové vlákna sú odveci a pôsobia nasilu (Powaqa). S hercami to je podobne, Leo má jeden herecký výraz od začiatku do konca. Podobne Tom Hardy, len ten jeho je zaujímavejší. To mi vadí, celkovo však dávam 5 hviezdičiek - prečo to? Lubezki skvelo zachytil atmosféru prostredia, tá príroda je jedným slovom strhujúca. Boj na začiatku je najlepšia časť filmu, dlhé zábery niekoľkonásobne zvyšujú prežitie celej scény. A to je všetko, atmosféra, je hutná, a zabezpečuje že sa to dá prežiť aj napriek vyššie spomínaným prekážkam.

Fargo - Season 2 (2015) (série)

Druhej sérií sa podarilo šokovať ma rovnako a prvej, ako veľmi čerpá z pôvodneho filmu a zároveň je originálna a iná, navyše je úplne iná aj ako prvá séria a nech som mal akékoľvek výhrady celkový dojem ich zmietol, a ja sa len teším na tretiu sériu.

Fargo - Season 1 (2014) (série)

Masterpiece, prvá séria je skvelá, trochu škoda že prvý diel ktorý ma zaklincoval do sedačky už nič neprekonalo.

Bez okolků (1967)

Neviem si úplne predstaviť aký bol tento film v dobe keď vznikol, dnes mu však už vek mimoriadne ubral. Ide predovšetkým o tú artovú formu napchatú v každom kúsku, tá zostarla najviac a pôsobí umelo, silene a ubíjajúco. Keďže ako som už napísal je napchatá v každom kúsku, platia prídavné mená z predchádzajúcej vety na celý film. Mne osobne príde mnohonásobne lepší skvelý Helgelandov remake, hlavne DC verzia.

Warcraft: První střet (2016) odpad!

Človeku ktorý nehral wow nemá tento film čo ponúknuť. CGI akokoľvek sa podobá na originálnu hru je na dnešnú dobu príšerné, hráčom navodí spomienky ale inak sa na to nedá pozerať. Dej, príbeh, alebo pokus oň nemá zmysel komentovať, je zjavné že oň v tomto filme nešlo, a keby som ho mal predsa len hodnotiť tak začnem nadávať. A keď si to takto v hlave premietam a pokračujem ďalej, zisťujem že nič iné čo by sa dalo nejak vnímať už v tom filme nie je. Jeden známy ktorý sa nad týmto filmom pomerne rozplýval ho popisoval jedným slovom - "pompézny". Potom si ale spomeniem na to strašné CGI, obraz híriaci farbami ako outfit pasáka z 80tych rokov, absenciu dejových zvratov a vôbec nechápem o čom hovorí.

Deadpool (2016)

Pubertálny humor je zo začiatku vydarený, potom to však začne byť otravné (čo sa dá povedať o celom filme). Nejaký dej/príbeh ktorý by zaujal to nemá, súboje by teda mali byť druhý ťahák. Okej, úvodná bojová scéna zabavila, zvyšok bol však taký... o ničom. Práve pri poslednej scéne ma napadlo že tomu chýba šťava, že tomu chýba tá číra radosť akú má divák pri pozeraní Vaugnových súbojov (Kick-Ass, bitka v kostole v Kingsmanovi...). Z tadiaľ je už len krok k porovnávaniu celého filmu, a v zásade mi vychádza že je to taká Vaughnovka len s detinským (až nablblým) humorom, žiadnym príbehom a fádnymi bojmi. Keďže vo všetkých spomínaných kategóriách Vaughn exceluje, toto porovnanie je pre Deadpoola dosť bolestivé.

Rozhovor (1974)

Tak táto klasika ma to totálne minula, ťažko som sa na to snažil napojiť, nedalo sa. Gene Hackman mi prišiel až rušivo divný, pôsobilo to na mňa tak nejak silene, prehnane (divadelne?). Celé to bolo príliš snové a zahmlené, ale bez dôvodu, a ak to aj malo nejaký hlboký zámer v mojom prípade sa minul účinkom. Vyvrcholenie a rozuzlenie zápletky ma vyslovene vytáčalo. Ďakujem neprosím, možno nabudúce (ak sa ešte niekedy prinútim).

Magnum Force (1973)

Netuším v čo som dúfal po prvom dieli, každopádne zostal som podobne sklamaný. Dej naivný, totálne predvídateľný. Atmosféra nulová. Herectvo priemerné. Celý čas sa tam buduje úplne očividne morálny odkaz (lebo na jednotku všetci nadávali) a koniec ho ešte k tomu komplet zruší. Celé zle, nevidím jediný dôvod prečo by si niekto mal pozrieť tento film.