Kingsman: Zlatý kruh (2017)

Veľmi som veril že práve Matthew Vaughn obabre tú známu kliatbu pokračovaní, no nepodarilo sa. Je to stále sranda, mäso, svižné a tak, ale už tomu chýba to niečo viac, ktoré vystreľovalo jednotku nad more ostatných akčných komédií do oblasti absolútnej rozkoše. Je to nadsádzka, bytie nad vecou, tu skrátka chýba. Tak možno trojka.

Kellyho hrdinové (1970)

Vojnový film, ktorý pre mňa najlepšie charakterizuje dvojica slov "ujetý" a "nadsázka". A čím viac tým lepšie. Maximálne to napĺňa podľa mňa jedna z najlepších filmových postáv ever, seržant Oddball. Scény kde sa tento pánko nachádza sú číra slasť, tie kde nie sú už slabšie (práve preto že ho tam zase až tak veľa nie je nedávam 5 hviezd). Hej, aby sa nezabudlo, je tam aj Clint Eastwood a je dobrý, ale Donal Sutherland a jeho vyššie spomínaný Oddball je iná liga.

Atomic Blonde: Bez lítosti (2017)

Prekvapivo dobrý akčňák. Krásny vizuál východného Berlína sa fakt podaril, a to som sa podľa traileru bál že to dopadne ako prepálená farebná chujovina U.N.C.L.E.. Hold, niekedy keď má režisér po ruke príliš veľa CGI a farebných filtrov dopadne to veľmi zle (tu sa to našťastie nestalo). Akčná časť filmu ma poriadne bavila, a to ako bola podporená všadeprítomnými 80-tkovými hitovicami nemá obdobu. Na druhú stranu, film sa pokúša by zároveň aj "špionážny", čo sa dá pochopiť z poriadne zašmodrchaného príbehu, intríg, sledovania a nakoniec aj kvôli tomu že sú tam všetci špióni. Problém je v tom, že sa "pokúša". Špionážny film nemôže mať vyslovene hlúpe zvraty a trestuhodne komické logické chyby. Ten príbeh je až roztomilo zlý, asi ako keď malé dieťa prvý krát začína maľovať. Alebo, druhé možno pochopiteľnejšie prirovnanie, ten príbeh je ako príbeh v porne, vidíte že sa úporne a beznádejne snažia spraviť príbeh ako z filmu, no ako to s tým nakoniec dopadne je nám všetkým jasné. A tak je to aj tu, pekný pokus so špionážnosťou, tá šťavnatá časť kvôli ktorej to pozeráme je tá časť ktorá patrí akčnému filmu. A tak ako pri porne, tá šťavnatá časť nám bohate stačí na to aby sme si to pozreli a užili.

Ponorka (1981)

Skvelý film, zatiaľ som videl DC verziu (3,5 hodiny), už teraz viem že raz si pozriem aj full 5+ hodinovú verziu. Ono to o niečom svedčí keď je človek schopný pozerať film tak dlho bez akéhokoľvek prehľadu o plynutí času. Maximálne realistický vojnový film z druhej svetovej, špička svojho žánru (toto už samo o sebe hovorí viac menej všetko čo treba, ak máte radi vojnové filmy, Ponorka vám pravdepodobne bude šmakovať). Možno je to aj preto že vznikol podľa skutočných ľudí a skutočných lodných denníkov skutočnej ponorky.

Noční Show Craiga Fergusona (2005) (pořad)

Bezkonkurenčne najlepšia late-night talk show, talk-show aj show (v posledných dvoch kategóriách mám ale o dosť menší prehľad, ráta sa to samozrejme z tých ktoré som videl). Originálny humor, improvizácia a dokonalé podanie (kuknite si niektorý jeho stand-up, oproti iným stand-upistom sa odlišuje práve dokonalým podaním vtipov, divadlu ktoré predvádza sa vyrovná málokto). Najlepšia na tom je ale absolútna autentickosť, Craig Ferguson sa na nič nehrá, nepredstiera, je skutočný - a práve to sa v televíznych shows prakticky nedá nájsť. "I just don't give a crap".

Agent bez minulosti (2002)

Ťažko sa komentuje film ktorý nezaujme. A to si viem užiť akčňák, v tomto prípade som ale len pozeral a bolo mi všetko jedno. Sem tam som sa uchechtol nad prudko predvídateľným dejovým zvratom, inak ale nuda. Aj tie akčné scény boli dajaké jalové. Buď sa dá ísť cestou že všade všetko vybuchuje naráža strieľa, čo vie byť nářez a zábava keď to režisér udrží pokope, alebo naopak úplne realisticky minimalisticky surovo že má človek pocit ako keby tam bol. Tu sme kdesi v strede, a je to fakt zle. Mal som po jeho konci pocit strateného času, a to sa mi stáva fakt málokedy. Aj pozeranie úplne zlého filmu môže mať nejaký zmysel, tento nebol zlý, no na konci som ľutoval že som si nepozrel niečo iné.

Mrazík (1964)

Dokonalá záležitosť ktorá nemá jedinú chybičku. Perfektné hlášky, skvelé kostýmy a exteriéry, príbeh, všetko. Je to jedna z najlepších rozprávok do dnešného dňa, terajšie rozprávky s efektami od výmyslu sveta sa môžu ísť schovať. A je to tiež jeden z mála prípadov keď bol slovenský dabing lepší ako český.

7 životů (2017)

Meh, nie je to zlé, ale určite ani dobré. Asi najviac ma vytáčalo, že tak 90 percent filmu som už kdesi videl. Sú skrátka scény ktoré sa nachádzajú takmer nezmenené takmer v každom mainstream akčnom sci-fi. Problém je že tento film je vystavaný skoro výhradne len z nich, akonáhle scéna začne, už celkom dobre viete ako skončí. Krásny príklad je napínavý akčný záver keď ktosi kdesi reční, a ktosi iný sa pokúša hacknúť obrazovku za jeho chrbtom - už ani nedokážem spočítať koľkokrát som videl na plátne tento konkrétny motív. Druhý problém súvisí možno s budgetom, ale teda od futuristického sci-fi odohrávajúceho sa za 60 rokov očakávam že moderný svet v ktorom sa odohráva bude vyzerať modernejšie ako dnešok. Aby som bol presný modernejšie ako to vyzeralo 10 rokov dozadu. Hodiť do bytu jeden desktop počítač s trochu fancy obrazovkou, a každému dať hodinky ktoré vyzerajú jak z 80tych rokov proste nestačí. Predstava tvorcov o budúcnosti je tak až roztomilo zastaraná. Tretí problém súvisí s tým že je to európsky film, teda menší budget. Vo výsledku teda vidíme ako exteriér jednu ošarpanú ulicu, a zopár podobne ošarpaných interiérov. Miesto toho mohli tvorcovia evokovať budúcnosť radšej drobnosťami, napr. správaním ľudí, a použiť viac exteriérov bez zmeny, vo výsledku by to bolo oveľa uveriteľnejšie. Ako jediné pozitívum mi potom ostáva výkon Noomi Rapace, neviem presne čím, ale fest dobre sa na to pozeralo.

Katanga: Jednou do pekel a zpět (1968)

Nestáva sa často že považujem film za stratu času, v tomto prípade to ale tak je. Má všetko čo by mal mať priemerný akčňák tej doby, a aj tak je zúfalo slabý (a to filmy toho typu z tej doby mám rád). Najviac škrú všetky tie príležitosti na dokonalú akciu, napätie, alebo aspoň akúkoľvek emóciu, ktoré sa všade každú chvíľu objavujú, a všetky ostávajú nevyužité.

To (2017)

Fakt neviem či sa dá sfilmovať To, tak aby sa čo i len náznakom priblížilo efektu a sile knihy. Tento film mal od toho ďaleko. Gro filmu sú také tie strašenia kde zrazu z tieňa len tak vyskočí dáka príšera a diváka trhne, alebo podobné veci. Atmosféra v zásade nula, nedá sa to nejak prežiť, nejako sa angažovať. A pritom King sa sfilmovať dá, Kubrick vo filme Shining vyvolal práve taký ten plýživý des a zimomriavky aké si spájam aj s knihou. Malo to svoje rezervy, ale to je podľa mňa cesta po ktorej treba ísť ak chce niekto kvalitne sfilmovať Kinga. Tak ako bol natočený tento film by mohla byť sfilmovaná hocijaká hororová knižka a efekt by bol rovnaký. To, od Stephena Kinga nie je ani náhodou hocijaká knižka, je teda škoda že podľa nej vznikol hocijaký film.