Smrtonosná zbraň (1987)

rozmýšľal som ako duchaplne zhodnotiť tento film keď tu zrazu v zaujímavostiach vidím že teta kritička Johanna Steinmetzová už to všetko povedala za mňa: "Jako thriller postrádá logiku. Jako policejní film postrádá platné policejní standardy, a proto mu chybí autenticita. Jako přehlídka bojového umění je tento film zklamáním. A jako dobrodružně-akční je nemožně dětinský." Pobavil, ale Posledný skaut je lepší.

Penn & Teller: Bullshit! (2003) (seriál)

Zo začiatku som bol očarený. Konečne niekto pekne, jasne a polopate povedal tým motherfuckerom kto skutočne sú a čo robia. Všetci tí rozprávači s mŕtvymi, feng shu ei zmrdi, alternatívni "doktori" a mraky ďaľších šarlatánov a šmejdov. Vtipne, s argumentami ale bez servítky. Potom ale prišlo pár dielov ktoré boli vyslovene bullshit sami o sebe. To, čo v predchádzajúcich častiach úplne rozbili na padrť zrazu bez problémov sami použili. Logické chyby, alebo dokonca očividné zavádzanie. Od všetkých tých assholes o ktorých mal tento seriál byť sa to dá čakať, ale keď to spraví Penn s Tellerom je to nôž do chrbta.

Tucet špinavců (1967)

Úplne typický vojnový film aké sa točili na konci 60-tych rokov. Ak by z nich niekto robil sériu môže si k tomuto snímku kľudne pridať Kam orli nelietajú, Most u Remagenu, Hájili jsme hrad ale aj Velký útěk. Niekomu ten štýl vyhovuje, niekomu nie. Mne napríklad áno. V tomto konkrétnom filme sú skvelé hlavne prvé dve tretiny, teda výcvik, akcia samotná už trochu stráca dych. Oveľa lepšie by to prepadnutie zámku vyznelo na spôsob Kam orli nelietajú, ale to je asi skôr o predlohe. Divák by mal pre lepší zážitok odignorovať z filmu fakt že za KAŽDÝM ale fakt každým rohom alebo kopčekom číha nemec, a že každého nemca treba zabiť dvakrát, lebo inak sa preberie a nasolí to do teba zozadu. Inak fajná klasika pretekajúca hrdinstvom a sem tam okorenená aj napätím.

Interstellar (2014)

Installater - ten skvelý film ktorý tak neuveriteľne uchvátil mainstream a aj kopu ostatných? Ďakujem, neprosím. Prvá polka zaujímavá, atmosférická, citová, celkovo fajn, i keď trochu nelogickejšia ako väčšina sci-fi - 4.5 hviezdičky. Druhá polka o hovne, akčné čosi vo vesmíre nedávajúce žiadny zmysel (ba dokonca ho berúce aj prvej časti), spolu s kopou divne pobehujúcih postavičiek na zemi. Úplne debilná pointa a zmysel filmu, nehovoriac o akčnej hyperscéne ktorú už opísal POMO - 2 hviezdičky. Čím to vylepšiť? Noo, svet dolu hlavou v Počiatku zatlačil divákov do sedačiek, tak prečo by sme ho nedrbli aj sem? Najlepšia postava je podľa mňa dvojrola TARS a CASE. Jediné čo vo mne tento film vo výsledku vyvolal je chuť nadávať.

V Bruggách (2008)

Atmosférická bomba, melanchólia vyladená na maximálnu možnú mieru, viac než perfektní herci a skvelá hudba. Ešte si k tomu môžete pridať super scenár a čierny humor. Perfektný človek v depke a pred samovraždou v podaní Colina Farrella a podobne skvelý je aj Ralph Fieness (možno trochu menej realistická postava, no a čo (no a hovno)). Brugy sú krásne ale "shithole", ako kulisa sú minimálne až štvrtoradé, väčšinu tej melanchólie s prehľadom zvláda vytvárať scenár a hudba, dovolím si tvrdiť že by to rovnako dobre fungovalo v každom menšom meste s jednou vežou a pár pamiatkami. Nie je to síce "must see" ale na "you really want to see this" to stačí.

Birdman (2014)

Ťažko sa komentuje tento film po POMOvi, vpodstate to všetko zhrnul ale skúsim. Dvoma vetami: pokus o napodobenie slávy Sunset Boulevard. Neuspešný. Herci sa síce snažia, ale vo výsledku aj tak zostáva jediné čo som si z filmu odniesol Lubezkeho kamera. Tie jeho nekonečné zábery majú síce svoje čaro, ale viac ako originálnymi by som ich nenazval. Je to prvá vec ktorá diváka upúta, ale cca po dvadsiatich minútach mi začala mierne liezť na nervy, nehovoriac o tom že niektoré zábery kde kamera za pohybu mení smer vyzerali ako točené doma s GoPročkou. Ďaľší vedľajší produkt tohto štýlu boli niektoré roztrasené (nie zámerne) zábery. Oveľa viac by jeho štýl vynikol keby ho používal sporadickejšie, napríklad na podčiarknutie niektorých scén. Samozrejme malo to aj pozitívne vedľajšie produkty. Zákulisia mali vždy svoje zvláštne čaro, a len Lubezkeho kamera ho dokáže preniesť k divákovi. Celkovo lavírujem medzi 3 a 4 hviezdičkami, nakoniec smerom dolu.

Obvyklí podezřelí (1995)

Niečo vynikajúce, blížiace sa dokonalosti. A rozhodne to nie je iba skvelým príbehom. Záverečnú pointa vás už možno až tak neprekvapí, o to tu však až tak nejde. Toto nie je film ktorý stavia na tom že v poslednej minúte prekrúti pointu zvyšku filmu úplne naruby. To úchvatné na tomto dielku je atmosféra a herecké výkony. A podobne dobré ako ich výkony sú ich výzory. Skrátka, banda zloduchov nie je banda hollywoodskych hviezd ale banda ksichtov, čo vo výsledku pôsobí oveľa originálnejšie a sviežejšie ako mnohé podobné filmy.

Sametoví teroristé (2013)

Naozaj príjemný dokument. Hneď prvá vec – super námet, originalitka, s troškou nostalgie a jemne šmahnutá kuriozitou :) Toľko fajn, ťažšie už asi bolo hľadať protagonistov, keďže napríklad Stano nie celkom napĺňa očakávania na bývalého teroristu. Našťastie zvyšní dvaja sú zásah do čierneho. Ďalší zaujímavý aspekt je, že každú časť točil iný režisér. Prvá, Pekarčíkova, je plná dokonalých záberov, avšak obsah, i napriek tomu že sa zameriava na jeho citový život, je dosť nudný. Potom prišiel Kerekes. Kvalita poznateľne stúpla, zaujme podstatne viac ako prvá časť. Ale až tak z toho ten jeho klasický štýl necítiť, a to je škoda. No a posledná, Ostrochovského časť je úplne najlepšia. Dokonalé by to bolo keby sa o kameru staral Pekarčík, scenár Ostrochovský a režíroval by to Kerekes. Aj tak je skutočne na čo pozerať (napríklad ako vyhadzujú všetko do vzduchu)

Drsný Harry (1971)

Pre mňa veľké sklamanie, čakal som čosi viac. Kamera podpriemerná. Hudba strašná, pekne to vidno hneď v prvej scéne keď Clint prehľadáva miesto činu, tá hudba zabíja akýkoľvek feeling. Dej naivný ,neuveriteľne priamočiary, strašné náhody, proste okolo reality ani nešiel. Zloduch úplný mamrd - človek by čakal od filmu postavenom na coolovosti aj coolového zloducha, tu je nejaký zženštilý blb. No a Clint je drsňák možno napohľad, ale inak ho hrá pomerne plytko, proste Clint z Leonoviek je niečo úplne iné. Fakt dobrá bola iba jedna scéna (samovrah) a aj tú režíroval Eastwood. Teda ešte jeden záber je úplne dokonalý, že som si ho pozretí celého filmu musel pustiť ešte raz – Clint na moste, ale to je asi všetko.

Nesmiřitelní (1992)

Unforgiven nie je western, čo asi mnohých prekvapilo. Odohráva sa na divokom západe, hlavný hrdina je pištoľník a pár chlapov tam aj umrie ale western to proste nie je, toto je len forma. Pocit ktorý vo vás zanechá je skrátka nezlučiteľný s westernom. A že je ten pocit silný! (pekne ho umocní hudba pod záverečnými titulkami). Možno je to aj tým, že westerny sa vznášajú v mýtickom opare drsnosti, spravodlivosti a neporaziteľnosti. Tento film sa nevznáša nikde, leda v realite, a to je super. Skvelý Little Bill, perfektne prepracovaný, divák ho chápal a jeho vystupovaniu veril. Clint Eastwood, symbol westernového drsniaka hral zrazu normálneho smrteľníka a tiež mu to šlo vynikajúco. Ako celok je to proste nádhera. Môže sa však stať, že nenaplní westernové očakávania, on to však obsahovo proste western nie je. Takže ak ste milovník westernu (alebo iného žánru kde hlavný hrdina je spravodlivý drsniak) a očakávate ďalší kúsok tohto typu, nerobte to, aby ste neboli sklamaní.