Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

Úplne si viem predstaviť ako George Miller s chuťou vymýšľa tie akčné scény a celý post-apokaliptický vizuál. Svietia mu pri tom očká, normálne sa cíti akoby pri tom omladol. Zrazu si ale uvedomí že ak to má byť blockbuster, musí to mať aspoň dve hodiny. To by nebol problém, naháňačiek má aj na štyri hodiny, ale kto by sa na to pozeral? Treba dáky dej - a tu je bezradný. Tak zoberie dej každého druhého filmu tohto žánru, ale treba ho osekať na minimum, veď má toľko lepších bojových scén! A postavy, musia dobre vyzerať, musia vyžarovať čo chcú, ale musí to byť len jedna vec, na nejaké babranie sa s charaktermi nemáme priestor. ... A tak to aj dopadlo, akčné scény sú geniálne, a sem tam je preblesk deja, takže sa to môže tváriť ako akčný film pre celú rodinu (alebo aspoň pre mužskú časť (proste že to patrí do kina)). Ale to je omyl, je to brutálne drahé postapokalyptické motoristické porno so všetkým čo k tomu patrí. Teda geniálne vymakaný základ a úplne odfláknuté všetko ostatné, lebo však kôli tomu to nikto nepozerá. Ale prečo to potom má dve hodiny? Takže čo sa mňa týka, prvá hodina super (niekde po priesmyk asi), potom začali prvé pochybnosti, začal som sa pýtať či to fakt bude celý čas len toto, a každá ďaľšia minúta už bola navyše a iba to zhoršovala.

Happy End (1967)

Oldřich dáva, hneď po Limonádovom Joovi ďaľší klenot. Experimentálna celovečerná komédia je experiment už sám o sebe, takých filmov je málo (ak experiment nevijde nemôže sa skrývať za artovosť). Tento ale vyšiel skvelo. Spätné premietanie (samo o sebe sranda, hlavne jedenie a zceľovanie teliatok), obrátené repliky (to je ešte vyšia úroveň písania dialógov, tak aby normálne zneli rozumne, a popri tom dávali zmysel opačne a boli vtipné) a cez to zase opačný Menšíkov komentár. Dokopy to spôsobí že Happy end si môžete užívať na troch rôznych rovinách naraz, a všetky zvládol bravúrne. Ale chvíľu po dopozeraní som bol v takom zvláštnom režime, vždy keď po mne niekto niečo chcel, len som tak neprítomne na neho hľadel, a čakal kým sa to čo ho trápi odstane :)

Limonádový Joe aneb Koňská opera (1964)

Čo sa mňa týka - jedna z najlepších českých i svetových komédií a najlepšia paródia na westerny ever. Humor prudko originálny, rovnako originálna práca s farebnými filtrami, geniálna kamera umocnená širokouhlým formátom (v tej dobe!) a skvelé herecké výkony. Tak originálny, neklasický, svetový a svojský film sa tu fakt vidí málokedy.

Škola základ života (1938)

Šok. Po láskavej, vtipnej a bezstarostnej Ceste do hlubin študákovy duše prišlo toto. Silené, nevtipné, miestami trápne a vyslovene nudné. Nechápem ako sa môžu tak podobné snímky tak líšiť, a po tomto kúsku si Cestu ešte o niečo viac vážim. Priznávam sa že som tento film dopozeral len aby som zistil či to je skutočne tak strašné, a ono fakt je. Škola základ života úplne brutálne nefunguje, ani raz som sa nezasmial, pousmial som sa len raz (za hodinu a pol!), z každej scény úplne kričí čím sa snaží byť, sú ale tak debilne prekalkulované že jediné čo z nich skutočne kričí je iba tá debilnosť. Profesori ktorí tak pekne v Ceste parafrázovali mojich bývalých učiteľov, sú tu hyperbolizované/idealizované atrapy, nezaložené na reálnych typoch učiteľov, ale na kalkuláciách človeka ktorý do školy chodil asi fakt dávno a ktorý nemá vôbec cit pre podstatu, tak si len domýšľa (zle). Spomenul som ten koniec? Tú poslednú scénu, veď viete ktorú. V tomto mieste buď scenárista alebo režisér predbehli dobu o pekných pár rokov, a záverečná scéna je zhmotnením všetkých tých socialistických budovateľských sračiek čo prišli spolu s komunistami (alebo súdobých nacistických). Vážne nebola vlepená dodatočne? Lebo aj keď ma tento film kompletne minul, tá scéna je ešte výrazne nižšie. PS1: vychádza mi že za to môže pán scenárista Wasserman, lebo v podstate bol jediný vymenený člen tvorcovského tímu v Ceste ktorá prišla o rok neskôr a ktorá naopak funguje vynikajúco.PS2: možno aj preto aká krásne prirodzená bola Cesta ma tak minul tento prefabrikát.

Cesta do hlubin študákovy duše (1939)

Taký milý a príjemný filmík som dávno nevidel, úplne vyžaruje radosť. Prirodzene a bez námahy, bez silenia si len tak plynie. A okrem toho že pekne ukazuje ako to vtedy vyzeralo (myslím spôsob reči hlavne), geniálne sa hodí aj na dnešok. Ako čerstvý absolvent gymnázia to všetko spoznávam, už som si aj v duchu spájal jednotlivých profesorov s tými ktorí učili mňa. Tie situácie a charaktery sa zdajú byť dosť odlišné od dneška, ale podstata je stále úplne rovnaká. Roky mu vôbec neuberajú na atraktivite, práveže sa tu k slovu dostáva nostalgia, predsa len to bola asi jediná doba v minulosti na ktorú sa dá s prižmúrením pár očí pekne spomínať.

Kick-Ass (2010)

Ten základ je asi najčastejším motívom holywoodu. Jedinec (alebo dvojica) sa postavia proti presile, neprávosti a zlu. Niekedy sa im to podarí, niekedy nie. Sú dva prístupy k tomuto motívu - realistický (relatívne) a akčný. V akčnom býva tak desať krát viac mŕtvol, čo však málokedy znamená desať krát viac zábavy (ako si to predstavujú scenáristi). Málokedy sa podarí pri druhom prístupe urobiť dobrý film (to že si spomeniete na 15 takých filmov ktoré boli dobré nič neznamená, lebo na ne pripadá 1500 šitov). A tým je Matthew Vaughn výnimočný, dokáže z takéhoto scenára vykresať vynikajúci film. Film na ktorý je radosť pozerať, kde skutočne viac mŕtvol viac srandy, kde je kopa originálnych momentov, kde sú šťavnaté bojové scény (Vaughn je podľa mňa najlepší režisér bojových scén) a kde je Enio. Čistý fullhouse.

Skyfall (2012)

Priznajme si, ako sa píše scenár k Bondovke? No zoberú všetky klasické trademarky, nadrbú ich do scenára, a keď zistia že už tam na nič iné nezostalo miesto, mávnu rukou a vypustia ďalšiu permutáciu toho istého filmu. Na čo však zabúdajú je že aj tie ich trademarky starnú, a to čo šokovalo/zaujalo/pobavilo v prvých Bondovkách už dnes nemusí fungovať (a ani nefunguje). Tento konkrétny Bond má prvú polku o ničom, a druhú tiež, ale iným spôsobom. Je tam síce scéna vzbudzujúca napätie (pred útokom na súd), ale to je na dve veci keď to, čo sa deje nedáva vôbec zmysel. Alebo záver v Škótsku, vyzerá síce pekne (dobre, tak krásne), ale zlyháva atmosféricky. Najhoršie je ako sa berie strašne vážne, to potom divák ťažko odpúšťa všetky tie dejové barličky, skratky a úplne chujoviny, ktorých je film plný. Ide to aj inak, viď Kingsman.

Kingsman: Tajná služba (2014)

Po zhliadnutí Kingsmana konštatujem že točiť ďalej Bonda už nemá zmysel. Matthew Vaughn zobral všetko čo bolo na Bondovi dobré, umocnil to na tretiu, pár starým trademarkom dal úplne nový šmrnc a zmysel, a zvyšok bez zľutovania vyhodil, a ešte sa pri tom uškŕňal. Ten jeho úškrn je viditeľný celý čas, a rôznymi narážkami sa to len tak hemží. Jednak je poctou Bondovkám, a zároveň si z nich robí srandu. Popri tom pôsobí sviežo a je neskutočne zábavný. Scéna v kostole bola čisté MÄSO, najlepšia bojová scéna akú som kedy vo filme videl, aj vďaka rýchlemu a originálnemu štýlu. Celkovo, bojové časti sú podľa mňa top súčastného filmu. Zároveň sa ale neberie príliš vážne a je nad vecou (presný opak Bondoviek). Herecké výkony potom asi ani nemusím spomínať, všetko šlape jak má. Skrátka, chcem toho viac!

Záchvěv strachu (1984)

Celkom podarené dobové podobenstvo, veľmi podarené herecké výkony a mimoriadne podarený scenár. Dnes už to tak nešlape, atmosféra dosť rýchlo vyprchá, a scenár má oveľa väčší nevyužitý potenciál vyvolať napätie, ale sú tu dôvody na pozretie. Napríklad výborne vykreslená dobová Praha, a celkovo, veľa kvalitných filmov o tej dobe nemáme.

Penn & Teller Get Killed (1989)

Tak najprv, ja osobne som neistý fanúšik P&T, žeriem ich štýl ale vedia ma aj nasrať (viď môj komentár k P&T: Bullshit) Tohto konkrétneho počinu sa to však netýka a moje hodnotenie je nezaujaté. Prvá hodina aj 14 minút je fakt o hovne. Neuveriteľne slabý scenár, ešte horšie herecké výkony, vtipov poriedko a čo sa réžie týka, nechápem ako to mohol točiť ten istý človek čo Bonnie a Clyde, alebo Vlak. V 1:14:39 zrazu klik, zapne sa režim Monty Python a je to skvelé. Ak by to nekliklo, videl by som to na jednu hviezdičku. Takto za záver a za prehovoriaceho Tellera zvyšujem na, ako s obľubou hovoria učiteľky s odretými ušami" 3 hviezdičky.