Volha (2023) (seriál)

Pri pohledu na prvni dil jsem si rikal, ze se CT posrala. Od druheho dilu jsem se ale zacal bavit, zpetne to ocenuji cim dal vice a stve me, ze serie mela jen pet dilu, minimalne ten zaver byl trochu ukvapenej. Volha nabidla uplne jiny prezentovani normalizacni doby nez vetsina jinych del, vcetne buranstvi zakorenene ve velke casti spolecnosti. Naprosto uzasne satiricke znazorneni toho predobrazu oportunistickeho praskacskeho srace v podani skveleho Krystofa Hadka. Clovek, kterej je blbej ale zaroven vychcanej, si v te dobe proste dokazal poradit. Nikdy jsem si neuvedomoval, jak moc velky zajem mela STB na fungovani Ceske televize. Respektive mi bylo jasny, ze vysilani podleha tvrdym pravidlum a cenzure, ale co vsecko se kolem toho delo, to jsem cumel. Odporna doba, vcetne ruznych potratovych komisi nebo cekacek na byty. A velkej palec za Jirku Dvoraka, moje nejoblibenejsi postava.

Sex O'Clock (2023) (seriál)

Nikdy jsem si neumel predstavit, ze se podivam na komedialni serii mapujici osudy teenageru na stredni skole. Stesti pro Voyo, ze nove dily vzdycky vychazely v sobotu, takze se v kocovine tupe podivat na relativne zabavnou, svezi a originalni vztahovku plnou nadrzenych buchticek docela slo. 65%

Iveta - Série 2 (2023) (série)

Ze sluzby VOYO se pomalu stava v nasich koncinach fenomen a v zivote bych necekal, ze v koprodukci Novy muze vzniknout neco lepsiho nez debilni sracka. Iveta me docela bavila, dramaturgicky, vizualne a castingove solidne zvladnute miniserie. Anna Fialova v roli Ivety je skvela, aktualne mozna moje nejoblibenejsi ceska herecka. Tiffany Richbitch jako Lada Staidl taky super. Jsem rad, ze prostor dostal i Mira Hanus, ten nikdy nezklame, a dokonce i Karel Svoboda v podani Sasi Rasilova alespon ten jeden usmev vykouzlil. Druha serie uz tak negradovala, logicky neprinasela vzestupy a nadeje, ale spis prubezne hloubila Ivetin nestastny osud, na kterem nic ani nezmenilo vymodlene narozeni potomka. Zpetne je mi Ivety lito, a jak rikal v prvni serii jeji otec “oni ji v ty Praze sezerou”, tak tomu tak nakonec bylo. Sepesi zklamani s tragickym osudem, majetnicky Staidl dalsi zklamani, do toho neustala naivita, nestabilita a nekonecne parazitujici bulvar. Fakt tezkej lajf.

John Wick: Kapitola 4 (2023)

Jeden z nejhorsich filmu, kterej jsem kdy videl. Nepocitam ruzny Babovresky, deckovy akcnaky se Seagalem apod, tohle bylo mysleno vazne, budget jak krava a svete div se, serie s Johnem Wickem je extremne popularni. Proc, to opravdu netusim, a je to pro me mozna nejvetsi zahada cele kinematografie. Do vcerejska jsem videl jen prvni dil, kterej hodnotim podprumerne, ale rekl jsem si, ze jeste dam sanci tomu aktualne nejlepe hodnocenemu. No ty pico, asi se mi nikdy nestalo, abych si musel dat cilene pet pauz behem filmu jen kvuli tomu, aby mi z toho nemrdlo. Neco tak strasne zdlouhavyho, nudnyho a stupidniho prece nemuze navstevovat miliony divaku v kokotskych multiplexech, proooooc. Mam akcnaky rad, ale tahle kundovina ve mne zanechala trauma. To tady tak mame po svete rozjebany gangsterstvo sdruzeny pod jednou radou, maj svoje kodexy, provadej najemny vrazdy, ok v poho koncept. Tim to konci, nasleduje festival trapnosti, ubohosti a nelogicnosti. Myslel jsem, ze akcni filmy, kde jeden hero pokosi desitky dalsich, uz nefrcej, ale i na tehle popcorn filmech, typu Rambo, neco bylo - nejaka atmosfera, charisma, ztotozneni se s hlavnim hrdinou, u nekterych i vyssi poslani. Tady je jen prazdno, stejne jako v dusi Johna Wicka. Keanu nejdriv nekoho zabije, pak kvuli nemu pochcipa 100 lidi, nasledne se vyda na pomstu, pochcipa dalsich 100 lidi a pak se s jednim z protivniku ve finale opet sprateli. Vidime dva vrcholy v podobe extremne dlouhych a nudnych akcnich sekvenci, nejdriv tu v Osace, kde beha slepej asiat s pohybem lepsim nez kdy mel McGregor, 50kilova holcina mlatici lukem desitky obrovskych chlapu, kulturni japonske archetypy, borce vyzbrojeny jak SAS v kevlarovych oblecich s taktikou a logikou na urovni oslika z Medvidka Pu, kteri se nejsou schopni ani rozhlednout kolem sebe, tudiz vznika prostor pro geronta Keanu, aby je bez prebijeni zasobniku a nekonecnym kardiem mohl rozjebavat. Druha sekvence z Parize me uz ani nedokazala nasrat, protoze jsem byl tak emocne vyzdimanej, ze bych se nepozastavil ani nad vtipy Vaska Vydry. Sem tam zabiti par normalnich bidaku, nasledne destruction derby a honicka u viteznyho oblouku, za kterou by se nestydel ani Dom Toretto, a pak vrchol pres 200 schodu k Sacre Coeur, kde nas hrdina bez zraneni behal, padal, skakal, zabijel, masakroval, ale tvleeee nikdy se nevzdal a proste sel dal, lol. Kdyby byl snimek o hodinu kratsi a vic by se pracovalo s autenticnosti souboju, mozna by si to i 3* zaslouzilo, takhle ne. Filmari si zajistili napric svetem luxusni lokality, nechaj si vyklidit misto pred Eiffelovkou, super dronovy zabery, vyprava taky povedena, ale vyslednej produkt k smichu.

Dungeons & Dragons: Čest zlodějů (2023)

V zivote jsem Draci doupe nehral, nic takovyho neznam, ale slibna recenze na csfd me prilakala, jelikoz jsem dlouho zadny solidni fantasy nevidel. Bohuzel, akorat me to dosralo. Chapu, ze velka cast nerdstva D&D oceni, ja na tyhle moderne pojaty fantasy fakt nejsem. Prostoduchy radoby vtipny talky, nesympaticky obsazeni v cele s Chrisem Pinem, nudna zapletka, plno predimenzovanych picovin a hroznej namrd digitalniho bordelu. I ve fantasy mam rad logickou a prehlednou strukturu, tady pri pohledu na vsemozny cary mary, sovomedvedy a podobny picoviny jsem byl dost zpruzelej. Takova kombinace Narnie a druhy serie Zaklinace, 50%

Severní vody (2021) (seriál)

No ja nevim ty vole, dost zvlastni serial. Nevedel jsem co cekat a ani ted nevim, jak to vlastne zhodnotit. Zprvu se mi libila drsna chlapacka atmosfera pristavniho mesta, Collin Farrell pripominajici Ohare z Game of Thrones si me hned ziskal. Zanrove to vypadalo na takovou temnou dobrodruznou vypravu, ale velmi brzy se z toho stala takrka kriminalka a po chvili zas survival drama. Zanrove slozite uchopitelny, ale tak ok. Spis mi vadila hlavni pointa deje a zejmena zaver, ten mi prisel dost odflaknutej. Myslim si, ze by bylo mnohem lepsi, kdyby misto peti dilu vznikl treba dve a pul hodiny dlouhej film. Krasne by se daly vystrihat prazdny a nesmyslny sceny a pritom by atmosfera zustala netknuta. Chvili brutalni sceny plny zabijeni, pak zas nudny okna. Kazdopadne co si budem, absolvovat tehdy takovy vypravy za lovem velryb, to muselo byt fakt strasny. Alespon jsem si odnesl poznatek o velrybim tuku, nevedel jsem, ze byl v dobach prumyslove revoluce tak dulezitym. No a ted uz potreba neni, takze by se mohly vsichni zmrdi na vybijeni velryb laskave vysrat.

Toman (2018)

Pro mnoho uzivatelu rozporuplny dilo plny prazdneho zvaneni, pro me celkem verohodne vykonstruovane komunisticke pletichy. Ondrej Trojan po dlouhe dobe natocil opravdu kvalitni film, u kteryho jsem se dostkrat fakt nasral. Toman byl velmi zajimavou historickou postavou, ackoliv jeho existence neni tak znama. Skvela vyprava a obsazeni, vubec mi vetsi mnozstvi postav nevadilo. Je fakt tezky v nasich podminkach natocit historicke drama, aby to clovek vsechno pochopil a zasadil do doboveho kontextu + aby se u toho nenudil. Ja byl spokojenej, film me donutil si nacist mnoho dalsich poznatku s presahem do dnesni doby. Naprosto ferovy 4*

Údolí slz (2020) (seriál)

Tak to Egypt, Syrie aspol zase zkusili, no a opet pohoreli. Moderni izraelskou techniku, zpusoby boje a vycviceny profesionaly proste neprechcijes, i kdyz nechybelo tomu tak moc. Obrovska ofenziva, na Sinaji dokonce vykazujici znamky Blietzkriegu, Izrael prekvapila. Bylo tomu sotva 6 let po sestidenni valce a Mose Dajan se zase zapotil. Serial zacal ve fakt dobrym tempu, chvili mi trvalo nez jsem se zorientoval, ale hned od zacatku to melo skvelou atmosferu. Dej se odehraval na severni fronte v oblasti strategickych Golanskych vysin a v kazdem dile bylo znat, jak moc je dulezity, aby izraelska obrana nepadla. Arabsti spojenci podporovani Sovetskym svazem postupovali pomerne rychle a zaznamenaly dost necekanych uspechu, ale jestli je nekdo schopnej se behem nekolika hodin zformovat a odpovedet, je to prave izraelska armada. Postupem casu serial oteviral vice poklicek lidskych osudu, budoval k nekterym postavam vztah a nenapadne opoustel komplexni valecnou podivanou. A to je prave obrovska skoda. V poslednich dilech, navzdory nekompromisnim situacim, dosel Udoli slz dech. Jakmile zacaly vznikat situace, kdy bohemskej fotr leze za svym synem do tanku a spolecne se hrde vydavaj mnohonasobny presile, to jsem byl fakt dosranej. Nadruhou stranu, ze nekolik jednotlivych tankovych jednotek celilo obrovske presile a z tankovych valu si delali ze syrskych brigad strelnici, to je pravda. Holt soudruzi z vychodniho bloku byli technicky takrka vzdy pozadu, treba nocni videni sehralo dulezitou roli. Zajimala by me klidne druha serie z prostredi Sinaje, tam se odehravaly mnohem vetsi boje. Celkove se mi serial moc libil, za me 80%. A budme radi, ze nedoslo k pouziti jadernych zbrani ze strany Izraele. A taky budme radi, ze od Jomkipurske valky k zadnemu vetsimu konfliktu nedoslo a nakonec Izrael nasel s Egyptem spolecnou rec.

Operace Entebbe (2018)

Achjo kurva, po 40 letech se natoci novej film o nejvic legendarni zachrane rukojmich ze sparu totalne vymrdanych silenych levicaku a dopadne to neslane nemastne. Kdyz jsem videl Posledniho skotskyho krale, kde na konci filmu byla kratce vyobrazena operace Jonatan a kde Idi Amin v podani Foresta Whitakera byl opravdu desivej, tak jsem se na tenhle film fakt tesil. No bohuzel, reziser a scenarista asi sami nevedeli, co od toho chtej. Blby dejovy prostrihy, nudny herecky vykony unoscu, naprosto nesmyslne uchopenej zaver … celkove tomu ve vsech aspektech snimku neco chybelo, chvilema jsem se i dost nudil. Vsechna cesta Bibiho brachovi a co se delo ty starsi pani v nemocnici v Kampale, to ani nechci vedet.

Operace Eichmann (2018)

Tenhle film mel byt naprosto top, mely mi z nej puknout koule. Historicky mozna nejslozitejsi a nejpromakanejsi unos. Svym zpusobem naprosta drzost a naruseni suverenity ciziho statu, ale kurva do prdele, vsechna cest agentum Mosadu, pychy Svate zeme. Nedokazu si predstavit, jak moc psychicky narocny muselo byt absolvovani tyhle operace. No a tak nejak jsem cekal, ze filmovy zpracovani bude mnohem uveritelnejsi a vic wow. Nemyslim tak ani historickou autenticitu, vypravu ale spis preneseni pocitu na platno. Libil se mi Ben Kingsley, pusobil celkem duveryhodne a nektery sceny s nim po unosu byly silny. Architekt zla, clovek odpovedny za smrt milionu lidi a pak proste sedi v mistnosti a chce si povidat se svym unoscem o beznych picovinach. Skoda, ze se neustrihlo par zbytecnych rozprav a nevyobrazilo se deni v Izraeli po priletu z Argentiny.  No proste promrhana prilezitost natocit skvostnej film, tohle jde za reziserem. Ferovy a slusny 3*