La cara oculta (2011)

Skvely nizkonakladovy prekvapko! Nevinnej a pomalej zacatek, kterej se promeni v solidni drama s mysterioznim obalem. Pejsek, cecky, chlast, peknej barak, nacek, no vsechno co ve filmu potrebujete! Myslenka svym zpusobem jednoducha, ale provedeni moc pekny. Sice se mi ve finale u jedny z klicovych scen rozblikalo v mozku “chybejici logika alert”, ale jinak to bylo dobry. Jen si predatavte, ze se do onoho mista dostanete, to je pekne v pici.

Annie Hallová (1977)

Nenene, extremne nesympatickej, slizkej a uchylnej Woody Allen me fakt nebavi. Videl jsem Annie Hall a Pulnoc v Parizi, mozna dam jeste sanci jednomu filmu, ale pujdu do toho s velkou mirou skepse. Asi jeho filmy nechapu, ale prijde mi, ze si hrajou na neco vic a pritom to jsou jen nezazivny radoby inteligentni povidacky. Fakt tam nic moc dobryho nevidim. A vzhledem k tomu, ze vetsina romantickych zapletek s komedialni prichuti me nebavi, budu to mit u Woodyho tezky. Vazim si, ze se u nej vetsinou jedna o autorsky filmy, par gagu se taky povedlo, ale jinak jsou jeho dila tak prazdny, ze mam vzdy chut jit po pul hodine stopaze spat.

Requiem za sen (2000)

To zas byl kurevskej naser emoci. Videt behem par tydnu nekolik filmu, ktery v cloveku zanechaji vyraznou emocni stopu, to neni moc jednoduchy. Asi si budu muset pustit nejaky Avengers a tupe civet, jak Captain Amerika honi kokota Spidermanovi. Requiem mi vyvolavalo ruzny myslenky jeste nekolik dni po zhlednuti. Asi jsem za posledni rok nevidel lepsi a intenzivnejsi film (pokud pominu Into the wild, ktery jsem videl podruhy). Ptam se sam sebe, proc? Dej vlastne nebyl nijak vyjimecnej, ale kurva, to zpracovani! Naprosto briliantni reziserska prace, Aronofsky dokazal vytezit z Requiem absolutni maximum. Preneseni deprimace na divaka se naramne podarilo. Epicky soundtrack v kombinaci s gradujicimi prostrihy, chvilky nadeje a nadseni okamzite srazene na nejhlubsi dno, Jared Leto v zivotni a tak autenticky roli ... Dlouhodobe uzivani drog prinasi jen iluzorni stesti, o tom se nemusime vubec bavit, kor kdyz se jedna o sracky jako treba herak. Edukativni prinos filmu je mnohem vetsi nez jsem si puvodne myslel. Misto tupych prednasek na zakladce ve stylu “deti, drogy jsou spatne, a taky je spatnej chlast a soustani bez sprcky”, kdy ma clovek hned sto chuti vsechno to spatne vyzkouset, by se melo promitat tohle mistrovske dilo. Kurva, ten konec byl tak odpornej a sklicujici, ze by to minimalne jako odstrasujici doplnek vyuky dobre poslouzilo. Zavercny vystoupeni Jennifer Connely? Do hajzluuu. A co chudak mama, ta to vodsrala uplne nejvic. Krome toho, ze hlavni myslenka filmu je, ze fet je sracka, se vyskytuje i sekundarni umysl poukazat na vztah matky k diteti, konkretne na vztah matky v pokrocilem veku. Existuje mnoho matek, ktere uz na svete nikoho nemaji. Vlastne maji, dite ktery na svyho rodice uplne sere. Rodic ma pak nutnost vyplnit samotu a zklamani ruznejma picovinama, treba i tim, co je videt v Requiem. Nooo, byl to fakt narez, nekdy si to pustim jeste jednou. Poslednich 20 min se zarazuje mezi legendarni sceny, napr po bok bitvy u Helmova zlebu XD. Takze pouceni? Uzivejte jen lehky drogy a bavte se s rodicema!

Naprostí cizinci (2016)

Skvela zalezitost! Jsem rad, ze jsem narazil na original a ne na jeden z 18 remaku - ano, opravdu 18! Guinessovka approves. Konverzacni film, prvni pulka spis komedie, druha polovina gradujici drama. Herci byli vesmes velmi sympaticti, italstina a jeji intonace dodava scenam smrnc. Nevinne setkani pratel u jidla a vina se zmenilo v zajimavou hru, ve ktere se ukazalo, ze uplne kazdej ma svoje tajemstvi. Samozrejme mira zprav a telefonatu behem kratkeho casoveho useku byla prehnana, ale jde o princip lidskych vztahu, duvery ci strachu. Myslite si, ze nekoho znate celej zivot a nakonec se ukaze, ze o nem nevite dost podstatne informace. Ackoliv se domnivam, ze o nekterych kamaradech vim uplne vsechno, tak jsem hned zacal premyslet, jestli tomu tak opravdu je - a ono to tak urcite neni. Svym zpusobem to je logicky, bylo to v Naprostych cizincich krasne znazorneno. Nekdo se muze bat odsouzeni, posmechu, nepochopeni nebo tim dokonce chrani nekoho jineho, a co se tyce vztahu, to je jeste uplne jina rovina. Treba Peppeho mi bylo celkem lito. Fakt dobrej film s pokryteckou a realnou pointou.

Akce Hagana (2018) (TV film)

Tenhle dokument by mel videt kazdej, koho aspon trochu zajima historie nebo si vazi statu Izrael. Mnoho zajimavych informaci, vypovedi a zaberu. Jsem rad, ze Ceskoslovensko stalo u neceho tak vyznamneho.

Volyň (2016)

Samotnej film me zas tolik neoslovil. Stopaz je zbytecne dlouha, v prvnich dvou hodinach byla spousta hluhych mist. Zpocatku jsem mel i problem v orientaci mezi narodnostmi. Nadruhou stranu se mi moc libilo vykresleni venkovskeho zivota, oportunistickych charakteru a hlavne posledni pul hodina. Extremni krutost, ktera neni pro kazdeho. Cumel jsem jak pero z gauce. Vlastne spis nez film hodnotim dobovou realii, absurdnost konfliktu a nenavisti. Je naprosto neuveritelny, ze jeste pred 80 lety v Evrope se dely naprosto barbarske zlociny bez spetky lidskosti. Peklo. Jak nekdo muze upalit male dite jen kvuli tomu, ze ma jinou narodnost? A nedelo se to jen ve Volyni a Halici, nutno zminit treba Belorusko nebo Chorvatsko. Kontext nacionalnich tendenci, narodnostnich konfltiku zakorenenych stovky let a nabozenskeho extremismu delala z lidi naprosta zvirata. Chapu, ze proste Ukrajince Polaci srali, musime se na to koukat optikou 19. a prvni pol 20. stoleti. Oba dva narody zazily v historii velky sracky a vyjebavky, a bylo pochopitelny, ze toho nekteri uz meli plny zuby ... ale tohle, fakt strasny. Kazdopadne vsechna cest lidem, kteri to zvladli prezit a zanechali si v sobe humannost. Z jedny strany skopcaci, z druhy bolsevici a doma jeste narodnostni bitky. Tezka doba. Jo a Bandera je zlocinec, zadnej hrdina.

Fauda (2015) (seriál)

Za me takrka dokonalej serial. Nevim, jestli jsem za posledni roky videl vubec neco lepsiho. Tvurci se mi naprosto trefili do myho gusta. Mohl bych tady napsat glorifikujici sloh, ale to by mi pak puklo pero z toho. 98%

Grizzly Man (2005)

Nic jsem od Grizzlymana necekal, ani jsem vlastne poradne nevedel, o cem dokumentarni snimek je. No a ty vole, presne jak tu nekdo psal, dostal jsem typka s charakternimi rysy Michaela Jacksona. V Aljaskym Neverlandu se kazde leto objevovala zvlastni osobnost, ktera utikala od utrap konzumni spolecnosti. Dlouho jsem nemel z niceho tak rozporuplne pocity. Timothy Treadwell zazil ve svym zivotne mnoho zklamani, zavislost na alkoholu a postradal jakykoliv vyssi smysl. Kazdy z nas si asi obcas rekl, ze by se na to vsechno nejradsi vysral a sel zit jednoduchy zivot do prirody. Timothy to alespon z casti udelal. Uz ani vlastne nevim, proc si zrovna vybral jedno konkretni misto, ale to je fuk. Nemam na nej jednoznacny nazor, svym zpusobem mi ho bylo lito, nadruhou stranu ho ocenuji. Dokazal se vlastne stat stastnym, radost v ocich a projevech byla opravdova. Prinesl do sveta desitky hodin neuveritelnych zaberu a nektery z nich jsem fakt nechapal. On si proste hral s divokejma liskama a koupal se s medvedama tvl. Chtel se stat jednim z nich, tahle jeho vnitrni cista stranka prevazovala nad tou, kterou tak verejne prezentoval - ochrana. Verim, ze medvedum urcite mnohokrat pomohl v ramci boje proti pytlakum nebo co se tyce edukace deti, ale taky jim mnohokrat fyzicky zkrizil cestu a ovlivnoval jejich zivoty, coz se proste divokym zviratum nedel. Kdyby me nejakej dokument nebo film umel dojmout, verim, ze by to klidne mohl byt Grizzlyman. Naprosto neobycejny pribeh - jen je velka skoda, ze dopadl tak tragicky. Co se tyce Timothyho, tam to tak melo dopadnout, nekde hluboko v dusi to musel vedet. Spis je smutny, ze to odskakala i jeho pritelkyne a medved. Za me ferovy 4*, ale dlouho ve mne nezanechalo nic tolik pocitu takze 5*. Skvela sonda do zivota (ne)stastneho cloveka. Zpracovani dokumentu taky fajn, nahravku jsem slysel, ale hodne lidi pise, ze to byl fake.

Padesát odstínů šedi (2015)

Chtel bych verejne prohlasit, ze se jedna o neskutecne prehajpovanou sracku. O knizce jsem slysel asi tak 27492x, takze jsem se jednoho vyprcaneho dne na film proste podival. Chapu, ze nadrzene teenky mely vlhke kalhotky a predstavovaly si, jak si je vyhlidne zvrhlej miliardar, ale takhle to, drahe kurvicky, nechodi a nakonec budete rady, kdyz vas opicha kamos nekde na hajzlu. Co se tyce samotneho filmu, je to kurevska nuda, stejne jako postava hlavni predstavitelky. Bavilo me jen par momentu ze soustacich scen, jinak je to dejove naprosto prazdny. Nekonvencni tema trochu zvrhlejsiho prcani by slo urcite pojmout lip nez takovouhle prostoduchou picovinou. Nikomu, kdo ma aspon trojciferny IQ a dosahl plnoletosti, se tenhle paskvil nemuze libit. Slibuju, ze se na dalsi dva dily nikdy nepodivam, a pokud ten slib porusim, necham si dobrovolne do prdele strcit kaktus a zacnu u toho zpivat operni arii.

Výchozí bod (2014)

Za me nevyuzitej potencial. Minimalisticke drama s prichuti sci-fi a romantiky, zejmena teda romantiky. Nicmene napadita a nevsedni zalezitost, o tom zadna. Stret vedy a spiritualismu, zajimava teorie ohledne evoluce oka. Bohuzel, alespon pro me, film ve vysledku klade mnohem vetsi duraz na tu romantiku nez na ony vedecke / sci-fi prvky. Prvni hodina by sla klidne o dobrych 20 minut zkratit, naopak v druhe casti filmu by slo leccos lepe rozvest. Nevadi mi, kdyz mam ve filmu vice otazek nez odpovedi, ale tady mi to proste nesedlo. Trosku me zklamalo, ze jsem porad cekal na nejaky wow moment (az teda na scenu ve vytahu), a ten proste neprisel. Vsechno od narozeni ditete bylo lehce predvidatelne. Teorii o ruznych formach prevtelovani nebo alespon castecne fyzicke shode jsem slysel nekolik, a ackoliv nicemu takovemu samozrejme neverim, doufal jsem v trochu vetsi poodkryti poklicky. Tudiz mi vlastne zbyl akorat ten nadech konflitku vedy a duchovna, a o tom jsem uz videl zajimavejsi filmy. Scena honeni pera u videa jiz zesnule manzelky nebo hotelovej pofel s malou holcickou, coz melo dost pedofilni nadech, me sice pobavily, ale vlastne to bylo fakt debilni a nevkusny. Vychozi bod ve mne nejaky emoce zanechal, ale jedna se o dost rozporuplny pocity. Michael Pitt mi je nesympaticky a smysl cisla 11 jsem poradne nepochopil, za me 68%.