• Krátkometrážní

Tři bratři (2014)

Gradace veršů v podstatě neexistuje, ty se prakticky cpou, kam to jde, až k zbláznění. Vlastně ne, je to totální sebeparodie. A myslivec počká, až Karkulka doroste. Prosím, tohle ne! Hvězdičku si jistojistě zaslouží Dvanáct měsíčků, kteří si tak trochu dělají prdel z Mrazíka, byť je jen o trochu lepší fraška, než ty zbylé dva příběhy předtím. Svěráků nedůstojné, až to bolí.

Jára Cimrman ležící, spící (1983)

Možná nebudu první s tímto názorem, ale prostě jde jen o divadlo na filmovém plátně a z té filmové autenticity to jakžtakž funguje. A vzhledem k tomu, že hry nabízely kanonádu inteligentního humoru, tady je toho střelného prachu asi polovina či méně. Ale ta všudypřítomná ironie našeho slavného tvůrčího dua z toho pořád dělá velmi nadprůměrnou komedii, která do průměru nepatří a ani se nepřibližuje.

Andaluský pes (1929)

Kdyby tam nebyla nechutná scéna simulující řezání oka, mohl bych této zajímavé dalíovské surrealistické fantasmagorii dát plný počet. Na druhou stranu na to odkazují závěrečné titulky Animaniacs, což mi přijde dost úsměvné. Tak jako tak trochu té "hezké" sugestivnosti neuškodí.

Auta, která snědla Paříž (1974)

Kdyby se ta obec jmenovala Dobříš, nebyl by rozdíl. Ale i přes dobře uhozený námět jde film celkem pomalým tempem a je vtipnější tam, kde se zas o to tolik nesnaží. Hlavně si počkejte na ty auto "orgie" na konci, brouček jen tak nepřijde zkrátka. :) Ale ten konec... just lol.

Drobečkové (1990) (seriál)

Škola, na kterou by v hloubi duše většina z nás chtěla. Nesplést si s Baby Looney Tunes a podobnými baby pořady, toto je úplně někde jinde. Nebýt existence jménem Elmyra, která je sice protějškem Elmera a inspirována sněžným mužem z klasických LT/MM, ale prakticky slouží jen jako magnet na batolata a protějšek všudypřítomného polodospělého humoru, který to hraje na všechny strany, šlo by o bezchybný seriál.

The Son of Kong (1933)

Jé, on to nebyl prequel našich Chobotniček?

Rozčarování (2018) (seriál)

Zatím to dokoukané nemám, ale je mi jasné, z čeho si tu dělá Groening srandu. Ze současných trendů až přehnaně se propagujících v naší západní společnosti. Silná ženská protagonistka, která je zde nezodpovědná alkoholička. Elf, kterého už nebaví svůj ťuťuňuňu svět a chce prožít dobrodružství na vlastní pěst. Ale neví, jak na to. A pak tu máme osobního démona, který působí dojmem pistolníka ve středním věku a z těch tří asi nejnormálněji. A proto nejvtipněji. Námět středověké fantasy nabízí úchvatný vizuál, ale pokud jde satiru, jde jen o popichování. Přestože odkaz na Lord of The Rings za to opravdu stál. Proto úplně nechápu, proč stopáž a děj přizpůsobit právě tomu žánru, ze kterého si dělá srandu. Kde je ten Groeningův skutečný dravý cynismus, který dokázal brilantně maskovat pod konvenčností? Futurama si s časovou metaforou vyhrála mnohem lépe. A vlastně hlavní trojice jsou recyklovaní Fry, Leela a Bender. Jen s rozdílem jejich přístupu k životu a vztahů mezi sebou. Ovšem Elfo vypadá, že Bartu Simpsonovi ugumovali hlavu, nahradili elfí a nakonec změnili barvu. A tu kontinuitu přes celý seriál u satiry tohoto typu nemohu úplně překousnout, což se projevilo u posledních sérií South Parku (i když se to umírnilo v těch 2 nebo už 3 nejposlednějších), nejdříve dlouhou parodií na Game of Thrones a potom oficiálním vyhlášením války politické korektnosti, což je v dnešní době velmi důležité (myslím hlavně ve smyslu přehnaných lovů na čarodějnice), ale zároveň tím pánové připravili svoje "děťátko" o moment překvapení.

Sluníčkový den (2017) (seriál)

Jako Strawberry Shortcake s kadeřnickým salónem. A překvapivě to má i trochu nadhledu, o který se stará zejména psisko.

Houdini (1953)

Na kouzelnické triky Houdiniho z Someone Likes It Hot a gf z Hitchcockova Psycha se dívá skvěle a s úžasem na tváři, též jejich výkony. Osobně mě pobavilo, jak se potkali, nevím, zda-li to bylo podle reality. Ostatně v tehdejším Hollywoodu se mnoho scén i vysoce uznávaných seriózních děl nebralo zas tak vážně, přestože nároky na obsazení byly mnohem vyšší. Že by ta odlehčenost byla volnou reakcí po veřejné panice a strachu z války (Amíci takoví byli odjakživa, přestože dnes se to zdát nemusí)? Ale nejvíc mrzí otevřený (?) konec vzhledem k tomu, co se tenkrát stalo.

Americký táta (2005) (seriál)

Oproti pozdějším sériím Family Guye vyváženější. Nejde tu ani o to, že hlavní postava je agent CIA jako ortodoxní republikán a že má na svou rodinu dopad. I když se s pozdějšími sériemi pomalým tempem klidní. Mimozemšťan Roger je skvělý, ale až v pozdějších sériích, když se z něj stává Eric Cartman a Jacques Clouseau dohromady. Dostaly mě též až absurdní situace schválně narážející na kontinuitu. A Patrick Stewart místo Adama Westa (byť mu zde změnili jméno). Ovšem i přes tu skvěle napsanou satiru jde každý díl narozdíl od Family Guye podle stejného schématu, byť se to seriál snaží zamaskovat co nejvíc.