Božena - Epizoda 2 (2021) (epizoda)

Tento počin a jeho diváci se stali rukojmími režisérčiných temných pudů a jejich freudovské sublimace. Kozy léčí. Jako laik si myslím, že se jedná o podprůměrný erotický sitcom, už jen chybí, aby Anna Kameníková vrhla při sexu občas pohled do kamery a lascivně si olízla rty. Z hlediska historického se mi zdá, že má seriál asi podobnou hodnotu jako Flintstoneovi, scénáristky a režisérka jen našly příběh, do kterého mohly vymísit své vlastni životní postoje. Také jejich představa o sexu 19. století je zjevně poznamenána moderními představami o této činnosti, Božena souloží jako zkušená sexuální revolucionářka na hormonální antikoncepci. Už se příště dívat nebudu.

Božena - Epizoda 1 (2021) (epizoda)

Stejně jako se posmíváme Slepici a kostelníkovi, Majoru Zemanovi a trochu prezíravě se ušklíbneme i v závěru Pekařova císaře, tak budou naši potomci hodnotit Boženu: "Jo aha, to je z tý doby, kdy si ženský myslely, že jsou víc než chlapi, a chtěly vládnout světu. No, jak to dopadlo už víme..." Samé krásné zašlapané ženy, samí schematičtí zlí muži, jedno jestli otec Pankl, manžel Němec nebo milenec Piškula.

Smyk (1960)

Je málo filmů, které nenesou žádný ideologický podtext. Vlastně je to úplně u pr... jaký to je. Ve své době tohle musel být docela světový film, po technické stránce i vtažením do děje je to překvapivě skvělé. Valu jsem nejdřív vůbec nepoznal a Zemanův agent Bláha po plastice, kterému jsme se vždycky smáli, se může jít schovat. A i ta Švorcová v roce '60 stála za hřích... Poznámka o emigrantech jako štětkách má něco do sebe, dneska se to sice nehodí říkat, ale myslím, že svoboda od komunistů v ČSSR a svoboda od CIA v Západním Německu byla asi tak stejná.

Vlast - Patrias y mandangas (2020) (epizoda)

Počáteční díly trochu postrádaly kontext, ale s každým dalším dílem se seriál rozjíždí. Už víme, jak to dopadlo, ale přesto se nemůžu dočkat dalšího pokračování.

Judy (2019)

I kdyby tenhle film měl nejhorší hudbu, trapný střih, splácaný scénář a imbecilni režii jako české filmy, prostě cokoliv úplně strašného, nevadí. Má ji. To, co předvedla Renée Zellwegerová, jsem nejspíš ještě nikdy neviděl.

Havel (2020)

Havlovu reputaci, pošramocenou po shlédnutí skutečného Havla ve filmu Občan Havel, tenhle film u mě částečně napravil. To, že byl Havel zobrazen jako slaboch a nevěrný manžel (což ve skutečnosti doložitelně byl) se ocitlo v geniálním protikladu k jeho hrdinství v rozhodující chvíli procesu proti Plastikům a jeho nekompromisnímu přijetí prezidentské funkce. Kdyby byl nepravdivě zobrazen jako prkenný westernový hrdina, jak by ho chtěli vidět jeho zavilí obdivovatelé, tyto okamžiky by vůbec nevyzněly a celý film by byl zralý na odmítnutí. Takhle musím uznale pokrývat hlavou nad odvážným pojetím, i když mě některé historické nepřesnosti trochu mrzí.

Pouta (2009) odpad!

Vystačit si po celý film s tím, že hlavní záporák vypadá jako Putin, to je žalostně málo. Ploché, jednostrunné a efemérní dílko, které se bude za pár let promítat jako dokument naší ideologizované doby pro shovívavé odborníky, něco jako Anna Proletářka 21. století.

Solaris (1972)

Mám Clooneyho rád, ale Tarkovského verze je prostě dokonalá.

Gagarin: První ve vesmíru (2013)

Bohové, vždyť je to vlastně úžasný film. V čem zaostává za Apollem 13? To je jednoduché, v ničem.