Království křivých zrcadel (1963)

Dneska jsem dával trochu Fantozziho a najednou na STV 1 koukám na něco, co jsem považoval za americký technicolor. Nejdřív jsem se pohrdlivě usmíval, pak mě pár věcí zaujalo, tak koukám dál. A hele, je to čím dál tím lepší, zajímavé fantaskní krajiny, dvě holčičky, co přirozeností i uvěřitelností strčí Dorotku Judy Garlandové v pohodě do kapsy, a najednou vidím i hlubší smysl a přesah. Teď už vím, že je to ruská pohádka a když babička řekne do kamery: (spoiler) "A co Vy, už jste se sami na sebe pořádně podívali?" vím, že jsem viděl něco neobvyklého a výjimečného.

Mnichov (2005)

Nemám dosti výstižná slova. Top five, přinejmenším. Srandovní je, že za komunistů stejný příběh vyšel jako literatura faktu, někdo jako V. P. Borovička nebo tak nějak nazval svou verzi myslím "Špioni z Tel Avivu". No ale tenkrát to byla antisemitská propaganda, žejo.

Marťan (2015)

Reklama na přírodopis základní školy a duct tape firmy Pritt. Já bych se celé tři hodiny vydržel dívat jen na záběry martovské krajiny. Příběh a úplně zbytečné záběry ze Země to jenom kazily.

Srážka s mimozemšťanem (2011)

Famózní. "This is the stuff that killed Bob Dylan." "Bob Dylan is not dead!""...isn't he?"

Všechno, co chceš (2015)

Bylo to vynikající. Všichni ti suchoprdi na konci seznamu (podle hodnocení) jsou asi trochu mimo. Několikrát jsem nekontrolovaně vyprskl smíchy, a to se mi snad naposledy stalo v deseti letech při sledování Fantozziho. Intergalaktická rada nadřazených bytostí byla dokonalá.

Já jsem lid (2014)

Kdyby Anna Rousillon své dílko sestřihala na desetinu, byl by to zajímavý kraťas. Takhle je to fakt děsná otrava. Navíc z mého laického pohledu působí práce s kamerou poněkud odfláknutě - prostě jí někam postaví a půl hodiny nechá běžet. Myslím, že kdybych ji připevnil našemu psovi na hlavu a vypustil ho mezi Egypťany, natočil by to zajímavěji, a to už je mu čtrnáct a povětšinou jen leží.

Napadený obvod (2014)

Trochu chabá premisa. Film má jen dvě nepopiratelné výhody: je velmi krátký a taky se mi líbilo, že v HACKed Circuit použili záznam filmu s Genem HACKmanem, ale to nemusel být záměr.

K oblakům vzhlížíme (2014)

Bída. Výsměch jednomu nepříliš šťastnému člověku místo velkohubě anoncovaného "filmu o ztracené evropské generaci". Prd. To jen zakomplexovaný a nadutý intelektuál našel někoho, na nějž by se beztrestně povýšil. Já jsem viděl Duška v Jihlavě a slyšel jeho trapné, předem připravené a vyždímané fóry na Ráďovu adresu a ještě teď se mi z toho zvedá žaludek. Fakt, nekecám. Naprosto přeceněný film, na úkor nejlepšího českého dokumentu festivalu, filmu Česká pivní válka.

Neznámé známé (2013)

Takovej trapnej paján. Nechal jsem se v Jihlavě nalákat na údajnou ironii a subverzi a pak jsem se musel dvě hodiny dívat na to, jak si neokonzervativní řezník cintá mašli. Ironie zazněla, ale jenom když Morris nahrával Donovi na smeč.

Kdo, když ne my (2011)

Film z doby, kdy ještě lidé měli svědomí, vědomí, čest a kuráž. My už jsme je nahradili žrádlem, dekadencí, nihilismem a pokrytectvím. Jen se tak lehce povalujeme v houpací sociální síti a říkáme si: jo, eště že už je to všecko pryč a že se máme tak suprově, já do ničeho nejdu,vole, na Borech neni Instagram...