Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Po letech viděna prodloužená verze. Mám teď přeci jen čistší pohled než jako teenager. Můžu říct, že sic se prodloužená verze může zdát trošku rozvleklejší, dostává se nám navíc asi 3 skvělých scén/momentů a vyznění toho jak je prsten nebezpečný je mnohem větší. Tím se i vysvětluje proč ho můžou opatrovat jen ti nejskvělejší(společenstvo). Za mě boží film jak původní verze pro ty kteří usínají, tak prodloužená pro fandy dlouhých vyprávění. Pořád ale trvá mínus, že někdy nastalá situace prostě nedává smysl a není vysvětleno ani naznačeno, jak se do ní postava dostala. Barvy UHD se 4K jsou pak takové šedivější, než původní nažloutlá verze. Šedivost působí skvěle tmavě pro tmavá místa, ale pro pohled do krajiny a na původně idealizované postavy... ukazuje hrdiny trošku realističtější než bych je chtěl mít :-). 90%

Wu shu: Ji mi dang an (1993)

Koukat se dalo, spád to mělo, hezké situace to mělo... ale ta imerze za mě jaksi nebyla.

Kuroi ie (1999)

O co je nudnější začátek, o to zajímavější je závěr. Vzhledem k akurátnímu, skoro realistickému ději a lehce úchýlnému závěru... chápu že film si moc diváků nezískal. Těžko určit cílovku :-). Osobně bych to klasifikoval spíše jako drama.

Pán prstenů: Prsteny moci - Série 1 (2022) (série)

Jako pohádka pro 13+ hezké za 4 nebo 5 hvězd. Ale jako fantasy se vším všudy ustřelené. Galadriel hlavní z hlavních postav se jednu chvilku ukazuje jako monument dávných dějin(žila/žijeje dlouho a vypráví příběh), druhou chvilku je to větší asociál než já a nepozná krále od zloděje. Další je Nori z izolacionistického kmene hobitů, která se rozhodne pomoci neznámemu muži. Protože věří v osud, tečka. Další je jsou osudy království Nůmenoru, kde na konci série zjistíte, že to utrpení s postavami co jste zažili možná už v další sérii ani nebude navazovat. Poslední je trojice elfík, matka, a syn. U těch se kupí asi nejvíc nesmyslů a nějaký připepřenější příběh je jen vlhkým snem. Zatímco hobitka ukazuje pomatenou radost nad neznámímy věcmi, trojička zastupuje nižší třídu a ukazuje jak vidláci umí porážet armádu goblinů, nůmenorští řeší problémy střední třídy, Galadriel pak královské věci, jako například chod celého světa. Obrazově kvalitní, většinou zbytečně moc vyumělkované. Zvuk samotný je asi v pohodě. Ale mi zdá až moc televizní, nahlas dialogy, potichu efekty. Minimálně to není na co jsem od americké produkce zvyklý. casting hraje dobře a já nevidím problém. Výprava lehce překvapila, ale není ocenitelná. Kolem a kolem to zní jako pošéfovaný seriál ve všech ohledech. Pro chudé i bohaté, pro chytré s easter egy i pro hloupé s nesměšnými vtipy. Ale když na vás v každém díle vyvalí tak 4 "důležité" monology při kterých hraje majestátní hudba a postavy se tváří vážně, je to už směšné. Nemá to koule, není to dost... cokoliv. Je to moc nejednoznačné a roztříštěné, než aby si mohl divák vytvořit vztah k hrdinům na obrazovce. Tudíž to hlavní co mě bavilo bylo spojovat si co znám z předchozích filmů a co se děje zde. A na tom se filmaři vyřádili dostatečně. Jestli něco nemám na pokračováních rád, je to nostalgie, která se snaží těžit z toho, co už někdo udělal před nimi. Zde je jí dostatek. 50%

Po stopách krve (1969)

Slušná atmosféra a dobrá detektivka. Ale jen max do půlky. Pak místo gradace to tak nějak haprovalo a postavy začly přehrávat.

BANGER. (2022)

Napoprve videno ve Svetozoru v predpremiere. Napodruhe v Nymburce i s naslednym kratkym komentarem rezisera, a herce Misika. Je to dynamicke drama, nebo drsna komedie. Kazdopadne progresivni a trochu zanrovy. Napodruhe uz to sice nebylo ono, ale nechavam hodnoceni 4 hvezd. Slava uz se spis opakovat nebude, protoze i dle komentaru to co delalo film dobry bylo momentalni rozpolozeni nataceciho stabu. Zalozeno na napadech z kraje jazyka a improvizace. Pry natoceno za 14 dni. Rozpocet 7 mega. parafrazuji: “Lado jsi v pohode?(Lada totalne vyfetlej a skoro v bezvedomi) “(dynamicky)Šak more to ten kebab palivej sem to žikal.”

Predátor: Kořist (2022)

Zručně odvedeno Xté pokračování průměrných predátorů. 50% Že bílý conquistadoři jsou vykreslováni jako špatní oproti žlutým domorodým indiánům plynně mluvících americkou angličtinou, to pochopím. Ale že nás to ještě musí celou dobu přesvědčovat, jak to ženy mají těžké a že jsou chytřejší... dřív takovouhle myšlenku dokázali do filmů vložit a nebylo mi z toho blbě, ba jsem to leckdy vítal. Počítačové animace zvířat i okolí byly průměrné, čekal bych od tohodle něco uvěřitelnějšího. Samotný predátor se pohyboval vcelku dobře a tipl bych na motion capture. Vracecí se sekyra ala mortal kombat byla další počítačová utilita, co kazila dojem. Nejsem nativeamerikanolog, ale byly hezké chvíle, kdy indiánské kroky a pohyby dávaly smysl. Bohužel většinou to byl hollywood jak vyšitý. Největší trapárna byl kemp conquistadorů o půlnoci, kdy se na obrazovce(přibližně spočteno) nacházelo 30 postav, ale žádná z nich nespala ani nedpočívala, prostě všichni museli v tu dobu něco dělat. Trapné by to bylo i ve dne :-/.

Král šamanů (2021) (seriál)

Viděno patnáct let po původním Králi šamanů. Ač je seriál dle csfd zkrácen o 4,5 hodiny z původní stopáže, teprve v polovině jsem si všimnul, že to není jen remaster, ale jedná se o remake. Graficky decentní, původní feeling seriálu je cítit i z každé postavy, která v nové verzi dělá něco navíc. Zvuk OK. Lépe vykreslený Yoh, lépe vykreslená Ana, jinak a nejspíš lépe vykreslený Hao, hůře vykreslený Rju, hůře vykreslený Manta, jinak vykreslený HoroHoro, jinak vykreslený Lyserg. atd. atd. Celkově mě seriál potěšil, protože je i trochu změněna myšlenky seriálu v závěru. Co mě nepotěšilo je asi chybějící půlka obsahu z vystřihlých situací, která se tam jednoduše nevešla :-). I přes větší a i menší výhrady hodnotím kladně 70%.

Tažní ptáci (1983) (TV film)

Ikarův pád nebyl film, který mi k srdci přilnul. O to více to můžu o Tažných ptácích říci, že s nimi souzním. Jestli chcete pochopit závislosti(ne jen na alkoholu), za mě dobrá volba. Pro mě zde Menšík byl bůh. Jako by svým herectvím přednášel z knihy Tao te-Ťing. 90%

Ta dívka z fotky (2022)

Tenhle dokumentos americanos si zabira dvojnasobek casu co by potreboval. Navic nevysvetluje nektere fakta nebo souvislosti. A misto toho si hraje na city. !!!Spoiler!!!! PLOT!!!!! Typek unese nekolikaletou mladou holku. Tu znasilnuje 15 let, splodi s ni tri deti a jedno zabije.