• Romantický
  • Fantasy

Legenda o drakovi (2015)

Působivá výprava, krásný lyrický příběh, jen v humorných scénách trochu zbytečně mnoho klišé. Rušivě na mě chvílemi působila hlavní hrdinka, která oproti svým dospělým mužským protějškům vypadá a hraje poněkud dětsky (neříkám to často, ale verze s dabingem byla pro mne v tomto ohledu mnohem přesvědčivější). Pohádka však určitou dávku plytkosti, klišé a dětinskosti unese, jsou-li podávány po kapkách. Celkově je to krásný příběh v poctivém kabátu. Pohled na zasněžené slovanské sídliště byl milionový. (70 %)

Město statečných (2015)

Jasně, filmu lze mnohé vyčíst - předvídatelnost děje, řadu teenagerovských filmových klišé, kterým vévodí taneční zápolení, a místy přehršel patosu. Přesto se filmu v řadě scén daří generovat reálné emoce a samotný námět není vůbec špatný. V rámci kategorie filmů pro náctileté jde tak o slušný nadprůměr. Elektronickou hudbu příliš nevyhledávám, ale tady jsem si ji docela užila. (65 %)

Lie to Me (2008)

Nenápadný, avšak místy překvapivě opravdový snímek o vztazích. Roztřepaná práce s kamerou místy ruší, místy umocňuje autentičnost příběhu. Škoda jen, že film tak nějak celkově není dotažený do konce. (60 %)

Padesát odstínů šedi (2015)

Existuje spoustu slušných filmů, které vznikly na základě prostinké a po všech stránkách nevalné literární předlohy. Tento snímek však mezi ně nepatří. Ve chvíli, kdy se tvůrci rozhodli držet knižní předlohy jako máminy sukně, zazdili šanci na jakýkoliv kvalitativní upgrade. A to je tak asi všechno, co má smysl k tomuto "fenoménu" říci. (40 %)

Když jsme snili (2015)

Místy velmi syrový, místy groteskní snímek o partě kluků, kteří snili o lepších zítřcích, jen se to na cestě k nim všechno nějak zamotalo. Film o kráse a ničící síle svobody. A také o tom, že některé generace jsou v důsledku běhu dějin ztracenější než jiné. (70 %)

Who am I - žádný systém není bezpečný (2014)

Při vstupu do kina jsem neměla žádná očekávání, o to víc jsem si tuto hackerskou jízdu užila. Svět temných sítí tvůrci přenesli na plátno dokonale. Film těží ze skvělého hereckého obsazení (obzvláště Tom Schilling v roli introvertního životního outsidera nemá chybu), výrazná hudba umně dokresluje dějovou linku a akce slušně odsýpá. Jistě, několikrát vám hlavou sice prolétne myšlenka, že pokud je vše vážně tak snadné, je s podivem, že se náš establishment ještě pořád drží na nohou; rychle ji však z hlavy zase pustíte - koneckonců je to pořád jen film a jste pořád jen v kině. (80 %)

Netvor (2011)

Podprůměrná teenagerovská romance, která pokud je skutečně určena náctiletým, tak těm hodně u spodu této věkové kategorie. Pohádky jsou samo o sobě vděčným a tvárným materiálem, zde však zůstal potenciál předlohy nevyužit. Postavy jsou nepřesvědčivé, dialogy těžkopádné a děj hloupoučký. To vše by možná klasická dobová pohádka unesla, nikoliv však film, který je zasazen do 21. století. Jediný pokus o modernizaci, který pro mě fungoval, byla emo čarodějnice Mary-Kate Olsen. Máte-li chuť na krásku a zvíře, doporučuji spíše klasickou adaptaci "La Belle et la bête". Tohle se totiž příliš nepovedlo. Je-li vám však dosud "náct", klidně si nějaké to procento přidejte. (30 %)

Gladiátor (2000)

„We mortals are but shadows and dust. Shadows and dust, Maximus!“ - což neznamená, že ve svém životě nemůžeme něco smysluplného udělat. Gladiátor je v mnoha ohledech absolutní srdcovka, spoustu dobrého se v něm sešlo: skvělý námět, nápaditá akce a výteční herci v čele s Russellem Crowem, kterému jeho Maxima prostě věříte. Je přitom málo herců, kteří dokážou tyto absolutní hrdiny ztvárnit natolik přesvědčivě, že o jejich opravdovosti nemáte důvod pochybovat. Stejně tak role vyšinutého záporáka nemohla být obsazena lépe. Phoenixův Commodus je rafinovaný, komplikovaný a přesto jeho počínání rozumíte. Pokud jde o příběh samotný, volání po propracovanější dějové lince chápu tak napůl. Místy by ději prospělo, kdyby některé vedlejší postavy dostaly více prostoru a jejich pohnutky byly odůvodněnější. Na druhou stranu u velkofilmů je přílišná hloubka mnohdy na obtíž. Pokud jsou navíc drobné nedostatky kompenzovány jedinečnou výpravou a geniální hudbou, jako je tomu v tomto případě, perfektní filmový zážitek je na světě. (95 %)

Dlouhá cesta (2002)

Když vás film dostane, tak vás dostane. A je pak úplně jedno, jestli mu z hlediska filmařiny něco chybí nebo přebývá. Prostě to funguje. "A Walk to Remember" je krásný snímek o krásném citu. (75 %)

Hon za svobodou (2004)

Romantická komedie, která neurazí, nenadchne, z dob, kdy filmová kariéra Mandy Moore dosahovala vrcholu, zatímco Matthew Goode byl v Hollywoodu ještě neznámým jménem. Pro mě osobně představují typově i herecky dosti nesourodou dvojici, které toho na věrohodnosti ani vlastní dějová linka mnoho nepřidala (mnohem přirozenější tandem vytvořil Matthew Goode například s Amy Adams v "Leap Year", Mandy Moore pak se Shanem Westem v "A Walk to Remember"). Hvězda navíc za výborné exteriéry, včetně Prahy. (40 %)