Pearl Harbor (2001)

Tvorcovia sa nepochybne snažili vytvoriť druhý Titanic, ale bohužiaľ nevyšlo im to ani po finančnej, ani po kvalitatívnej stránke. PEARL HARBOR ale určite stojí za pozretie už len kvôli tomu, ako je pekne natočený (práca s kamerou je vynikajúca). Réžia MICHAELA BAYA vyznieva dvojako. NA JEDNEJ STRANE je tu romantický príbeh, ktorý pôsobí pomerne rozpačito a tí, ktorí kvôli nemu nevedeli prísť Titanicu na chuť, nech si radšej ani PEARL HARBOR nepozrú. NA DRUHEJ STRANE je tu samotný útok a v akčných scénach sa BAY naštastie nemýli, ťakže máme možnosť sledovať zábery, na ktoré sa len tak nezabúda. Hudba HANSA ZIMMERA sa počúva veľmi dobre, vytvoril niekoľko pekných motívov a akciu tradične sprevádza jeho povestná dynamika.

Tělo na tělo (2002)

Občas sa stane, že sa film aj s celkom dobrými hercami nepodarí a v prípade Telo na telo sa nepodaril vôbec. Anglický názov Ecks v.s. Sever je poriadne zavádzajúci a namiesto poriadnych súbojov medzi nimi sa dočkáme najviac ich spolupráce a tak sa Telo na telo malo radšej volať Film v.s. diváci, kde je jasným víťazom samozrejme film, ktorý nás svojou "kvalitou" knockoutuje po niekoľkých minútach.

Kostka 2 - Hyperkrychle (2002)

Prvá Kocka sa mi síce až tak moc nepáčila, ale ponúkala peknú dávku originality, no v prípade Kocky 2 o nej nemôže byť ani reč a tak komu sa nepáčil prvý diel nebude sa určite ani druhý. Anglický názov Kocka na druhú sa skoro trafil do pocitu, aký som mal z filmu, len namiesto slova Kocka by mi tam viac pasovalo slovo nuda.

X-Men 2 (2003)

X-MEN 2 je v porovnaní so svojim predchodcom príbehovo bohatší film a aj keď sa mi prvý X-MENi páčili o malý kúsok viac, kvality oboch dielov sú vyrovnané. Z nových postáv zaujme najmä William Stryker, z nových mutantov zase Nightcrawler, ktorého úvodná scéna z Bieleho domu je vynikajúco a hlavne efektne natočená a veľmi sa mi páčili i jeho reakcie v nemčine a jeho prízvuk (treba ale vidieť v originále). Najpôsobivejšími postavami ale v mojich očiach naďalej zostávajú Magneto, Xavier, Wolverine a Mystique, aj keď X-MEN 2 má celkovo toľko zaujímavých postáv, že by ich mohol rozdávať iným filmom. John Ottman vytvoril X-MENom nový hudobný motív, ale podobne ako v prípade Kamena je jeho hudba len dobrá, čo je z hľadiska tak kvalitnej comicsovej ságy, akou X-MENi nepochybne sú, veľká škoda.

X-Men (2000)

Hneď úvodná scéna potvrdzuje, že si dal Bryan Singer so spracovaním X-MENov veľmi záležať a tak máme možnosť sledovať naozaj kvalitný comicsový film. Úvod do deja a jednotlivé postavy sú nám predstavené veľmi svižne a celý film má dobré tempo, k čomu ale pomohla i jeho relatívne krátka stopáž. Silnú stránku X-MENov tvoria samotní mutanti, z ktorých sa mi najviac páčili McKellenov Magneto a Stewartov Xavier, z akčnejších postáv zase Wolverine a Mystique. Scény, v ktorých vystupujú Magneto a Xavier sú celkovo tie najlepšie, akčné scény sa tiež nemajú za čo hanbiť a veľmi sa mi páči aj začlenenie politiky do príbehu, čo nebýva u comicsového filmu zvykom. Hudba Michaela Kamena je dobrá, no Singerova práca s ňou už menej a tak si ju naplno užijeme až na konci filmu a počas záverečných titulkov.

Duch (1990)

DUCH je v mnohých ohľadoch veľmi pôsobivým filmom a treba oceniť aj skutočnosť, že obsahuje niekoľko scén, ktoré sa už stali kultovými. Celkovo je Duch zmesou rôznych žánrov, možno v ňom nájsť prvky duchariny, thrilleru, komédie, drámy a hlavne prvky romantického žánru a aj zásluhou JERRY ZUCKERA film drží pohromade. A príjemný dojem, ktorý zanecháva, zlepšuje i dobre napísaný scenár, herci, hudba Maurica Jarreho a pekná pesnička.

Tenká červená linie (1998)

TERRENCE MALICK pristúpil k vojnovej látke pomerne sviežo a osobite a aj keď mi jeho štýl rozprávania príliš nesadol, výsledok je veľmi dobrý. Malick sa nesnaží vyrozprávať príbeh pomocou jednotlivca, ale využíva kolektívneho hlavného hrdinu, celé mužstvo, kde z hereckého hľadiska nenájdeme takmer žiadnu neznámu tvár. Niektoré z postáv vedú zaujímavé vnútorné monológy a je len na Vás, s ktorou sa najviac stotožníte. Bitka o Guadalcanal sa nesie v drsných tónoch, no popri nich si Malick necháva priestor i na poetickejšie obrazy, ktoré pôsobia ako protiklad vojny a tým zvýrazňujú jej nezmyselnosť.

Rob Roy (1995)

Postava škótskeho hrdinu ROB ROYa sadla Liamu Neesonovi ako uliata a spolu s Jessicou Lange a Timom Rothom si zaslúžia najväčšiu pochvalu z inak kvalitného hereckého obsadenia. Film obsahuje niekoľko slabších momentov, ale množstvo výborných scén ich určite prevyšuje a vo výsledku je preto ROB ROY veľmi dobrým filmom, k čomu dopomohli i pekná hudba a nádherné škótske exteriéry.

Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediů (1983)

Luke sa vracia ako JEDI a s ním aj SILA, ktorá neopustila ani záverečnú epizódu. GEORGE LUCAS opäť dokázal, že jeho fantázia nepozná hranice a že jeho príbeh si zaslúži absolutórium. V úvodných minútach sa vraciame na miesto, kde to všetko začalo, na planétu TATOOINE, za čo som veľmi vďačný, lebo je moja najobľúbenejšia a to ani nie tak kvôli nej samotnej, ako kvôli vynikajúcim scénam, ktoré sa tu vždy odohrajú. Zábery z Jabbovho paláca a následne z jeho výletnej lode obsahujú takmer všetko, prečo sme si tak oľúbili STAR WARS. Ako fanúšik majstra YODU nemôžem nepochváliť jeho scénu s Lukom na Dagobah, ktorá síce trvá iba niekoľko minút, ale aj tak dokáže rozžiariť plátno. Vynikajúce filmové okamihy nastávajú v závere filmu. Bitka na mesiaci Endor je kúzelná a ešte lepší je vesmírny útok na novovybudovanú Hviezdu Smrti, ktorý je po vizuálnej stránke nezabudnuteľný a aj dnes nenaráža na veľa premožiteľov (vrátane úvodnej vesmírnej bitky z Pomsty Sithov). Obidve dejové línie sú výborné, ale to najpôsobivejšie sa deje v útrobách Hviezdy Smrti. Súboj na svetelné meče medzi Lukom a Vaderom za podpory atmosférickej hudby JOHNA WILLIAMSA predstavuje bravúrnu scénu a ešte o kúsok pôsobivejšia je Vaderova voľba medzi synom a Cisárom a jeho prechod k svetlej strane Sily. Definitívny záver je veľmi pekný, podfarbený príjemnou, optimistickou hudbou a tak mi ako fanúšikovi STAR WARS neostáva nič iné len dúfať, že GEORGE LUCAS i napriek svojim slovám ešte nekončí a niekedy sfilmuje aj Epizódy VII - IX.

Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977)

Prvé (štvrté) STAR WARS som po prvýkrát videl ešte ako malý chlapec a okamžite som si ich obľúbil. GEORGE LUCAS vytvoril nezabudnuteľný, kultový a fascinujúci svet, ktorý obohatil vlastnou históriou a osídlil množstvom vynikajúcich postáv. A aj keď bol so svojim výsledkom spokojný iba na 40%, nám divákom neostáva nič iné len uznanlivo smeknout klobúk pred jeho fantáziou. Najsilnejšiu stránku STAR WARS tvoria spolu s príbehom samotné postavy. V máloktorom filme máme možnosť sledovať toľko prepracovaných a sympatických hrdinov akými sú Luke Skywalker, Han Solo, princezná Leia, Chewbacca, Obi-Wan Kenobi, C-3PO s R2-D2, .... a keď k tomu ešte pridáme jedného z najlepších záporákov vôbec, charizmatického Dartha Vadera, vznikajú filmové charaktery, na ktoré sa nezabúda. Po trikovej stránke sa chlapcom z ILM podarila revolúcia a ešte ani v dnešnej digitálnej ére nepôsobí film zastaralo a asi ani nikdy nebude (aj vďaka SPECIAL EDITION a DVD vydaniu). Bez jednej veci by ale STAR WARS neboli plnohodnotné a tým je hudba JOHNA WILLIAMSA. Je neuveriteľne monumentálna, bohatá na motívy a pre svoju kvalitu sa zaraďuje medzi to najlepšie, čo tento hudobný mág zložil. Všetky epizódy STAR WARS sú pre mňa nezabudnuteľnými filmovými predstaveniami, ktoré sledujem so zatajeným dychom a už dnes je jasné, že budú žiť večne.